ערב הקמת הממשלה: האוצר העניק תוספות שכר לאנשי קבע ותיקים

התוספות, שמגיעות במקרים רבים עד 7.5%, ישולמו בשני שלבים, ב-2013 וב-2014, לבעלי ותק של 20 שנה ויותר בצה"ל ■ מההסכם הוחרגו עובדי המוסד, השב"כ, המשטרה והשב"ס ■ נשות השוטרים והסוהרים מתכוונות לפתוח במאבק ציבורי נגד ההחרגה

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

ב-11 בפברואר השנה, זמן קצר אחרי הבחירות לכנסת וחמישה שבועות בלבד לפני הקמת הממשלה הנוכחית, חתמה הממשלה היוצאת תחת מעטה כבד של סודיות על הסכם למתן תוספות שכר נדיבות למשרתי הקבע בצה"ל.

על פי ההסכם שהגיע לידי TheMarker, מגיעות תוספות השכר שיינתנו למשרתי הקבע ב-2013 וב-2014 במקרים רבים עד ל-7.5%. על ההסכם חתומים סגן שר האוצר לשעבר, יצחק כהן, ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי 
והממונה על השכר והסכמי העבודה במשרד האוצר, קובי אמסלם. במשרד האוצר סירבו בטענות שונות לבקשת העיתון ביום חמישי לקבל את פרטי ההסכם. בין השאר, טענו באוצר כי "ההסכם טרם נחתם".

במסגרת גיבוש תקציב המדינה ל-2014-2013, הסכים יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, לדחייה של שנה וחצי במתן תוספת שכר של 1% לעובדי המגזר הציבורי, שהובטחה עוד ב-2010, בטענה כי מצב הקופה הציבורית בכי רע. ואולם, בעוד עובדי המגזר הציבורי אולצו לוותר על תוספת זעירה שהובטחה להם לפני שלוש שנים, החליט האוצר להעלות את שכר אנשי הקבע.

כתבות נוספות באתר TheMarker

הפקס לא הגיע - וחברת החשמל זיהמה 400 טונה קרקע בסולר

חרף ההתנגדות באוצר: לפיד יעביר 50 מיליון שקל לאונ' אריאל

הפנסיה של אנשי קבע גבוהה פי 2.5 מהגמלה הממוצעת של עובדי המדינה

לפי ההסכם, הזכאות לתוספת השכר, המוגדרת כתוספת ותק בדרגה, תתקבל בשני שלבים: האחד מתחיל ביום חתימת ההסכם, 11 בפברואר 2013. השני מתחיל ב-1 בינואר 2014, ובו תינתן למשרתי הקבע תוספת שכר נוספת, זהה לזו שניתנה ב-2013.

לתוספת הוותק זכאים משרתי קבע בעלי ותק של 20 שנה ומעלה ‏(כולל שלוש שנים של שירות חובה בצה"ל‏). כך למשל, התוספת בכל אחת מהשנים 2013 ו-2014 לבעלי דרגות רב סמל, רב נגד, רב סרן וסגן אלוף, תהיה 3.75% - ובסך הכל 7.5% בשנתיים. לבעלי דרגת אלוף משנה התוספת תהיה 3.25% בכל אחת מהשנים. אלופי משנה בדירוג משפטנים, עובדי מחקר ורופאים, ששכרם גבוה יותר, ייהנו מתוספת שנתית של 1.05%. תתי אלופים ייהנו מתוספת של 1.65% ב-2013 וב-2014, ובעלי דרגת אלוף יקבלו תוספת של 1.35% בכל אחת מהשנים.

בהסכם נאמר מפורשות כי הוא לא פותר את המחלוקת הקיימת בין האוצר לצה"ל על שכר הקבע. כלומר, צה"ל סבור כי אנשי מערכת הביטחון זכאים לתוספות שכר נוספות במסגרת מודל הקבע החדש - תוכנית להארכת גיל הפרישה לפנסיה מ-45 ל-50 בתוך 29 שנה.

תוספת, בפקודה

בהסכם מודגש כי "המקור למימון התוספת הוא מצה"ל בלבד, על בסיס מקורות שהתפנו ממהלכי התייעלות בתחום השכר וההוצאה של כוח אדם בצה"ל". לפי דו"ח ברודט, 
ב-2017-2008 אמור צה"ל לקבל תוספת תקציב של 100 מיליארד שקל, ובתמורה התחייב הצבא להתייעל ב-30 מיליארד שקל. כל כספי ההתייעלות היו אמורים להיות מופנים לרכש אמצעי לחימה. עד כה, כשרוב השנים שאליהן התייחס דו"ח ברודט כבר חלפו, מערכת הביטחון רחוקה ממילוי התחייבותה להתייעלות בהיקף זה.

שני הסעיפים האחרונים להסכם מעניינים במיוחד. הם מתנים את קיומו בכך כי "סיכום זה לא יוחל על המשרתים במשטרה, בשב"ס ובשירותי הביטחון ‏(מוסד ושב"כ‏)" וכן "כי יבוצע תיקון בחוק, כך שקצבתם של גמלאי שירותי הביטחון לא תתעדכן לפי שינויי שכר משרתי הקבע הפעילים בצה"ל".

אף שהאוצר וצה"ל עשו כל מאמץ כדי להסתיר את פרטי ההסכם מהמשרתים במשטרה, בשב"ס, במוסד ובשב"כ, הוא הגיע לחלק מגופים אלה. בתגובה החליט ארגון נשות השוטרים והסוהרים לצאת למאבק חריף, לדבריו, "נגד כוונת האוצר לפגוע בעיקרון ההצמדה של השכר ותנאי השירות של המשרתים במשטרת ישראל ושירות בתי הסוהר לשכר ולתנאי השירות של המשרתים בשירות הקבע בצה"ל, במטרה להנהיג משטר משפטי וענייני חדש, שלפיו יוכל משרד האוצר לקבוע לכל אחד מגופי הביטחון תנאי שכר ותנאי שירות נפרדים ומיוחדים לו, וללא כל תלות בצה"ל או בגוף אחר כלשהו".

אביגיל שררה, מנכ"לית הארגון, אמרה כי "אחד הביטויים הבולטים למגמה זו של האוצר בתקופה האחרונה מתייחס ישירות לפעולות של האוצר, שנועדו כל כולן לכרסם במעמדה המשפטי והמחייב של החלטת ממשלה מ-1979, שעומדת בבסיסו של עיקרון ההצמדה של המשטרה ושב"ס לצה"ל, ובסופו של תהליך לייתר אותה לחלוטין, ולקבע מציאות משפטית חדשה ונוחה יותר לאוצר. החלטה זו באה לעולם כנגד קביעת איסור ההתארגנות לשוטרים ולסוהרים בפקודת המשטרה ובפקודת בתי הסוהר בהתאמה, על כל המשתמע מכך".

לדברי שררה, הארגון מתכוון לנהל "מאבק עיקש כדי למנוע את ההחלטה הדורסנית והמחטף הבלתי הוגן של משרד האוצר". לטענת ארגון נשות השוטרים, תהליך גיבוש הסיכומים בין האוצר לצה"ל הוסתר מעיני המשרד לביטחון פנים וממפקדי המשטרה והשב"ס, עד לאחר שנהפך לעובדה מוגמרת.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הסיכום בין מערכת הביטחון ומשרד האוצר בנושא עדכון שכר משרתי הקבע טרם מומש. מימוש ההסכם מותנה באישור ממשלה ובשינויי חקיקה נדרשים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker