פישר מפתיע: מוריד הריבית ב-0.25% ומפעיל תוכנית לרכישת מט"ח; הדולר מזנק ב-1.2%

בנק ישראל ירכוש עד סוף השנה 2.1 מיליארד דולר ■ הסיבות המרכזיות להחלטה: הזרמת הגז מקידוח תמר שמחזקת את השקל למרות רכישות המט"ח האחרונות של בנק ישראל ומלחמת המטבעות הבינלאומית שהתעצמה על רקע הורדות הריבית ברחבי העולם

מוטי בסוק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק ישראל החליט, באופן חריג, להוריד את ריבית הבסיס במשק ב-0.25% ל-1.50%, החל ביום שישי הקרוב (17 במאי). במקביל, הודיע הבנק כי הוא מגבש תוכנית לרכישות מט"ח כדי להתמודד עם השלכות התחלת הזרמת הגז משדה תמר לישראל על תיסוף השקל. בעקבות ההודעה, מזנק הדולר ב-1.2% ל-3.59 שקלים. היורו עולה ב-0.6% ל-4.664 שקלים.

בשוקי ההון בישראל התחזקה בימים האחרונים ההערכה כי בנק ישראל יוריד את הריבית במשק, אולם הערכה הייתה כי הדבר יעשה במועד הרגיל של החלטות והודעות הריבית של הבנק, בעוד שבועיים.

לכתבות נוספות בנושא

יו"ר ועדת הכלכלה מטיל פצצה: "הכנסת היא שתכריע על יצוא הגז"

"אנחנו לוקחים ליזמים 90% מרווחי הגז, אבל ההשקעה שלהם רק גדלה"

בנק ישראל לא קיים דיוני ריבית וממילא לא קיבל החלטת ריבית בסוף חודש אפריל, לראשונה מזה שנים, בטענה כי בשל חג הפסח ויום העצמאות, יש לו פחות מדי נתונים לקבלת החלטה חשובה, כמו החלטת הריבית. החלטת הריבית האחרונה של הבנק התקבלה איפוא בסוף מארס ובה הוחלט להותיר את הריבית במשק ברמה של 1.75%. אלא שמאז התרחשו הרבה מאוד דברים במשק, שאילצו את הבנק לקבל את החלטת הריבית היום - שבועיים לפני ישיבת והחלטת הריבית החודשית של בנק ישראל.

הסיבות המרכזיות להחלטת בנק ישראל להזדרז ולהוריד את הריבית כבר עתה היא התיסוף הנמשך בשקל מול המטבעות הזרים, למרות רכישות המט"ח של בנק ישראל האחרונות שהסתכמו ב-540 מיליון דולר, ובעיקר מלחמת המטבעות הבינלאומית שהתעצמה באחרונה, כשמדינות רבות החליטו בשבועיים האחרונים להוריד את הריבית על המטבע הלאומי שלהן כדי לסייע לכלכלות שלהן ובעיקר ליצוא.

סטנלי פישרצילום: אוליבייה פיטוסי

כך למשל הוריד הבנק המרכזי של אירופה (ECB) לפני כשבועיים את הריבית ב-0.25% ל-0.5%. נשיא הבנק, מריו דראגי, רמז רק באחרונה על אפשרות להורדת ריבית נוספת. הבנק המרכזי של אוסטרליה הוריד השבוע במפתיע את הריבית ב-0.25% ל-2.75%. גם הבנק המרכזי של דרום קוריאה הוריד את הריבית בשיעור דומה ל-2.50%. הבנק המרכזי של פולין הוריד את הריבית ב0.25% ל-3.0%. גם הבנק המרכזי של הודו הוריד את הריבית. סיבה נוספת להורדת הריבית היא תקציב המדינה החדש ומהלכי הממשלה, הפוגעים בצריכה הפרטית ומביאים להתמתנות בביקושים במשק.  

בהודעה שפירסם  היום בנק ישראל, נאמר כי "לאור המשך התחזקות השקל מול המטבעות הזרים, לנוכח התגברות הגורמים הפועלים להתחזקות השקל וביניהם הפחתות ריבית על ידי בנקים מרכזיים בעולם, ולנוכח תחילת הפקת הגז ממאגר תמר, החליטה הוועדה המוניטארית של בנק ישראל, להפחית את הריבית במשק ב-0.25%, מ-1.75% ל-1.50%, ובמקביל להפעיל תוכנית לרכישות מט"ח בכמויות שיקזזו את השפעת הפקת הגז.

הזרמת הגז מקידוח תמר לישראל חוסכת למדינה הוצאה של מט"ח לרכישת דלקים לתעשייה, ובכך תורמת גם היא לתיסוף השקל. בהודעה שפירסם בנק ישראל היום מודגש כי, "הפקת הגז בישראל גורמת לשיפור בחשבון השוטף שמוביל ללחצי תיסוף על שער החליפין. התופעה הזו, המכונה מחלה הולנדית, עלולה לפגוע במשק הישראלי. על רקע זה, הועדה המוניטארית של בנק ישראל החליטה על תוכנית רכישות מט"ח שתקזז את ההשפעה של הפקת הגז על שער החליפין. החל מ-2013 ובשנים הבאות ירכוש בנק ישראל מט"ח בכמויות המותאמות עם ההשפעה של הפקת הגז על מאזן התשלומים על פי הערכת הבנק. ב-2013 השיפור בחשבון השוטף מוערך בכ-2.8 מיליארד דולר.

"בהתחשב בהשפעות על החשבון הפיננסי כתוצאה מהפקת הגז (תשלומים במט"ח של חברות הגז)  ירכוש בנק ישראל במסגרת תוכנית זו כ-2.1 מיליארד דולר עד סוף השנה. תוכנית זו תיבחן מחדש עם הפעלתה של קרן העושר (קרן של ממשלת ישראל בה ישמרו הכנסות המדינה מתמר ומבארות גז אחרים. מ.ב.) הצפויה במהלך 2018. הערכות הבנק להשפעה הכוללת על מאזן התשלומים כתוצאה מהפקת הגז ורכישות המט"ח יעודכנו מעת לעת ויפורסמו לציבור.

אסדת ההפקה של קידוח תמרצילום: אלבטרוס

"הסכומים שירכשו במסגרת תוכנית זו יתווספו ליתרות המט"ח של בנק ישראל אך ינוהלו בנפרד לאופק ארוך יותר. תוכנית רכישות זו מהווה כלי נוסף במדיניות שער החליפין של בנק ישראל. כמו בעבר, בנק ישראל ימשיך לפעול בשוק המט"ח במקרה של תנודות חריגות בשער החליפין אשר אינן תואמות את התנאים הכלכליים הבסיסיים או כאשר שוק המט"ח אינו מתפקד כיאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker