רן ארז למורים: לא נהיה "יו-יו" - החופשות לא ישתנו בגלל כמה אמהות שמחפשות שמרטף

יו"ר ארגון המורים העל יסודיים התייחס במכתב ששלח למורים לדרישת ההורים לקצר את חופשות התלמידים ולהתאימם לחופשות ההורים ■ במכתב פנה ארז לכל ההורים כאמהות, אף שבקבוצות שפנו לפירון יש גם גברים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

יו"ר ארגון המורים העל יסודיים, רן ארז, התייחס במכתב ששלח למורים לדרישת ההורים לקצר את החופש הגדול ואת חופשות התלמידים, ולהתאימם לחופשות ההורים. במכתב החליט ארז לתקוף את ההורים שפנו לפירון ואמר כי מדובר "בקבוצת אמהות לילדים קטנים המחפשות שמרטף לילדיהן חינם לתקופת הקיץ". ארז פנה לכל אורך המכתב להורים כאמהות, למרות שבקבוצות שפנו לפירון שותפים גם גברים וגם נשים.

ארז הודיע כי הארגון יפתח במאבק אם משרד החינוך ינסה לבצע שינוי שיפגע בתנאי העבודה של המורים.

ארז, שהיה שותף לדיוני הוועדה שהוקמה במשרד החינוך השבוע בנושא, התנגד לקיצור נוסף בחופש הגדול ולקיצור שבוע הלימודים לחמישה ימים בשבוע. שני ארגוני המורים מתנגדים באופן נחרץ לכל יוזמה שעלתה במהלך שני העשורים האחרונים לקיצור שבוע הלימודים לחמישה ימים.

לדבריו, הידיעה שפורסמה השבוע לפיה משרד החינוך שוקל לצמצם את החופש הגדול בשלושה שבועות, ולבטל את הלימודים ביום שישי היא "ספין" שהפיצו ההורים, כדי להשפיע על פירון.

"הן יזמו תכנית די הזויה: קיצור חופשת הקיץ ב- 3 שבועות, שבמהלכם המורים ימשיכו ללמד ותמורת זאת יקבלו חופשה בימי שישי. הן אינן מבינות שאם חלילה וחס התכנית תצא אל הפועל, הן תצטרכנה להשגיח על הילדים בימי שישי." לדבריו ההצעה "תלושה מהמציאות".

למרות דבריו של ארז, ההורים שתמכו בהצעה הסבירו כי הורים רבים לא עובדים ביום שישי, והנטל על שמירת הילדים באותו היום תוכל להתחלק בין האבות לאמהות. עם זאת, עם פרסום היוזמה נשמעה גם ביקורת על כך שהיא תפגע בהורים המועסקים בשישי, ותיצור אפליה בין ההורים. יש לציין כי הסתדרות המורים, בראשות יוסי וסרמן, התנגדה לקיצור החופש הגדול ולמעבר לחמישה ימי עבודה ומנעה את המהלך.

מספר ימי החופשה מעוגנים בהסכמים הקיבוציים שנחתמו מול המורים. ככל הנראה, שני הארגונים היו מסכימים לדון בקיצור החופש הגדול, בתמורה לפיצוי בשכר על ימי עבודה שיתווספו לשנת העבודה. עם זאת, הנושא לא עומד כרגע על הפרק, ולחברי הוועדה שדנו בנושא נמסר לפני הדיונים כי אין להם מנדט לבצע שינויים משמעותיים. בין היתר, בגלל שהמדינה לא מתכוונת לפתוח את ההסכמים עם המורים ולתקצב את תוספת ימי העבודה, ובגלל לוח הזמנים הצפוף עד לפתיחת שנת הלימודים הבאה.

"שהמדינה תממן שמרטפות"

לא ברור מי הפיץ את הידיעות בנושא, אך פירון הצהיר כי לא מדובר ביוזמה שלו ואכן הנושא כלל לא עלה לדיון במשרד החינוך. המשרד החליט לא לבצע שינויים משמעותיים בחופשות התלמידים בשנת הלימודים הבאה, ולהקים ועדה נוספת שתדון בנושא. ייתכן שהוועדה שתוקם בשנה הבאה תקיים דיונים ביוזמה, אך סיכוייה להתממש נמוכים לאור ההתנגדות ההיסטורית של ארגוני המורים.

ארגון המורים, המייצג את מורי התיכונים, והסתדרות המורים המייצגים את מורי בתי הספר היסודיים, מתנגדים באופן עקרוני לקיצור החופש הגדול מבלי לפצות את המורים בתוספת שכר עבור ימי עבודה נוספים בהם הם יידרשו לעבוד. בנוסף הם מתנגדים לשינוי מבנה שנת הלימודים ללא הסכמתם. בנוסף, בארגוני המורים חוששים שמעבר לחמשת ימי לימודים יגדיל באופן משמעותי את העומס על המורים ועל התלמידים, לאחר שבשנים האחרונות גדל היקף שעות העבודה של המורים בהסכמים החדשים שנחתמו מולם - עוז לתמורה בתיכונים ואופק חדש בבתי הספר היסודיים.

ארז כתב במכתב: "במדינת ישראל יש חוק חינוך חובה חינם, ואם המדינה סבורה שעליה לדאוג לשמרטפות על חשבונה בחודשי הקיץ, לא בית הספר הוא שצריך למלא תפקיד זה. על המדינה לארגן ולממן לאותם ילדים קטנים הזקוקים לשמרטפות קייטנות וחוגי העשרה, ולא לדרוש מהמורים לעבוד עוד שלושה שבועות ללא תשלום או לשנות את תנאי עבודתם בשרירות לב".

ארז הוסיף כי תלמידים בוגרים שאינם זקוקים להשגחת ההורים בקיץ לא יסכימו לוותר על חופשת הקיץ. לאחר מכן הציע ארז כי מוטב שההורים היו "משקיעים אנרגיות בהגדלת מספר ימי החופשה שלהם ולא בפגיעה בימי העבודה של עובדים אחרים".

הוא כתב כי ההורים שפנו לפירון "לא עובדות (כך במקור, ל"ד) בימי שישי. את מה שהן מציעות לנו הן יכולות להציע לעצמן - להמיר את עבודתן הנוספת בימי שישי בתוספת ימי חופשה בקיץ. זה יותר הגיוני, אבל הספין שהופץ הוא ב'הלבשת' תכנית זו על שר החינוך, כאילו הדבר בא ממנו, על מנת שבאופן מלאכותי ייצרו אצלו מחויבות לדבר שהוא לא הציע ואולי אף לא חשב להציע".

הוא התייחס ליוזמות לקצר את שבוע הלימודים לחמישה ימים ובכך לבטל את הלימודים בימי שישי. לדבריו קיצור שבוע הלימודים יפגע בתנאי העבודה של המורים. הסיבה העיקרית שבגינה המורים מתנגדים לקיצור שבוע הלימודים, שמוסברת במכתב גם על ידי ארז, היא מכיוון שכך יאבדו את זכותם לקחת יום חופש במהלך השבוע, בימים שבו הם לא מלמדים. המורים זכאים לקחת יום חופש במהלך השבוע בתנאי שהם מלמדים ביום שישי, כך שלמעשה חלק גדול מהמורים מלמד גם היום חמישה ימים בשבוע אבל בימים שונים. במידה והם יעברו לשבוע עבודה של חמישה ימים וחופשה רק בימי שישי, הם יאבדו את אחת מההטבות להם הם זכאים במסגרת התפקיד.

בחלק גדול מהמקרים מורים מנצלים את היום החופשי כדי ללמוד או לבצע השתלמויות מקצועיות - הנדרשות מהם על ידי משרד החינוך במסגרת התפקיד, בין היתר כדי לקבל קידום מקצועי. מורים אחרים עובדים ביום החופשי במוסדות חינוך אחרים, כדי להגדיל את הכנסתם. כך ששינוי שבוע הלימודים של המורים צפוי להשפיע לרעה על כלל המורים, ולכן ארגוני המורים מגנים בתוקף על שבוע העבודה שלהם.

לדברי ארז, "אנו לא ניתן להפוך את מערכת החינוך ל'יו-יו'. לא בנושאי החופשות, לא בנושאי בחינות הבגרות לא בנושאים הקשורים בתוכניות לימודים וכן הלאה. יש לנו אמירה כבעלי מקצוע של מורים ומחנכים וגם כאיגוד מקצועי האמון על שמירת תנאי העבודה של המורים". נדע לעמוד על המשמר ולהיאבק למען שמירה על זכויות המורים, תנאי עבודתם וביטחונם התעסוקתי והכלכלי".

מנכ"לית משרד החינוך ביקשה מההורים לעזוב את הדיון

ל-TheMarker נודע כי הארגון הורים עובדים לשינוי, שיזם את הדיון בנושא במשרד החינוך, התבקש לצאת מחדר הדיונים על ידי מנכ"לית המשרד, דלית שטאובר, שעמדה בראש הצוות שדן בקיצור החופשים ביום ראשון - רגע לפני קבלת ההחלטה בנושא.

נציגי הארגון, יחד עם נציגי שדולת אנשים ונציגי תנועת הירושלמים היו שותפים לכל אורך הדיון, בו השתתפו גם נציגי המורים וועד ההורים הארצי. לפני קבלת ההחלטה התבקשו נציגי הגופים לצאת מחדר הישיבות, וההחלטה התקבלה רק על ידי ארגון המורים, נציגי משרד החינוך וארגון ההורים שתמכו בהחלטה לבצע שינוי מינורי בלבד בשנת הלימודים הבאה - להעביר את אחד מימי חופשת ל"ג בעומר אל חופשת השבועות, ובכך להאריך אותה ביום על חשבון החופש בל"ג בעומר.

למרות זאת, במשרד טענו לאחר מכן כי ההחלטה היתה משותפת לכל הגופים. נציגי הארגונים נכחו בדיון והשמיעו את דעתם בפני שטאובר, אולם כשהדיון הגיע לשלב ההכרעה, הם התבקשו לצאת מכיוון שאינם נחשבים לגוף יציג שנציגיו נבחרו לייצג את המורים ולכן אינו רשאי להשתתף בקבלת ההחלטות המשפיעות על המורים וההורים - למרות שיזמו את הדיון.

שר החינוך, שי פירון, הגן היום על ההחלטה וכתב בדף הפייסבוק שלו כי "שינויי עומק לא נעשים ברגע אחד. יש להם 'זמן הבשלה'. צריך להמתין, לשוחח, לשנות שפה. הסוגיה הנוכחית היא עוד הזדמנות לראות עד כמה חינוך הילדים זו סוגיה מורכבת הדורשת התייחסות הוליסטית ומקיפה".

פירון התייחס לסוגיית ההסכמים עם המורים וכתב כי "המורים עובדים קשה. מאוד קשה. העובדה שלחלק מאתנו קשים ימי החופשה בה עלינו 'להעסיק' ילד או שניים ממחישה עם מה מתמודד המורה: כיתות מגוונות, ילדים עם צרכים מגוונים, מבנים שלא תמיד ראויים. המפתח לתיקון החינוך בישראל נמצא גם בהעמקת ההערכה למורים בישראל. הם מפתח השינוי שלנו. לכן, הם לא 'שמרטפים'".

לדברי פירון, "יש לומר שסך ימי החופשה בישראל אינם שונים מאלה המקובלים מחו"ל. אסור להתחמק משאלות תרבותיות גדולות המסתתרות מאחורי הדיון. למשל שאלת האחריות ההורית או היקף העבודה המוגזם של שעות התעסוקה בישראל".

"מכתב שוביניסטי, רדוד ולא ענייני"

תגובת ארגון הורים עובדים לשינוי למכתב של רן ארז: "המכתב מגלה את הכוונה האמיתית של ארז - למוסס את הדיון בנושא החופשות במערכת החינוך. בימים האחרונים מתנהלים מגעים, לראשונה, בין הורים למורים, ועם בעלי עניין נוספים, כדי לפתור, לראשונה, את נושא האיזון בין חופשות הילדים לחופשות ההורים מתוך הבנה שהמצב הנוכחי בעייתי ובלתי אפשרי.

"בדיונים הסגורים וגם באמצעי התקשורת, מר רן ארז, מתנהל בחביבות ומציג מצג שווא, מסתבר, ביחס לנכונותו לשתף פעולה, ולבוא לקראת המשפחות בישראל כדי ליצור מציאות מתוקנת.

"במכתב שוביניסטי, רדוד ולא ענייני, הפיץ מר רן ארז את עמדתו האמיתית בנושא - הוא לא ייתן לשינוי לקרות. לא ייתכן שבמדינת ישראל, מחזיק אדם אחד את כל מערכת החינוך ואת כל המשפחות בישראל, בלפיתה הדוקה בגרון. לא ייתכן שראש ארגון המורים יהיה האדם החזק במשק, והוא זה שיקבל את ההחלטות על כל הקיום של המשפחות בישראל. הגיע הזמן לשינוי".

עוד הוסיפו בתגובה כי "המכתב מעלה את השאלה מי באמת שולט במשרד החינוך? האם זה שר החינוך? לפעמים נדמה לנו שזה רן ארז".

ארגון המורים העל יסודיים מסר בתגובה לדברים כי "הארגון מבהיר כי ההתייחסות לאמהות נבעה מהעובדה שכל המהלך בנושא החופשות הוצג בכל מקום כיוזמת אמהות ולכן כך נכתב גם במכתב, חד משמעית וללא כל כוונה אחרת. בוודאי ומובן מאליו שלא היתה כל כוונה לזלזל באבות או בהורים, כגוף או כפרטים. ההיפך הוא הנכון. אנו רואים בהורים, אמהות ואבות, שותפים לכל נושא החינוך ומכבדים אותם מאוד".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker