בנט שינה את שם משרד התמ"ת למשרד הכלכלה והמסחר

הוא הבהיר כי לא מדובר בשינוי דגשי פעילות ואחריות כי השינוי נובע מכך שאיש אינו יודע מהו משרד התמ"ת

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

שר התמ"ת המיועד נפתלי בנט החליט לשנות את שם משרד התמ"ת (תעשיה, מסחר ותעסוקה) למשרד הכלכלה והמסחר. הוא הבהיר שלא מדובר בשינוי תחומי סמכויות, או דגשי פעילות, וכי השינוי נובע מכך שאיש אינו יודע מהו משרד התמ"ת.

במשא והמתן הקואליציוני ביקש בנט להיות שר האוצר, אבל יאיר לפיד צפוי להתמנות לתפקיד. בנוסף, ביקש בנט אחריות מיניסטריאלית על הטיפול ברכוזיות במשק. הגוף הרגולטורי האחראי על הגברת התחרות הוא רשות ההגבלים העסקיים, שפועלת כגוף עצמאי הכפוף מינהלתית בלבד לשר התמ"ת.

נפתלי בנט בליל הבחירותצילום: אי-פי

עם זאת, הרשות אינה פועלת בתחום הריכוזיות הכלל משקית, ותיכנס לכך בצורה מתונה עם יישום המלצות ועדת הריכוזיות. ההמלצות קבעו, כי הגורם הממונה על הריכוזיות הכלל משקית יפעל ממשרד האוצר, אבל שיתוף הפעולה בין בנט ללפיד עשוי להעביר אותו למשרד התמ"ת. בכל מקרה נראה כי שינוי השם יקל עליו להרחיב פעילות לכל תחום שיבקש להיות מעורב בו בכלכלה.

הדגש על תחום המסחר שנשאר בשם המשרד מעורר תהיות, אם בכוונתו של בנט לתת עדיפות לתחום המסחר והשרותים על פני התעשייה. תחומים אלה הוזנחו במשרד התמ"ת לדורותיו יחסית לתחום התעשייה.

תעשיינים בכירים הביעו תרעומת על החלפת השם וציינו, כי יש בכך הסטת מיקוד מהתפקידים המרכזיים של המשרד.

דב בהרב, יו"ר התעשיה האוירית אמר כי "מדינה צריכה לקבוע אסטרטגיה וכיוון. הדרך לבטא את זה היא במילים. השם של משרד ממשלתי שמקדם נושאים ותחום מסויימים מקרין לציבור את מהות האסטרטגיה. העלמת השם תעשיה ותעסוקה משם המשרד מעידה על הבסטת המיקום מהן. לכן זה מטריד.בעיני זו חזרה לגולה, כי באנו לישראל להקים תעשייה, לא לעסוק ב'עסקי אוויר'".

ישראל מקוב, לשעבר מנכ"ל טבע אמר, כי הוא מציע לדבוק בשם משרד המסחר והתעשייה. לגבי השם כלכלה ומסחר אמר, כי "ההדגש אינו נכון. לכלכלה יש משרד אוצר, שיטפלו בתעשיה ושיראו תפקידם להעצים את התעשייה".

מהתאחדות התעשיינים נמסר כי "מחיקת התעשייה משמו של המשרד היא הצהרת כוונות מדאיגה מצדו של השר המיועד. מדינה חפצת חיים צריכה תעשייה והדרת שמה של התעשייה ממשרדי הממשלה מעבירה מסר מדאיג. התעשייה היא מנוע הצמיחה החשוב ביותר במשק הישראלי וראויה למשרד ממשלתי הפועל לקידומה ונושא את שמה בגאון".

אמיר חייק, מנכ"ל התאחדות התעשיינים, פרסם על הוול של בנט בפייסבוק את ההודעה הבאה: אדוני השר בעתיד הקרוב, היום בו התבשרנו כי תעשיין בעבר הלא רחוק יעמוד בראש המשרד האחראי על התעשייה היה יום חג עבורנו. היום שמענו כי אחרי 65 שנים יעלם שם המנוע המניע את המשק משמות משרדי הממשלה. שמענו וכאבנו. כבוד השר בעתיד, התעשייה מעסיקה מאות אלפי עובדים ישירים. התעשייה מעסיקה מליוני עובדים עקיפים. התעשייה היא הדבר האמיתי שבלעדיו השלם אינו שלם.  אנא שקול מחדש את השינוי. הוא אינו ראוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker