הגזירות מתסיסות מחדש את הציבור - האם המחאה תחזור לרחוב?

שני ארגונים חברתיים מתכננים להפגין היום מחוץ לביתו של שר האוצר, יאיר לפיד, ובשבת מול ביתו של שר האנרגיה, 
סילבן שלום ■ במוצאי שבת מתוכננת הפגנה גדולה שתצא מכיכר הבימה בתל אביב ■ גם "צעדת העגלות" צפויה 
להתחדש היום בראשון לציון ובחיפה ■ הפעיל החברתי אלון־לי גרין: "הפייסבוק הוא הר געש של זעם בימים האחרונים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הגזירות הכלכליות שעתידות לנחות על ישראלים רבים בחודשים הקרובים, כפי שהוצגו בהצעת התקציב של האוצר ל–2013–2014, מעוררות תסיסה ציבורית נרחבת, שמנותבת להפגנות ומחאה.

היום צפויות להתכנס קבוצות "המעברה" ו"הלא נחמדים" להפגנה מול ביתו של שר האוצר, יאיר לפיד, ברמת אביב. במוצאי שבת מתוכננת הפגנה של ארגונים אלה מול ביתו של שר האנרגיה, סילבן שלום, בעניין התגמולים מיצוא הגז הטבעי.

הפגנה נוספת תתקיים ככל הנראה בכיכר הבימה בתל אביב במוצאי שבת, ועשויה לסמן את חזרת המחאה החברתית לרחובות. הפגנה זו מאורגנת בידי הפעיל החברתי אלון־לי גרין, אור שי, ליאת בירון ושירה שטייניץ. עמוד אירוע בפייסבוק להפגנה נפתח תחת הכותרת "יאללה לרחובות! צעדת ענק: קחו מהטייקונים ולא מאתנו". בתוך שעתיים גרפה היוזמה 20 אלף איש, ונכון לרגע כתיבת שורות אלה, אישרו את השתתפותם 1,560 איש, בקצב של 500 מצטרפים בשעה.

"הגזירות של הממשלה הן אטימות גמורה, לא בכדי הפייסבוק הוא הר געש של זעם בימים האחרונים", אומר גרין. "בניגוד למחאות קודמות, הפעם אנחנו באים עם שורה של פתרונות לממשלה: במקום להשית עלינו מסים, השיתו אותם על חברות הענק, במקום לקצץ בקצבאות הילדים - קצצו בהתנחלויות. למה לא להעלות עוד יותר את מס החברות? הציבור מרגיש שעבדו עליו, זו תהיה מחאה בוגרת ומפוכחת יותר. אני מעריך שנראה מחאה בסדרי גודל של קיץ 2011. אנו קוראים לכל מי שמרגיש שותף לתסכול הציבורי מהגזירות להצטרף אלינו".

גרין מספר כי "שלשום בלילה, כשהעלו את מחירי הסיגריות בהתראה של שעה, הפיצוציות היו מלאות בתורים של אנשים זועמים". אף שמדובר בסיגריות, גרין בטוח שזו לא "עוד מחאה תל אביבית", כפי שיש מי שמנסים לצייר את ההתרחשות. "שלושת הימים האחרונים מראים אכזבה של הרבה ממצביעי לפיד שרחוקים מהמחאה התל אביבית ומייצגים מחנה רחב הרבה יותר.

"עמוד הפייסבוק שלי מורכב מחברים, מפעילים חברתיים ומאנשים המחנה הפוליטי של השמאל, אבל האירוע שפתחתי קיבל 350 שיתופים מאנשים שאני לא מכיר בכלל", הוא מוסיף. "הסנטימנט הציבורי עוסק כרגע בזה. העיסוק ברשת הוא סביב השאלה מי נפגע מהגזירות, ולא מי מוביל את המחאה".

אף שגרין מנוסה בארגון מחאות, הוא מתכנן אירוע ספונטני בהרבה ממחאת האוהלים של לפני שנתיים. "לא יהיו כאן עצרות ובמות ודיונים מי נואם ומי שותף", הוא אומר. "בחרנו זמן ומקום, וכל מי שממתנגד לכך שצריך לתת לטייקונים ולמתנחלים ולקחת מהשכבות החלשות, מוזמן להגיע".

ביש עתיד, שם מודעים היטב לכוחה של המדיה החברתית, כבר היו עוזרים פרלמנטרים שהתקשרו לברר במה מדובר, אך ההפגנה ממשיכה להתארגן. "נראה שעכשיו הזעם בשל לצאת", אומר גרין. הוא סבור שרבים ממי שאישרו הגעה אכן יגיעו. "יש אלפים רבים שמחויבים לפעולה".

"לפיד אינו שונה משטייניץ"

הקבוצות המתכננות להפגין מול ביתו של לפיד כתבו אתמול בפייסבוק: "אנו מבכים על הפגיעה בציבור, ובמיוחד בשכבות החלשות, אך סוף־סוף נחשף פרצופה האמיתי של הממשלה החדשה - ממשלה שאינה מעוניינת בכלכלה חברתית, אלא בהמשך תמיכה בבעלי ההון. ואולי כאן צריכה להיות נקודת ההתעוררות, יציאה מתרדמת, למאבק אקטיבי ברחוב. התנאים עתה הבשילו לאלה שהתעקשו לתת ללפיד ימי חסד".

עוד כתבו: "אנחנו מתנגדים להעלאת המע"מ, לקיצוץ הקצבאות ולהטלת מס אחיד על כל שכבות האוכלוסייה. משמעות הגזירות האלה היא פגיעה של מאות עד אלפי שקלים בכיסיהן של משפחות שגם עד עכשיו לא סגרו את החודש. נראה שמקבלי ההחלטות לא יודעים מה זה אומר שאין כסף לשכירות, או למשכנתא, או פשוט להצליח לקנות אוכל למשפחה. הם יודעים שיש איך לכסות את הגירעון, למשל על ידי הגדלת המיסוי על המאיון העליון, הפסקת 'תספורות' המסים בשווי של מאות מיליוני שקלים שניתנים לחברות ענק והלאמה של אוצרות הטבע והכנסותיהם. אבל לפיד וממשלת נתניהו מעדיפים שאנחנו נשלם את הגירעון בתקציב על חשבון אוכל בריא לאנשים, על חשבון קורת גג".

עוד השוותה הקבוצה בין לפיד לשר האוצר הקודם, יובל שטייניץ: "לפיד אינו שונה מקודמו בתפקיד ומייצג את אותה מדיניות חזירית שמיטיבה עם עשירים על חשבונם של מיליוני אנשים שהמדינה מעדיפה להחליש. אנו דורשים מלפיד לבטל מיד את הקיצוצים".

משה כהן מארגון "לא נחמדים" אמר כי ההפגנה מול ביתו של לפיד צפויה להימשך אל תוך הלילה. "אנחנו נביא אוהלים ונישן עם הילדים, כבר דיברנו על כך עם מנהלי בתי הספר שנתנו את אישורם", הוא מספר. "האמירה שלנו ללפיד ברורה: עזוב אותנו, המוחלשים, במנוחה. אל תקצץ מהמעט שיש לנו. אנשים רעבים ללחם, ולפיד מקצץ בקצבאות. למה לא לקחת מאלה שיש להם? אנחנו אנשים שאפילו חשבונות בנק אין להם. אנחנו לא מתכוונים לוותר".

"יש גבול למה 
שאפשר לקצץ"

נראה כי גם מחאת ההורים של קיץ 2011 חוזרת לרחובות במסגרת "צעדת עגלות". הסיבה היא שלפי התקציב המסתמן, מכל המלצות ועדת טרכטנברג בתחום החינוך תיוותר רק זו הקובעת חינוך חובה חינם מגיל 3. המלצות אחרות כמו פתיחת צהרונים מסובסדים וסבסוד תשלומי הורים לבתי הספר - הוקפאו.

אחת מיוזמות המחאה היא טלי בריל, 40, אמא לשלושה ילדים מראשון לציון, שהיתה מעורבת בפעילות ההורים במחאת קיץ 2011. בריל מארגנת היום ב–18:00 צעדת הורים בעיר מגוריה, שצפויה להתפשט לערים נוספות כמו רעננה וחיפה. שלשום היא כתבה סטטוס בפייסבוק על היוזמה וזכתה לאלפי תגובות ושיתופים. "אני חלק מקבוצת הורים שדרשו מהפכה בחינוך, ועל רקע זה הצביעו ליאיר לפיד, כי חשבנו שיביא עמו בשורה. שר החינוך, שי פירון, דיבר עמנו לפני הבחירות על כך שיפעל לחיזוק החינוך, ואנחנו האמנו", היא אומרת.

"ברור לנו שיש בור בתקציב שצריך לסגור, אבל זה לא צריך להיות על חשבוננו. מערכת החינוך מתפוררת. נתניהו יחזור מסין ויגלה שאחרי שהוא נאבק על גבולות ישראל לא נותרו אנשים שרוצים לחיות בתוכם".

רינת ירדן, אמא לשניים מחיפה, מארגנת גם היא צעדת הורים בעיר מגוריה. לדבריה, חישוב שהיא וחבריה עשו מראה כי הגזירות יעלו להורים כ–560 שקל בחודש. "זה סכום מטורף. מחצית מהסכום שאנחנו מוציאים על קניות בחודש", היא אומרת. "החלטתי שנמאס לי, אז פירסמתי אירוע מחאה להורים בפייסבוק. בינתיים יש היענות גבוהה, אבל גם אם אלך לבד זה בסדר". ההפגנה תצא היום ב–18:00 מגן האם בחיפה לכיוון מרכז הכרמל.

"יש גבול למה שאפשר לקצץ. הילדים הם עתיד המדינה. אם לפיד רוצה לפגוע בחרדים ולכן קיצץ בקצבאות הילדים זה בסדר גמור, אבל לא על חשבוני. קצבאות הילדים שלי נחסכות מדי חודש למען עתידם. אם רוצים צדק חברתי צריך ליזום צדק לכולם, ולא צדק לעשירים. רוב החברות שלי הצביעו ללפיד והן מאוכזבות מאוד".

המעורבות בעמוד 
של לפיד שולשה

בעוד שלפני שנה היה העמוד של ראש הממשלה יעד הפייסבוק המרכזי למחאה, כעת נרשמת בו דממת אלחוט עם תמונות רשמיות מהביקור בסין, שגוררות בעיקר התלהבות ציונית. האש עברה לעמוד של לפיד, שידועו בפעילות הענפה שלו ברשת החברתית, שם הוא סופג מטחי ביקורת ותגובות זועמות של הציבור הזועם. פוסט ה"ידענו שיהיה קשה" שכתב לפיד קיבל 14,014 תגובות ‏(נכון לרגע כתיבת הידיעה‏) מאז פרסומו שלשום.

"יאיר, את הקול בבחירות ואת האמון שלי קיבלת, עכשיו גם את הכסף שלי. בבחירות הבאות יישאר ממני רק מרמור, מבטיח להעניק לך גם אותו", כתב אדי גרטסמן בעמוד הפייסבוק של לפיד. "כשהצבעתי יש עתיד ושלחתי אותך למצוא את הכסף, לא חשבתי שתמצא אותו אצלי...", כתב גיא גלעד. "בתור אחת שהצביעה לך בבחירות והאמינה לחארטות שמכרת לנו, יש לי כמה דברים להגיד לך: כן, איכזבת אותי, ואני בטוחה שעוד הרבה כמוני. הדבר העיקרי שליווה את קמפיין הבחירות שלך היה העניין שחזרת עליו לפחות 1,000 פעם - שמעמד הביניים לא ייפגע. לפחות אל תתחייב על דברים שאתה לא מסוגל לעמוד בהם", כתבה נטלי חדד.

"המעורבות בעמוד של לפיד בשלושת הימים האחרונים שילשה את עצמה", אומר מור לביא, מנכ"ל חברת יפעת סושיאל. "יחס התגובות לכמות האוהדים היא 0.06%, גבוה ביחס לעמוד בדרך כלל, ובכלל".

בצדק חברתי - חדר המצב, עמוד הפייסבוק של המחאה מקיץ 2011, שלפו מהזיכרון הפייסבוקי את הצהרותיו של לפיד מלפני הבחירות, שמביעות התנגדות למהלכים בדיוק מהסוג שהוא מוציא כעת אל הפועל: "ממשלת נתניהו ממשיכה לדרוס את מעמד הביניים. את הבור התקציבי, שנוצר על ידי ההתנהלות הבלתי אחראית שלהם. הם בוחרים להכניס את ידם פעם אחר פעם לכיסו של הציבור שעובד", כתב לפיד ב–1 בינואר. "אז לאיזה לפיד להאמין - לזה של ינואר או זה של מאי?", שואלים בחדר המצב.

אריה יואלי הפיץ מחדש את נאום "קריסת מעמד הביניים" של לפיד מדצמבר 2012, שבו נכתב: "כבר בינואר הקרוב הם יעלו למעמד הביניים את מס הכנסה, ומיד אחר כך יעלו את מחירי החשמל, יעלו את מחירי מוצרי מזון, יעלו את תעריפי המים, יעלו את מחיר הדלק. למה? כי מעמד הביניים הישראלי תמיד סופג הכל". הפוסט זכה לקרוב ל–1,000 שיתופים.

גרטסמן, שעובד כקופירייטר במשרד פרסום והצביע עבור לפיד, פצח בעקבות האכזבה ביוזמה שקוראת להחליף את תמונת הפרופיל לתמונה מיואשת עם יד שמכסה את המצח, מם ‏(Meme‏) ידוע שנקרא Facepalm, ורבים החלו לחקות אותם. "להפתעתנו, המון אנשים הצטרפו והחליפו גם הם את התמונה", הוא אומר.

"לפיד דיבר הרבה על פוליטיקה חדשה ומעמד הביניים ושוויון בנטל, בקיצור הרבה מלים גדולות", הוסיף גרסטמן. "הפגיעה הנוספת והעלייה במס ההכנסה של כולנו, הקיצוץ לאנשים מבוגרים בהנחת הארנונה, ובעיקר פגיעה ביומיום של כולנו. כמה קל להעלות 2.5 שקלים על קופסת סיגריות, ולא לקחת פירור ממי שבאמת אצלו מתחבא הכסף".

למרות האכזבה, גרטסמן לא רואה את המחאה מגיעה לרחובות. "לא שמעתי על הפגנות ואני גם לא חושב שהמחאה תגלוש החוצה, לפחות לא בצורה מאסיבית. לצערנו, הקיצוצים פוגעים בעיקר במגזר שעובד קשה, רוב האנשים שנפגעים הם לא רעבים ללחם ולא אנשים שיצאו להבעיר צמיגים וכדומה, בדיוק זו הסיבה שקל כל כך לפגוע בנו".

אחד המסמכים המשותפים ביותר בפייסבוק ביממה האחרונה היה מכתב גלוי של העיתונאי צפריר בשן לשר האוצר. "הכל הכל הכל יעלה יותר: הקוטג' והחלב והלחם והמלפפון שאני קונה, והחשבון מים והחשמל והארנונה והנעליים לילדים והדלק. כל מה שאני קונה יעלה יותר, כי אתה צריך לקחת עוד קצת כסף על כל ביס שאני לוקח ועל כל צעד שאני עושה", נכתב בפוסט ששותף קרוב ל-7,800 פעמים.

בניגוד למחאות פייסבוק קודמות שהתרחשו על הקיר של נתניהו, מפעילי העמוד של לפיד דווקא מנהלים דיון עם המגיבים, אך הם מספקים להם בעיקר תשובות מנומסות ולקוניות ברוחו המתיימרת להיות כל־ישראלית של לפיד: "תקציב זה הוא תחילתה של הדרך ביצירתה של חברה ישראלית הוגנת יותר, אחראית יותר, שהקבוצות השונות המרכיבות אותה חולקות ביניהן את הנטל באופן שוויוני יותר", ענה מתן מצוות יש עתיד לאחד המגיבים. "לפיד וחברי מפלגת יש עתיד תומכים בקיצוץ שכר חברי הכנסת", ענה שי מיש עתיד למגיב שהתלונן על השכר המנופח של חברי הכנסת והשרים. ואולם כרגע נראה שכדי להשקיט את המחאה יצטרך לפיד לעשות הרבה יותר מלהושיב תגובנים מול המסך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker