בנט: לקצץ בתקציב הביטחון ולהחמיר את "חוק הריכוזיות" - חדשות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בנט: לקצץ בתקציב הביטחון ולהחמיר את "חוק הריכוזיות"

(עדכון) בנט אמר הבוקר בוועדת הכספים כי "ברגע שמעיפים חברות לתוך המשק כופים על מכירת הרבה מאוד חברות בלוח זמנים קצר וזה יוצר בעיה בתמחור. יש לעשות בצורה חכמה"

22תגובות

שר הכלכלה נפתלי בנט נסוג מהצעתו להחמיר את "חוק הריכוזיות" בנושא קיצור התקופה לאחזקת אחזקות צולבות מ-6 ל-4 שנים, זאת בניגוד לעמדות שהציג באחרונה. בנט אמר הבוקר בדיון בוועדת הכספים כי "אמרתי שצריך לשנות ולהגדיר לוחות זמנים ריאליים. ברגע שמעיפים חברות לתוך המשק כופים על מכירת הרבה מאוד חברות בלוח זמנים קצר וזה יוצר בעייה בתמחור. יש לעשות בצורה חכמה. נעבוד בשותפות".

במהלך הישיבה אמר שר הכלכלה נפתלי בנט כי "המרכיב הליבתי הוא סוגיית הפירמידות. המצב הנוכחי הוא כזה שמעט בעלי הון משחקים עם הכסף של הציבור בלי שיש להם אחריות לגביו. משפחה מסויימת יכולה להחזיק ב-3% בחברה, עם מעט מאוד אחזקה, אך תשלוט בכספי החברה ובהחלטות החברה וזה מצב לא מוסרי".

עוד אמר שר הכלכלה כי "חוק הריכוזיות טוב, אך הוא לא מספיק אמיץ, פשוט וחד". הוא קרא להגביל את השכבות בפירמידה ל-2 שכבות, ואמר כי "הציבור צריך להבין שאנו לא רק מקצצים, אלא גם מטפלים בבעיות המרכזיות".

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), אמר כי "יש תחושות שהתקציב וחוק ההסדרים מטפל רק בשכבות מסויימות ולא בכולם, לכן חוק הריכוזיות הוא חוק חשוב ואנו מתכוונים לטפל בו ברצף גם בימי ראשון. אם נעבוד ברצף יש סיכוי שנסיים את החקיקה עד להגשת התקציב בעוד חודש".

יו"ר רשות ני"ע, פרופ' שמואל האוזר, אמר בדיון כי "בעיית הפירמידות שמביאה לעודף עסקות עם בעלי עניין הן בעיות שמאוד משמעותיות ואנו מטפלים בכך בכלים של ממשל תאגידי. הבנק העולמי ציין את ישראל במקום השישי בהגנה על המשקיעים. המלצת הוועדה על 3 שכבות לחברות קיימות ו-2 שכבות לחדשים אינה שוויונית והיא הרע מכל"

לדברי האוזר, "אין ספק שצריך לעשות מעשה ועל כן ביקשנו להביא לקיפול שכבות ושלוש שכבות הוא הפתרון הטוב והמידתי ביותר. אנו במצב כלכלי לא פשוט היום ומסובך מאד בתקופה הזו לעשות מיזוגים. בתקופה כזו זה כמעט תוהו ובוהו של התארגנות החברות מחדש. אם הוועדה סבורה, למרות זאת, שראוי לקפל לשתי שכבות, אני מבקש להמליץ לוועדה קיפול לשתי שכבות אלא אם בשכבה השלישית בעל השליטה מחזיק לפחות ב-33% מהזכויות ההוניות".

בכנסת מתחולל מאחורי הקלעים מאבק, כאשר יש ניסיון לפצל חלק מסעיפי חוק הריכוזיות ולהעבירם לוועדת הכלכלה. ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל אמר הבוקר שהוא לא מצדד בפיצול החוק.

בתחילת הישיבה התייחס בנט לתקציב הביטחון ואמר כי הוא מכיר את כלל האיומים הקיומיים על המדינה. "האיומים הם אמיתיים, ועם זאת צריך לומר שהגיע הזמן שמערכת הביטחון תשתתף בנטל. מקווה שנקבל החלטה חיובית על קיצוץ לא מבוטל בתקציב הביטחון".

