מערכת הביטחון מנסה לעקוף את הקיצוץ: תבקש מימון מהבנקים להעברת בסיסים

במערכת הביטחון זקוקים לעשרות מיליארדי שקלים למימון העברת בסיסים לפריפריה ■ לצורך כך, מבקש משרד הביטחון הקלות מהמפקח על הבנקים - שיאפשרו את ביצוע הפרויקטים במימון פרטי

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד הביטחון מבקש מהמפקח על הבנקים, דודו זקן, לגייס את הבנקים בישראל למימון פרויקטים של משרד הביטחון בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים - פרויקטים שמשרד הביטחון אינו מסוגל להוציא כיום אל הפועל בשל מגבלות התקציב. במשרד הביטחון מבקשים כי המפקח על הבנקים יגמיש את הרגולציה הבנקאית בפרויקטים הקשורים למערכת הביטחון.

משרד הביטחון מסביר כי המימון הבנקאי נדרש, בין היתר, לצורך הוצאתם לפועל של פרויקטים להעברת בסיסים מאזור המרכז אל הפריפריה באופן שיאפשר פינוי קרקעות יקרות. בין הפרויקטים המתוכננים נמנים גם העברת בסיס ממר"ם ממרכז רמת גן אל אזור באר שבע, פינוי מחנות צה"ל מאזור צומת גלילות והקמת בנייני משרדים והקמת מרכזים לוגיסטיים של צה"ל בשטח שהיקפו כ–300 אלף מ"ר.

לכתבות נוספות ב-TheMarker

לפיד מסכם את התקציב בפייסבוק: "אחרי המהומה - הנה העובדות"

משה יעלון ובני גנץ צילום: אליהו הרשקוביץ

צה"ל משתמש בבסיסים אלה במערכות מחשוב וציוד מתקדמים ויקרים, ונדרש לשמור על רציפות מבצעית שלא מאפשרת לבצע העברה מדורגת של מערכות המחשוב. בשל כך, מבקשת מערכת הביטחון לנצל את העברת הבסיסים לצורך הנחת תשתית חדשה והצטיידות בציוד מתקדם יותר. לפי הערכות, עלות הקמת הבסיסים החדשים ופינוי הבסיסים הקיימים עשויה להסתכם בעשרות מיליוני שקלים.

משרד הביטחון מתכנן לבצע את הפרויקטים כפרויקטים מסוג PPP, שבו משרד הביטחון מזמין את הפרויקט ומספק ביטחונות וערבויות, ואילו המגזר הפרטי מממן את הקמת ותפעול הפרויקטים. בשיטה זו הוקם כביש חוצה ישראל, ובימים אלה מוקמת עיר הבה"דים בדרום הארץ. כך יתחיל משרד הביטחון לשלם על הפרויקט רק עם השלמתו - והוא יכול לפרוס או לדחות את מועד התשלום על הפרויקט שאותו הוא מבקש להוציא לפועל כיום. כלומר, ביצוע הפרויקטים בדרך זו מאפשר למשרד הביטחון לעקוף את הקיצוץ הנוכחי בתקציב הביטחון ולהוציא לפועל פרויקטים שאין להם מקורות תקציביים כיום.

מאתגר להעביר את הנטל למגזר הפרטי

"אנחנו רואים באופק פרויקטים בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים, אך בשל עומק הגירעון, המדינה לא יכולה להעמיס על עצמה בשנים הקרובות את נטל מימון הפרויקטים", אומר ארז סופר, שותף מנהל בפירמת רואי החשבון BDO זיו האפט, שמייעצת למשרד הביטחון.

לדבריו, גם העברת נטל המימון מהמגזר הציבורי למגזר הפרטי היא מאתגרת, שכן המגזר הפרטי נעזר לרוב במערכת הבנקאות, ולאור המגבלות החלות כיום על הבנקים במונחים של דרישות הלימות הון, מגבלות לווה בודד מקשות על מימון הפרויקטים על ידי הבנקים. לכן, סופר מציע כי המפקח על הבנקים יגמיש את הרגולציה הנוגעת למימון פרויקטים אלו.

המפקח על הבנקים קבע מגבלת חשיפה בשיעור של 20% לענף הבנייה, כששני הבנקים הגדולים, שרוב הפרויקטים הגדולים ממומנים על ידם, מצויים קרוב מאד למיצוי מגבלה זו. כלומר, לבנקים יכולת מוגבלת להיכנס כיום לעסקות מימון גדולות. משרד הביטחון, באמצעות BDO זיו האפט, מבקש כי המפקח על הבנקים לא יכלול את הפרויקטים שמבצע המגזר הפרטי עבור גופים ממשלתיים במניין המגבלה הענפית. לדברי שאול בן שימול, שותף ומנהל יחידת החוב התאגידי בחברת הייעוץ של BDO זיו האפט, המלווה את משרד הביטחון, "פרויקטי התשתית מאופיינים ברמת סיכון נמוכה משמעותית מפרויקטי נדל"ן אחרים ויצירת סיווג נפרד לפרויקטי PFI ‏(מימון פרטי‏), תביא להקלה משמעותית לתאגידים הבנקאיים במימונם".

פרויקטי הביטחון העיקריים שמתוכננים לקום בסיוע הבנקים

הוא מציין כי קיימים כמה קשיים במימון הפרויקטים על ידי הבנקים. לדבריו, "המצב כיום במערכת הבנקאות יוצר מחנק אשראי אמיתי לפרויקטי תשתית, ובראשם פרויקטי PPP. כדי לאפשר מימון של פרויקטים אלה, ובכך ליצור מקומות עבודה נוספים ולפתח את המשק הישראלי, יש כמה שינויים הנדרשים".

הצעה נוספת היא לדרג את סיכון הפרויקט בסיכון המדינה, היות שהמזמינה בפרויקטים אלה היא ממשלת ישראל, והפרויקט מתבצע כולו בשטחי המדינה. דירוג הפרויקט בדירוג מדינה, ייאפשר לבנקים לבצע הקצאת הון נמוכה בגין הפרויקטים, ובכך לממן את הפרויקטים מבלי לספוג ירידה משמעותית ביחס הלימות ההון.

עוד מציע בן שימול כי מגבלת הלווה הבודד תחול על הקבוצה המבצעת את הפרויקט רק על פי חלקה היחסי בפרויקט, כדי למנוע מצב שבו מגבלת לווה בודד וקבוצת לווים לא תאפשר לקבוצת בנייה גדולה לקחת חלק במיזמים משותפים רחבי היקף עבור מערכת הביטחון.

אפשרות נוספת שקיימת למימון פרויקטים של מערכת הביטחון היא פנייה לבנקים זרים בבקשה לקבלת מימון. ואולם פרויקטים של משרד הביטחון נחשבים בעייתיים עבור בנקים שאינם משתתפים במימוו פרויקטים ביטחוניים.

לכן יועצי משרד הבטחון מציעים לערוך רואד שואו משותף לכלל משרדי הממשלה, הרשויות והחברות הממשלתיות המתכננים לבצע פרויקטים בשיטת PPP. במסגרת הרואד שואו, תציג הממשלה את צבר הפרויקטים העתידי במדינת ישראל, דבר שעשוי להוביל להגברת המודעות לתחום ה–PPP בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker