בכירים באוצר על השתתפותו של הלל קוברינסקי בישיבות: "חוקי אך מסריח"

איש העסקים קוברינסקי משתתף בכל הישיבות המכריעות באוצר, ללא אישור מנציבות שירות המדינה ■ קוברינסקי אף נכח בדיוני התקציב עם ראש הממשלה ■ ככל הנראה, לא היה בעבר מקרה שבו השתתף גורם חיצוני בדיונים הרגישים ביותר באוצר

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

איש העסקים הלל קוברינסקי, מקורבו של שר האוצר יאיר לפיד ומי שהיה ראש מטה יש עתיד בבחירות, משתתף באופן פעיל בכל דיוני התקציב באוצר, כולל הרגישים ביותר.

קוברינסקי השתתף גם בדיונים שקיימו ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיד והמשנה לנגיד בנק ישראל, קרנית פלוג, ביום חמישי, שעסקו בתקציב המדינה ל–2013–2014 - לתדהמת כל הנוכחים שאינם אנשי האוצר. קוברינסקי הוצג בפגישה בפני המשתתפים שלא ממשרד האוצר. בדיונים השתתפו גם יעל אנדורן, שמונתה ביום ראשון האחרון למנכ"לית האוצר, ובכירים נוספים במשרד. מנציבות שירות המדינה נמסר: "לא קיבלנו מהאוצר כל פנייה להעסקתו של קוברינסקי וממילא גם לא טופלה בקשה כזו". מתגובת נציבות המדינה עולה למעשה כי אין הסכם העסקה של קוברינסקי באוצר, ואין לו גם כל מחויבות פורמלית לאוצר. כלומר, אם יפרסם את הדברים ששמע, בלי רשות וסמכות, קשה יהיה להעמידו לדין, בוודאי לא דין משמעתי.

הלל קוברינסקיצילום: ניר קידר

קוברינסקי הוא האיש המקורב ביותר ללפיד ביש עתיד ובחיים הפוליטיים. עם הקמת יש עתיד ב–2012 מונה לראש מטה המפלגה, והיה ראש צוות המו"מ הקואליציוני מטעמה.

בשבוע שעבר, לאחר שקיבל את ברכת לפיד, החל קוברינסקי להשתתף באופן פעיל בישיבות המכריעות הנערכות באוצר על תקציב המדינה ועל חוק ההסדרים החדש, כיועצו הכלכלי של שר האוצר. הדבר עורר מורת רוח רבה, ולעתים אף מעבר לכך, בצמרת האוצר ובדרגי הביניים שלה, שכן לא זכור בעבר מקרה שבו מקורב לשר האוצר, אדם חיצוני, ישתתף בדיונים הפנימיים הרגישים ביותר של המשרד.

קוברינסקי, למרות היותו איש עסקים פעיל ובעל אינטרסים, משתתף בכל ישיבות התקציב החשובות באוצר, כולל בישיבות על הקיצוצים הנדרשים בתקציב המדינה ובישיבות העוסקות בהעלאת מסים ובשינויים מבניים העשויים להשיק לתחומי פעילותו כאיש עסקים. הוא צובר מידע כלכלי רב, שבאוצר מגדירים כ"לא יסולא בפז".

בכירים באוצר טוענים כי הוא משמש גורם משמעותי מאוד בקבלת ההחלטות, בשל היותו האיש של שר האוצר. דבר זה פוגע בסמכות ובאחריות של ראשי האוצר, ובמיוחד ראשי אגף התקציבים. בכיר באוצר אמר ל–TheMarker כי "גם אם הדבר נעשה באופן חוקי, הוא מסריח".

במהלך היום, כשלא נערכות ישיבות או כשהוא אינו משתתף בהן, יושב קוברינסקי בלשכת שר האוצר. מאחר ושר האוצר, לפיד, לומד כעת בעזרת מומחים את נושאי כלכלת ישראל, ההערכה היא שקוברינסקי, שהוא איש כלכלה ומשק, משתתף בקבלת ההחלטות של שר האוצר.

גורמים כלכליים בירושלים מעריכים כי הוא שיזם את ההצעה להעלות את יעד הגירעון בתקציב 2013 מ–3% מהתוצר ל–4.2% מהתוצר. הצעה זו נדחתה על הסף על ידי נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, ופגעה ביוקרתו של שר האוצר.

שר האוצר לפיד נפגש אחת לשבוע עם צוות מומחים, הפרופסורים אבי בן בסט, צבי אקשטיין, מנואל טרכטנברג, וכן קובי הבר מבנק לאומי וענת לוין מבנק הפועלים, ודן עמם בנושאים הכלכליים שעל הפרק, לקראת גיבוש התקציב וחוק ההסדרים החדש. בשיחות אלה לא מתקבלות הכרעות. לפיד שואל והמומחים משיבים ומתווכחים. את ההכרעות מקבל לפיד בפורומים אחרים. באוצר אמרו אתמול כי אין ספק שהיועץ הכלכלי החשוב ביותר של לפיד הוא קוברינסקי.

מלשכת שר האוצר לא נמסרה תגובה.

החברים של קוברינסקי: בכירים בצה"ל ובעלי הון

הלל קוברינסקי משמש מנהל הפעילות בישראל של ענקית התקשורת AT&T, אחת ממפעילות הסלולר הגדולות בארה"ב. חברת אינטרוויז, שייסד קוברינסקי עם שותפו צבי פרנק, נמכרה ל–AT&T ב–2007 תמורת 121 מיליון דולר, וכל יזם הרוויח כ–8 מיליון דולר.

לפי רשם החברות, קוברינסקי בעלים או שותף ב–13 חברות שונות, חלקן כבר אינן פעילות. בבעלותו שתי חברות העוסקות במסחר בני"ע באמצעות אלגוריתמים מתוחכמים, ושותפו בחברות אלה הוא איש העסקים ברק סלומון. לקוברינסקי גם 4% בחברת אביר הבר, המייצרת את הבירה אלכסנדר. שותפים נוספים הם המסעדן יורם ירזין, מבעלי רשת מוזס והפרסומאי יורם באומן.

לקוברינסקי לא מעט חברים בעלי דרגות בכירות בצה"ל, ואחד מחבריו הטובים הוא האלוף במיל' משה קפלינסקי, מנכ"ל מונופול המלט נשר. קוברינסקי ניסה לשכנע את קפלינסקי להצטרף לרשימתו של לפיד, אולם הוא סירב. ידיד נוסף מהצבא הוא סגן הרמטכ"ל, האלוף גדי איזנקוט. חברים נוספים של קוברינסקי הם מחוגים המקורבים לבנקאים ולטייקונים. אחד מחבריו הטובים הוא איש העסקים ניר ברונשטיין, לשעבר מנכ"ל חברת פועלים שוקי הון, חברה בת של בנק הפועלים, שנחשב למקורב לדני דנקנר, לשעבר יו"ר הבנק. במסיבת יום ההולדת ה–50 של קוברינסקי נכחו בתו של אליעזר פישמן, רונית פישמן־אופיר, מנהלת בכירה בקבוצה של אביה, ואירי שחר, מנכ"ל פישמן רשתות, זרוע השיווק של הקבוצה.

שוקי שדה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker