בנט: "שיתוף פעולה עם סין - יעד אסטרטגי עליון של משרד הכלכלה"

בעקבות חתימת הסכם מחקר ופיתוח עם מחוז גואנדונג, אמר בנט: "היעד הוא שמאות חברות ישראליות יפעלו בשוק הסיני מהר ככל האפשר; התפקיד שלי הוא לאפשר עסקים"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

שר הכלכלה, נפתלי בנט, חתם היום על הסכם לשיתוף פעולה במחקר ופיתוח (מו"פ) תעשייתי בין ישראל לבין ממשלת פרובינציית גואנדונג שבדרום סין. ההסכם נחתם במעמד סגן מושל הפרובינציה הסינית, צ'ן יונסיאן. "הגדרתי היום את שיתוף הפעולה עם סין כיעד אסטרטגי עליון עבור משרד הכלכלה", אמר בנט. "היעד הוא שמאות חברות ישראליות יפעלו בשוק הסיני מהר ככל האפשר. התפקיד שלי כשר הכלכלה הוא לא ליצור עסקים אלא לאפשר עסקים".

ההסכם שקודם על ידי הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה בגואנגז'ו, יהווה בסיס לתמיכה בסיוע המדען הראשי במשרד הכלכלה לחברות ישראליות וסיניות המעוניינות לפתח יחדיו מוצרים ושירותים בעלי רמת חדשנות טכנולוגית גבוהה. לפי הערכות, ממשלת סין תשקיע השנה 220 מיליארד דולר במו"פ.

שר הכלכלה נפתלי בנט וסגן מושל פרובינציית גוואנגדונג, צ'ן יונסיאןצילום: פלאש 90

כלכלת פרובינציית גוואנדונג נחשבת לגדולה יותר מזו של הונג קונג, טייוואן וסינגפור. התמ"ג של הפרובינציה הסתכם ב-2012 בכ-900 מיליארד דולר.  ההסכם יאפשר הענקת תמיכה כספית ישירה לחברות בהיקף של עד 50% מעלויות המו"פ. יישום ההסכם בישראל יתבצע על ידי המדען הראשי ובסין על ידי המחלקה למדע ולטכנולוגיה של ממשלת פרובינציית גואנגדונג.

הסכם זה מתווסף להסכם קיים לשיתוף פעולה במו"פ תעשייתי בין ישראל לבין משרד המדע הסיני של הממשלה המרכזית, וכן לשורת הסכמים מקומיים של ישראל מול פרובינציות ג'יאנגסו ושנדונג והערים שנגחאי ושנז'ן, אשר מופעלים על ידי לשכת המדען הראשי במשרד הכלכלה. ההסכם צפוי לעבות את מערך שיתוף הפעולה הקיים ולאפשר פלטפורמת תמיכה לחברות ישראליות וסיניות המעוניינות לפתח יחדיו מוצרים ושירותים בעלי רמת חדשנות טכנולוגית גבוהה.

אבי חסון, המדען הראשי של משרד הכלכלה אמר, כי "ההסכם הינו פרי עבודה מתמשכת מול סין במטרה לחזק את הקשרים הכלכליים בין שתי המדינות באמצעות חיזוק היתרונות התחרותיים של שני הצדדים בשוק הגלובלי. הסכם זה מצטרף לשורה של הסכמי שת"פ במו"פ תעשייתי אשר מפעילה לשכת המדען הראשי על מנת לעודד שיתופי פעולה בין חברות ישראליות לחברות סיניות. הפעילות המשותפת מול סין הולכת וגוברת כתוצאה מהביקוש הרב לכך בתעשייה. תמיכת המדען הראשי בפרויקטים במו"פ עם סין צומחת בקצב המהיר ביותר ואנו תומכים בעשרות בפרויקטים בכל שנה".

דני טל, הנספח המסחרי של משרד הכלכלה בגואנגז'ו, בירת פרובינציית גואנגדונג, ציין כי "לאור גודלה הגיאוגרפי של סין וחשיבות הפעילות הכלכלית במדינה זו, קידום תחום המו"פ התעשייתי עימה מתנהל הן מול הממשל המרכזי והן מול ערים ופרובינציות נבחרות. במסגרת תוכנית החומש של פרובינציית גואנגדונג עד 2015 יקודמו מיזמים בתחומים האנרגיה, בפרט יעילות אנרגטית, טיפול בפסולת ומי שפכים, אלקטרוניקה, מחשוב ענן, תקשורת, תעופה, ורכב. מדובר יותר מ-50 מיליארד דולר שממשלת הפרובינציה עתידה להקצות לטובת המיזמים הללו. הפיתוח המואץ הקיים והמתוכנן הופכים את שיתופי הפעולה המו"פיים מול גואנגדונג, להזדמנות גדולה עבור החברות הישראליות".

"להתמקד בדיפלומטיה כלכלית"

"מעבר לתחום העבודה והתעשייה, משרד הכלכלה משמש גם משרד החוץ הכלכלי של מדינת ישראל", כתב היום בנט בעמוד הפייסבוק שלו. "הגיע הזמן להעביר את המשקל מדיפלומטיה פוליטית לדיפלומטיה כלכלית, או במילים אחרות, שכשאר יאמרו בעולם 'ישראל' יחשבו על היי-טק וחדשנות, ולא על אינתיפאדה ופיגועים. יש לנו כל כך הרבה מה להציע לעולם, ובמקום זה יחסי החוץ מתמקדים באופן מופרז בסוגיית הקונפליקט הערבי-ישראלי. נפעל לשנות זאת", הוסיף.

בנט הוסיף, כי הגדיר למדען הראשו ולמינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה את המזרח, בדגש על הודו וסין כיעד אסטרטגי. הנטיה הטבעית של ישראל היתה למערב, בין השאר בגלל השפה המשותפת וכיוון שארה"ב ואירופה הובילו את הכלכלה העולמית. "היום המצב השתנה, סין והודו הופכות למעצמות כלכליות עולמיות. לדבריו, הכלכלה הישראלית אינה מכוונת מספיק מזרחה ונדרשת פריצת דרך מסיבית למזרח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker