האוצר מציע: יציאה לעבודה - תנאי לקבלת הטבות בדיור

קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות ייקבע כתנאי לקבלת הנחות בארנונה, לסבסוד המשכנתא ולזכאות לדיור מוזל לקנייה או 
להשכרה ■ ההצעה תוגש לאישורו של שר האוצר הנכנס, יאיר לפיד

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

שנה לאחר ששר השיכון היוצא, אריאל אטיאס, דחה את אחת ההמלצות החשובות של ועדת טרכטנברג בנוגע לתנאי הזכאות לקבלת סיוע בדיור מהמדינה, מתכוון משרד האוצר לקדמה באמצעות חוק ההסדרים. האוצר מתכוון לקבוע את היציאה לעבודה כתנאי לשלוש ההטבות המרכזיות שהמדינה מעניקה בתחום הדיור - הנחות בארנונה, סבסוד למשכנתא ודיור מוזל ‏(לקנייה או להשכרה‏) במסגרת המסלולים של דיור בר־השגה ומחיר למשתכן. ההצעות יוגשו לאחר החג לאישורו של שר האוצר הנכנס, יאיר לפיד.

בפני בג"ץ כבר מונחות עתירות בעניין שהגישה תנועת התעוררות - תנועה של צעירים שיש לה נציגים במועצת העיר ירושלים - שנאבקת על שוויון בין חילונים לחרדים בקבלת הטבות מהמדינה. העתירות הוגשו בטענה שהקריטריונים לקבלת הטבות בשיכון מפלים, ובפועל נתפרו למידותיה של האוכלוסייה החרדית. המאבק המפורסם ביותר נסב על מסלולי דיור למשתכן ודיור בר־השגה. ועדת טרכטנברג התייחסה באופן ספציפי, בפרק הדיור של מסקנותיה, לשני המסלולים האלה - שאמורים לסייע למעמד הבינוני־נמוך. הוועדה קבעה כי על המדינה לתת עדיפות "לאוכלוסיות הממצות את כושר ההשתכרות שלהן, אבל שכרן אינו גבוה דיו ולכן הן מתקשות לעמוד בנטל הוצאות הדיור". בהתאם, הוועדה קבעה כי מיצוי כושר השתכרות - משמע, שני בני זוג שעובדים בהיקף של לפחות 125% משרה יחדיו - יהיה תנאי לקבלת דיור בר־השגה ‏(דירות להשכרה‏). בנוגע לרכישת דירה מוזלת מהמדינה במסלול מחיר למשתכן, הוועדה לא הכריעה אם מיצוי כושר ההשתכרות יהיה תנאי סף או תנאי המזכה בעדיפות.

בכל מקרה, שתי האפשרויות לא התממשו מאחר שאטיאס סירב לקבוע את מיצוי כושר ההשתכרות כקריטריון בשני המסלולים. תחת זאת, הוא קבע את השירות הצבאי כקריטריון המקנה ניקוד של עד 30 נקודות לזכאות. עם זאת, הקריטריון של מספר שנות נישואין מקנה ניקוד של 70 נקודות, משמע זוגות צעירים חרדיים, המתחתנים בגיל מוקדם, יקבלו תמיד עדיפות על פני זוגות חילוניים. בנוסף לכך, 45% מהדירות מוקצות למשפחות עם שלושה ילדים או יותר - שוב קריטריון המפלה לטובה את החרדים.

מודיעין עילית
מודיעין עיליתצילום: גיל כהן מגן

בהסכם הקואליציוני בין הליכוד-ביתנו ליש עתיד סוכם על הכנסת הקריטריון של מיצוי כושר ההשתכרות לזכאות להטבות מהמדינה במסגרת מחיר למשתכן. הניסוח הוא "מיצוי כושר ההשתכרות יהיה אחד הקריטריונים לזכאות, חלף הקריטריון של ותק בנישואין". מכאן לא ניתן להבין אם מיצוי כושר ההשתכרות יהיה תנאי לזכאות במסלול, או שהוא יהיה רק תוספת ניקוד - כיום מקנה הוותק בנישואים ניקוד גבוה, אך אין הוא תנאי. לכן באוצר מכינים כעת לשר הנכנס שתי הצעות בנוגע להכללת הקריטריון של מיצוי כושר ההשתכרות - גם כתנאי מוקדם, וגם כתוספת ניקוד.

בנוגע להנחות בארנונה - כאן הזכאות להנחה נקבעת לפי ההכנסה לנפש. ככל שההכנסה נמוכה יותר ומספר הנפשות גבוה יותר, כך הזכאות להנחה גדלה. למעשה, ההכנסה המינימלית המזכה בהנחה נמוכה משכר המינימום, וכך מי שעובד כלל אינו יכול להיות זכאי להנחה בארנונה. בנוגע לזכאות למשכנתא מסובסדת - כאן הזכאות מתבססת על ניקוד מורכב, הנקבע בעיקר על פי מספר שנות הנישואים, מספר הילדים במשפחה ומספר האחים של האב והאם. השירות בצבא מקנה תוספת ניקוד, אבל רק למי שעמד בקריטריון הזכאות הבסיסי - שכאמור מושפע בעיקר ממספר ילדים, אחים וותק בנישואים. כל אלה יוצרים עדיפות ברורה למשפחות חרדיות.

האוצר מנסה לנצל את שינוי האווירה הציבורית כדי לקדם עד כמה שאפשר את הקריטריון של מיצוי כושר השתכרות כתנאי לקבלת הטבות מהמדינה - ובכך לקדם גם את השוויוניות, וגם את הלחץ הכלכלי על החרדים לצאת לעבוד.

תפורים למידותיהם

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