בנט הוסיף: "אני מודע שזו תקופה לא קלה. לפני הבחירות אמרתי שנצטרף לקצץ ולהעלות מסים. אנו במצב של פיצוץ בצינור שכל חודש פולט מיליארדי שקלים שאין לנו והיה צריך לסתום את הפיצוץ בצינור. לכן, בנינו תקציב בזמן קצר, שלא איפשר לנו לגעת בבעיות היסוד של המדינה, כמו נמלים, או בעיות במגזר הציבורי, שם יש הרבה איפה להתייעל. ב-45 יום זה לא ניתן לפתור בעיות יסוד של 65 שנה. אני קורא לראש הממשלה ולשר האוצר לאחר העברת חוק התקציבף לטפל בבעיות היסוד שרודפות אותנו".

התנועה לאיכות השלטון: "להשטיח את המבנים הפירמידליים לחלוטין"

ועדת הריכוזיות המליצה שהתקופה לאיסור על אחזקות צולבות פינסיות וריאליות תעמוד על 4 שנים אבל שר האוצר הקודם יובל שטייניץ הציע לוועדת השרים לחקיקה להעמיד את התקופה על 6 שנים. בעמדה זו תומכים יו"ר ועדת הכספים, ח"כ סלומיאנסקי, וח"כים מהאופוזיציה, בהם יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון.

סעיף אחר שאותו מבקש סלומינסקי להחמיר לעומת המלצת ועדת הריכוזיות הוא מספר השכבות בחברות הפירמידה. סלומינסקי מציע לאפשר לחברות פירמידה קיימות וחדשות להחזיק 2 שכבות בלבד, בדומה לעמדת המיעוט שהגיש ל"ועדת הריכוזיות" הממונה על התקציבים אוצר גל הרשקוביץ. יצוין כי "ועדת הריכוזיות" המליצה על 2 שכבות לחברות חדשות ו-3 לקיימות. לפי שעה לא ברור אם ה"רף" שמעליו יאסר על אחזקות צולבות פיננסיות וריאליות יופחת.

כמו כן, ח"כים בוועדה, בהם היו"ר הקודם משה גפני (יהדות התורה), תובעים לאסור על מי שיש לו אחזקות פיננסיות וריאליות להיות בעל אחזקות בכלי תקשורת. חברות ואנשי עסקים כבר נערכו לדיוני הוועדה ושכרו לוביסטים שינסו לשכנע את חברי הכנסת להקטין את הפגיעה בהם.

התנועה לאיכות השלטון שיגרה בסוף השבוע מכתב לחברי הכנסת בוועדה שבו תבעה להחמיר את נוסח חוק הריכוזיות. התנועה קוראת לח"כים "להשטיח את המבנים הפירמידליים לחלוטין, ולהופכם למבנים בעלי שכבה אחת בלבד. במידה שהפירמידות לא יושטחו לשכבה אחת אזי יש לאפשר מבנים של 2 שכבות בלבד. כן, יש להגביל החזקתה של שכבה שלישית בפירמידה".

כמו כן, התנועה תובעת "להורות על הפרדה מוחלטת וחד משמעית בין אחזקות של גופים פיננסים וגופים ריאליים ללא תלות בגודלם ובהיקף נכסיהם של גופים אלה.לכל הפחות יש לאסור על אחזקה צולבת של גוף פיננסי משמעותי עם תאגיד ריאלי שרמת המינוף שלו גבוהה מסף שייקבע".

בהתאם להצעת "חוק הריכוזיות", כל גוף פיננסי ששויי כלל נכסיו קטן מ-40 מיליארד שקל אינו בגדר גוף פיננסי משמעותי, אשר חלות עליו הגבלות על החזקת גוף ריאלי. גם על תאגיד ריאלי שמחזור המכירות שלו קטן מ-6 מיליארד שקל לא תחול מגבלה בנושא. יתרה מכך, גוף פיננסי או ריאלי שערב החוק היה מתחת ל"רף", וגדל לאחר כניסתו של החוק לתוקף, יחול עליו "רף" גבוה עוד יותר.

התנועה קובעת כי "קביעת ה"רף" בהצעת החוק, שנחזית כשרירותית במקרה הטוב, לא תוביל לפתרון אמת של הבעיות הנוצרות בעקבות הבעלויות הצולבות. החזקות צולבות בגופים פיננסיים וריאליים פוגעות בתחרותיות במשק פגיעה קשה ביותר. בין היתר החזקות כאלה משפיעות על אופן הקצאת האשראי ויוצרת ניגוד עניינים בין גופים פיננסיים לבין לווים במשק".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#