בלעדי |

פנסיה של יותר מ-4 מיליון שקל למרבית פורשי צה"ל - גם בדרגי הביניים ובתפקידים המשרדיים

TheMarker חושף נתוני פנסיה פנימיים: פורשי צה"ל נהנים מפנסיה גבוהה עד פי עשרה מהסקטור הפרטי 
■ התשלומים במזומן לפורשי צה"ל הזכאים לפנסיה תקציבית צפויים לגדול בעשור הקרוב

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא רולניק
גיא רולניק

בעוד מאות אלפי ישראלים מביטים בבעתה על התספורות בשוק ההון ועל הקיצוצים הצפויים בתקציב 2013–2014 - יש כמה קבוצות גדולות במשק שמוטרדות פחות, מכיוון שסידורי השכר והפנסיה שלהן מנותקים מאלה של מיליוני עובדים במשק. אחת הקבוצות הגדולות ביותר מסוג זה היא פורשי מערכת הביטחון בכלל, ופורשי צה"ל בפרט.

מנתונים שהגיעו לידי TheMarker וחישובים שבוצעו על ידי כלכלנים בממשלה עולה כי השווי הכלכלי של הפנסיות התקציביות של פורשי צה"ל גבוה במכפלות של פי שלושה, חמישה ועד פי עשרה מהפנסיות של רוב העובדים במשק הישראלי.

הפנסיה לצה"ל תופחת

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

מהנתונים עולה כי לכשליש מפורשי צה"ל יש פנסיות בשווי כלכלי של כ–3–4 מיליון שקל, ל–29% יש פנסיות בשווי 4–5 מיליון שקל, לכ–12% יש פנסיות בשווי של 5–6 מיליון שקל, לכ–8% פנסיות בשווי 6–7 מיליון שקל, ולכ–8% יש פנסיות בשווי 8–10 מיליון שקל.

החישוב של שווי הפנסיות של פורשי צה"ל בוצע לפי נתוני השכר הקובע והוותק של פורשי הצבא בשנים 2009 עד 2011. החישוב נעשה לפי גיל הפרישה בפועל היום ותוחלת חיים של 79 - שהיא התוחלת כיום לגברים, שהם רוב פורשי צה"ל. החישוב לא הביא בחשבון את מחיר הכסף והעלאות שכר אפשריות או עלייה בתוחלת החיים.

מקור כלכלי בתחום העריך השבוע שחישוב אקטוארי מלא המביא בחשבון פרמטרים נוספים יגיע לסכומי פנסיה גבוהים יותר. שווי פנסיות של 4–7 מיליון שקל הוא גבוה וחריג, ונובע מהשכר הגבוה בצבא ומגיל הפרישה הצעיר - 42–50.

לשם השוואה: שווי הפנסיה הממוצע בסקטור הפרטי בגילאים של 40–50 מגיע למאות אלפי שקלים בודדים לרוב העובדים במשק ועשוי להגיע עד מיליון שקל למנהלים בדרגי ביניים. שווי הפנסיות בצבא גבוה פי שלושה, חמישה ועד פי עשרה מהסקטור הפרטי.

לא רק בכירים

הפנסיות הגבוהות לפורשי צה"ל צמחו בעשרים השנה האחרונות בצורה דרמטית - פי עשרה במונחים נומינליים. המחויבות האקטוארית הכוללת של המדינה לפורשי מערכת הביטחון מוערכת על ידי החשב הכללי באוצר בכ–257 מיליארד שקל. מאז 2008 היא גדלה מ–175 מיליארד שקל.

הפנסיות הגבוהות לפורשי צה"ל אינן נחלתם של קצינים בכירים מאוד או אנשים ששירתו בתפקידי קרביים. רוב מקבלי הפנסיות הגבוהות בשווי של מיליוני שקלים הם בדרגות ביניים, חלקם נגדים ורס"רים ורובם בתפקידים משרדיים או במקצועות שדומים למקצועות אזרחיים.

זאת ועוד, חלק לא מבוטל מהפורשים לפנסיה מצה"ל ממשיכים לעבוד בשירות הציבורי, בממשלה, ברשויות מקומיות, בתעשיות הביטחוניות, במשרד הביטחון ובפרויקטים של המערכת הצבאית. פורשי צה"ל נחשבים בעולם הפיננסים והנדל"ן ללקוחות חזקים מאוד עם כושר קנייה גבוה יחסית.

התשלומים במזומן לפורשי צה"ל הזכאים לפנסיה תקציבית צפויים לגדול בעשור הקרוב דרמטית ולנגוס נתחים גדלים והולכים מתקציב הביטחון השוטף, שגדל גם הוא דרמטית בעשור האחרון.

גורם כלכלי המעורה בשכר במערכת הביטחון אמר שהקבוצה העליונה עם פנסיה בשווי של 8–10 מיליון שקל ויותר אינה מורכבת רק מאלופים ותתי אלופים שחלקם פורשים בגיל מאוחר יחסית, אלא גם מבעלי מקצועות מיוחדים שצברו תוספות שונות כמו תוספות אקדמיות. בראשה נמצאים כנראה טייסים, שחלקם מגיעים לפנסיות של 8 מיליון שקל ויותר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "האתגרים הביטחוניים המורכבים והמתעצמים שעמם מתמודדת ישראל בשנים האחרונות מחייבים את צה"ל להבטיח את שימורה וטיפוחה של שדרת פיקוד איכותית ומקצועית, שהינה מערך הקבע בצה"ל. רק מפקדים איכותיים המונעים מתוך תחושת שליחות ומחויבות, וזוכים לתגמול הוגן בגין שירות בתנאים תובעניים ושוחקים הייחודיים לשירות הצבאי, הם שיבטיחו עמידה ביעדים המורכבים הניצבים. צה"ל יצא בשנים האחרונות במהלך משמעותי ורחב היקף, כשגיבש את מודל דרך קבע, הכרוך בהעלאה הדרגתית ושיטתית של גיל הפרישה באופן משמעותי.

"כבר לפני תשע שנים החל צה"ל במעבר מפנסיה תקציבית לאנשי הקבע לפנסיה צוברת, המתבססת על מחויבותו של הפרט לחיסכון הפנסיוני וכרוכה בעלויות נמוכות יותר למערכת הביטחון. צה"ל הוא בין הצבאות הבודדים שביצעו מהלך זה ומשמעותו הפחתה משמעותית בעלויות אקטואריות למערכת הביטחון.

"במקביל לתהליכים אלה ולאור האתגרים העתידיים שדרושים משאבים נוספים, החל צה"ל ביישומה של תוכנית התייעלות משמעותית של צמצום אלפי תקני קבע, בכלל הדרגות, אשר צפויה להיות מושלמת עד 2015. מדובר בצמצום של כ-10% מכלל משרתי הקבע בצה"ל.

"צר לנו על שהנתונים שצוינו בטור הוצגו באופן מגמתי ובלתי מדויק, המתעלם מאופי השירות התובעני בצה"ל ומהעובדה כי מדובר בשכר נמוך מהממוצע בשירות הציבורי, המצוי במגמת שחיקה מתמדת, ומכך שכל איש קבע רביעי נזקק להשלמת הכנסה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker