תחילתה של פוליטיקה חדשה

תוכנית החשיפה שנקטה הממשלה ב-1988 כמעט חיסלה את ענף הטקסטיל הישראלי, אך המשק כולו יצא ממנה חזק יותר ■ 
עכשיו הגיע הזמן לתוכנית דומה בענפי התחבורה - הסכם השמים הפתוחים הוא רק השלב הראשון

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

ב-1988 החליטה ממשלת ישראל על מדיניות החשיפה - הפחתה הדרגתית של מכסי המגן לאורך שנים, במטרה לחשוף את התעשייה ליבוא מתחרה מחו"ל, ובכך גם לייעל אותה וגם להוריד את המחירים לצרכן הישראלי.

לתוכנית החשיפה היו ללא ספק תוצאות קשות - אפילו הרסניות. עשרות מפעלי טקסטיל שפעלו בישראל לא עמדו בתחרות מחו"ל ונסגרו. אלפי עובדים בפריפריה איבדו את מטה לחמם. את המכה הקשה ביותר ספגו הנשים הערביות, שעבדו במתפרות שנסגרו - בלי פרנסה מוגנת וקרובה לכפר, הנשים חזרו אל הכפרים ולא יצאו מהם שוב.

בנימין נתניהו וישראל כץצילום: אליהו הרשקוביץ

עשרות אלפי ישראלים שילמו כנראה מחיר אישי כבד על תוכנית החשיפה, אבל 7 מיליון ישראלים חייבים לתוכנית הזו את מצבה הכלכלי האיתן של ישראל. תוכנית החשיפה לא רק הורידה את עלות המחיה למיליוני ישראלים בזכות היבוא הזול מחו"ל, ולא רק הצילה את כלכלת ישראל במשבר 2008, בזכות התחרותיות הגבוהה של התעשייה הישראלית שצלחה את המשבר בקלילות. יותר מכל, בעידן הייצור הסיני ההמוני הזול - תוכנית החשיפה התגלתה פשוט כהכרח. האם מישהו רוצה לדמיין את המשבר שישראל היתה נקלעת אליו כיום, לו היתה מתעקשת להמשיך לקיים מפעלים כמו אתא בעידן הסיני?

למעשה, אין כיום מחלוקת בין כלכלנים על כך שתוכנית החשיפה היתה הצלחה כלכלית אדירה - אלפי ישראלים איבדו את פרנסתם בטקסטיל, אך עשרות ומאות אלפים זכו לפרנסה יציבה ומוצלחת יותר בזכות הצמיחה שחוותה ישראל לאחר התוכנית. פרט למקרה הטרגי של הנשים הערביות, שאכן טופל באופן רע מאוד, מרבית המפוטרים של תעשיית הטקסטיל מצאו בסופו של דבר תעסוקה אחרת, בזכות הצמיחה המשקית.

יתרה מכך, מחקר שערך יורם גבאי, לשעבר הממונה על הכנסות המדינה, לימד כי המקרה של הטקסטיל - הענף כמעט חוסל בישראל כתוצאה מתוכנית החשיפה - הוא יוצא הדופן. מרבית הענפים שנחשפו ליבוא מתחרה לא חוסלו, אלא רק שינו את הרכב הפעילות שלהם והתייעלו - כך שבסופו של דבר הם יצאו מהחשיפה מחוזקים.

בהתאם, התחרותיות המשופרת של המשק העניקה לו עמידות בפני משברים כלכליים - המשק הישראלי חווה מיתון קשה ב–2001–2002 ומשבר עולמי ב–2008, ואת שניהם הוא צלח בשלום בזכות החיוניות והתחרותיות. אין ספק לאיש כיום, לאור לקחי 2008, כי מדינות תחרותיות הן מדינות חזקות, יציבות וצומחות יותר, ולכן התחרותיות היא הדרך היחידה לשפר את מצבו של האזרח לאורך שנים.

אז כן, עכשיו הגיע תור ענף התעופה הישראלי להיחשף לתחרות. זה לא הולך להיות קל לעובדי ענף התעופה, וגם לא נעים. בהחלט יכול להיות שחלק משלוש חברות התעופה הישראליות אכן יתקשו לשרוד את התחרות שנחתה עליהן, ועובדיהן ימצאו עצמם מפוטרים ‏(אם כי, לפי המחקר של גבאי, ייתכן שהן דווקא יצאו מחוזקות מהתהליך‏). אנחנו לא מקלים ראש בכך לרגע.

אבל אנחנו לא מקלים ראש גם ביוקר המחיה שחברות התעופה הישראליות משיתות על הציבור כבר שנים ארוכות בשל מחירי הטיסות מופרזים. אנו לא מקלים ראש גם בבזבוז שקיים בחברות התעופה הישראליות, ובשכר הגבוה מאוד שהן משלמות, מאחר שהן נוהגות בקהל הישראלי כשבוי. אנו לא מקלים ראש גם בצמיחה שיכולה לנבוע מהפחתת מחירי הטיסות לישראל, ומכניסת תיירות, שיכולה לייצר אלפי מקומות עבודה חדשים.

אנחנו לא מקלים ראש גם בתעוזה שנדרשה מממשלת נתניהו, משר האוצר יאיר לפיד, ובעיקר משר התחבורה ישראל כץ, להעביר את ההחלטה על רפורמת השמים הפתוחים, לנוכח לובי מתנגד של חברות התעופה, עובדיהן וההסתדרות. זה לא מובן מאליו לעמוד מול לובי אימתני שכזה, והממשלה ראויה לשבחים על כך.

במיוחד ראוי לשבחים שר התחבורה, שהולך ומצטייר כסוג של "כחלון" חדש. פתיחת השמים לתחרות עשויה אכן להביא, כבר בטווח הקצר, לירידה דרמטית במחירי הטיסות לישראל וממנה, ומכך ייהנו כל אזרחי ישראל - גם אלה שטסים בעצמם, וגם אלה שייהנו מהגידול בהכנסות כתוצאה מתיירות נכנסת. הצעד הבא של כץ, אם אכן הוא רוצה להוכיח עצמו כ"כחלון", הוא לקדם את הרפורמה ההכרחית בנמלי ישראל - שבירת המונופול של שני הנמלים הקיימים על סחר החוץ הישראלי באמצעות הקמת נמל חדש, פרטי.

אם כץ אכן יפתח את הסגר על ישראל - גם הימי וגם האווירי - הוא יהיה ראוי להיחשב שר תחבורה חשוב, שאחראי לקפיצת מדרגה באיכות החיים של אזרחי ישראל. כמאמרו של שר האוצר החדש לפיד, זאת אכן תהיה פוליטיקה חדשה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker