הביטוח הלאומי: האוצר מערער את הקצבאות בשביל 15 מ' ש'

על פי ההצעה, כל מי שהכנסתו השנתית משכר או מהון עולה על 812 אלף שקל - לא יהיה זכאי יותר לקבל קצבאות ילדים

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

"משרד האוצר שובר עיקרון מרכזי בפעילות הביטוח הלאומי, ועושה את זה בשביל חיסכון של 15 מיליון שקל" - כך אמר מנכ"ל הביטוח הלאומי, שלמה מור יוסף, בתגובה להצעה להפסיק לשלם קצבאות ילדים למשפחות בעלות הכנסות גבוהות. ההצעה נכללת בהצעת חוק ההסדרים שאישרה הממשלה, שתונח בקרוב על שולחן הכנסת.

על פי ההצעה, כל מי שמשלם מס יסף - משמע, כל מי שהכנסתו השנתית משכר או מהון עולה על 812 אלף שקל ‏(67.6 אלף שקל בחודש‏) - לא יהיה זכאי יותר לקבל קצבאות ילדים. בכך נשבר לראשונה עקרון האוניברסליות של קצבאות הילדים - כלומר, תשלום הקצבאות לכל האוכלוסייה, ללא קשר להכנסה.

בביטוח הלאומי יש כיום ארבע קצבאות אוניברסליות - לידה, ילדים, זקנה וקבורה. לטענת מור יוסף, האוניברסליות הזו מקדשת את מעמדו של הביטוח הלאומי כמוסד ביטוחי ולא כמס. לדבריו, ביטול עקרון האוניברסליות בפועל משנה את מעמדו של הביטוח הלאומי, והופך אותו למוסד שגובה כסף מכל האוכלוסייה, אבל משלם רק לעניים - ובכך הביטוח הלאומי נהפך לחלק ממס ההכנסה.

שלמה מור יוסףצילום: אמיל סלמן

לדברי מור יוסף, המדינה החליטה לפני עשרות שנים כי מעמדו של הביטוח הלאומי כמוסד סוציאלי מחייב שלפחות כמה שירותים בסיסיים יינתנו על ידו לכל האוכלוסייה - ללא בדיקת הכנסה. "אנחנו לא רק מוסד לביטוח קטסטרופות, למי שאינו מסוגל לכלכל את עצמו, אלא גם ביטוח סוציאלי", אמר מור יוסף. "לכן יש חשיבות שניתן שירותים, מועטים אבל חיוניים, לכל האוכלוסייה".

בביטוח הלאומי מזהירים כי שבירת עיקרון האוניברסליות, גם אם לכאורה מסיבה מוצדקת - כי מדוע שמי שמשתכר עשרות אלפי שקלים ויותר בחודש יקבל סיוע מהמדינה בגידול ילדיו - עלולה להיהפך למדרון חלקלק. הרף שנקבע ‏(הכנסות של כ–800 אלף שקל בשנה‏) עשוי בעתיד להמשיך לרדת, וכשם שמפסיקים לשלם קצבאות ילדים לעשירים, יפסיקו בעתיד גם לשלם להם קצבאות זקנה.

לדברי מור יוסף, עיקרון האוניברסליות נפרץ עתה, ומצער שהדבר נעשה ללא דיון בהשלכות העקרוניות - וגם ללא סיבה כלכלית ממשית. לפי חישובי הביטוח הלאומי, כמעט כל אוכלוסיית העשירים שמשלמת מס יסף היא מבוגרת יחסית, כלומר, אין לה כלל ילדים הזכאים לקצבת ילדים. אותם מעט הצעירים שמגיעים לרמות הכנסה גבוהות כל כך הם בדרך כלל הורים למעט ילדים. לאור זאת, חישובי הביטוח הלאומי העלו כי החיסכון הכספי למדינה מביטול הזכות של העשירים לקבל קצבאות ילדים יגיע לכ–15 מיליון שקל בשנה בלבד - סכום שלדברי מור יוסף הוא פעוט מכדי להצדיק את שבירת העיקרון. לפי נתוני הביטוח הלאומי, סך תשלומי קצבאות הילדים ב–2011 היה 6.7 מיליארד שקל.

נוסף על כך, ביטול קצבאות הילדים לעשירים מעורר שאלות טכניות. מאחר שלביטוח הלאומי אין דיווחי הכנסות - בכוונת מכוון, כיוון שהוא אינו חלק ממערכת המס - יהיה קושי לקבוע למי משלמים קצבאות ולמי לא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker