משתמשים פיקטיביים בפייסבוק סייעו להפיץ המכתב נגד סער

כלי התקשורת המרכזיים בישראל עסקו בהרחבה בימים האחרונים בפרשת המכתב שטען כי שר החינוך ניהל כביכול רומן עם פקידה במשרדו ■ הטענות שהופיעו במכתב הוכחשו על ידי כל המעורבים - כולל זו שכביכול חתמה עליו ■ מקורב לסער: "הוא עשוי להגיש תביעת דיבה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים19

מדוע התעוררה בימים האחרונים סערה תקשורתית בפרשת המכתב שכלל לכאורה האשמות חמורות נגד שר החינוך, גדעון סער, אף שתוכנו הוכחש על ידי כל המעורבים? על המכתב חתומה כביכול מתלוננת נגד סער, ולאחר שהיועץ המשפטי לממשלה פתח בבדיקת הפרשה - אמצעי התקשורת החלו לסקר את העניין בהרחבה. שאלה מעניינת היא מה היה עד כה המניע של כלי התקשורת המרכזיים, שבדקו את הנושא כבר לפני זמן רב, לא לפרסם דבר.

במכתב, שהופץ בתחילה באינטרנט, נטען כי לסער היו לכאורה קשרים מיניים עם עובדת כפופה לו. במכתב טוענת כביכול המתלוננת כי עמדה בקשר עם עיתונאים ב"ידיעות אחרונות", התראיינה בנושא, אך העיתון החליט לא לפרסם את הסיפור. המתלוננת ובני משפחתה מכחישים כי כתבה את המכתב, וטוענים כי הוא מזויף.

צילום: תומר אפלבאום

העיתונאי יואב יצחק מאתר ניוז1 טען אתמול כי הוא "יודע שהיה תחקיר ב'ידיעות אחרונות' וגנזו אותו. היה להם גם תחקיר על שלי יחימוביץ', וגם אותו גנזו בחצי השנה האחרונה".

באופן חריג, ב"ידיעות אחרונות" הכחישו אתמול במיקום בולט מעל דפי העיתון את הטענות לגבי גניזת תחקיר, וקבעו כי כל מה שנכתב "מופרך לחלוטין" וכל הפרטים והאירועים המוזכרים במכתב "שקריים". בכלי תקשורת נוספים בדקו את הטענות והחליטו עד כה שלא לעסוק בעניין, מפני שלא הצליחו לאמת את הסיפור. "היה לנו מידע מוקדם לגבי הטענות שהועלו במכתב, בדקנו את הנושא ולא פירסמנו דבר כי לא היתה שום אינדיקציה לאמת את הסיפור והיה מדובר בדיבה מוחלטת", אומר בכיר בגוף תקשורת מרכזי. "אין שום אפשרות לפרסם את הסיפור במסגרת הקודים הבסיסיים של העיתון. לא היתה לנו שום תחילת הוכחה".

ואולם אנשי תקשורת בכירים סבורים כי ליחסים הקרובים של סער עם אנשי תקשורת בכירים גרמו לכך שלא דווח עד כה דבר בנושא. "ההשפעה של גדעון על התקשורת פנומנלית", אומר עיתונאי בכיר. "רוב העיתונאים הבכירים חברים שלו, וכך גם רוב עורכי המהדורות בטלוויזיה. חלק מהעיתונאים הוא מעסיק בטלוויזיה החינוכית. לכן לא תמצאו עליו אף ידיעה נגטיבית".

בכירים בשוק התקשורת טוענים כי סער נעזר בפרשה בפרסומאי גיל סמסונוב, מי שהוביל את קמפיין הפרסום של הליכוד־ביתנו. עם זאת, סמסונוב אמר אתמול כי הוא ידידו של סער ומשוחח עמו מפעם לפעם, אך אינו מייעץ לו בפרשה.

לא פנה למשטרה ולא דרש להסיר הפרסומים

מקורבים לסער אישרו אתמול כי "ידיעות אחרונות" אכן בדק את הטענות נגדו, אך לגרסתם בעיתון - ובכלי תקשורת נוספים - לא פורסם דבר משום שהפרטים לא אומתו. אנשי תקשורת רבים יודעים לספר על שמועות שהגיעו לאוזניהם, או הודעות SMS לא מזוהות, שכללו מידע בעייתי לגבי סער, אך מעולם לא ניתן היה לבדוק את הפרטים או לחזור למפיצי השמועות.

בלשכת סער מסרבים להתייחס למכתב ולתוכנו, וטוענים כי המכתב מזויף ונועד לפגוע בדרכו הפוליטית על רקע הרכבת הממשלה. עם זאת, סער לא הגיש תלונה במשטרה ולא דרש להסיר את הפרסומים שהופיעו בעבר, וגם לא הגיש תביעת דיבה.

המכתב של המתלוננת כביכול הופץ בפייסבוק, אך בדיקה שערך TheMarker מחזקת את החשד כי גורמים אינטרסנטיים עומדים מאחורי ההפצה הוויראלית. כמה מהמשתמשים שמפיצים את ההאשמות על סער הם משתמשים פיקטיביים שהוקמו תחת זהות בדויה במטרה להפיץ את ההאשמות - במיוחד לחברי כנסת ועיתונאים.

כך למשל, בימים האחרונים מופץ בפייסבוק פוסט שכתב משתמש בשם הבדוי טל כהן, שתמונת הפרופיל שלו היא אילוסטרציה שרכש במאגר תמונות. המשתמש פירסם פוסט עם האשמות קשות כלפי סער וזכה ליותר מ–400 משתמשים ששיתפו את הפוסט, בעוד שמדובר בפרופיל פיקטיבי שהוקם רק לצורך הפצת הסיפור.

טקטיקה כזאת של הפצת טענות בפרופיל מזויף תומכת בגרסת מקורביו של סער. ואולם ייתכן גם שזו דרך פעולה של כמה משתמשים שמאסו בכך שהטענות לא דווחו בכלי התקשורת המרכזיים וחוששים להיתבע על ידי סער.

"לא להיות כמו נתניהו והקלטת הלוהטת"

שמועות המיוחסות לסער הגיעו לאוזני העיתונאים כבר בסוף 2010. ביולי 2011 פירסם הבלוגר ריצ'רד סילברסטיין פרשות שיוחסו לסער באופן מפורט במכתב בבלוג שלו. עם זאת, סילברסטיין אמר כי מדובר בשמועות ואין ברשותו הוכחות לדברים שפירסם.
"אני יצאתי עם הסיפור ב–8 בפברואר בעיתון ביום שישי", אמר אתמול שלום ירושלמי, הפרשן הפוליטי של "מעריב". "כתבתי שם 24 מלים, מתוך זהירות, שיש שני מכתבים שמסעירים את לשכת ראש הממשלה והצמרת הפוליטית. זה גרם לכל המערכת מסביב לסער להיכנס לסחרור. הוא התחיל להבין לאן זה הולך להתפתח. הם התחילו לשכנע שהמכתב מזויף ונועד לפגוע בו". כלי תקשורת נוספים החלו לטפל במכתב - בתחילה ללא זיהוי שמו של סער. השינוי בפרשה החל כשהתנועה לאיכות השלטון פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבדוק את המכתב.

יצחק, שפירסם את תוכנו של המכתב במלואו ואף הביא מידע נוסף בפרשה, טוען כי סער הפעיל את קשריו עם עיתונאים כדי למנוע פרסום ידיעות בנושא. "כשאני שומע על עיתונאי בכיר מאוד שמקורב לסער ומתרוצץ בין מערכות העיתונים ומפציר בהן לא לפרסם - אני מבין שמשהו פה חריג מאוד", אומר יצחק. "לסער יש כוח רב בתקשורת והוא מקושר, הוא גם אדם שצמח שם ומכיר את כל העיתונאים, במיוחד הבכירים שבהם. בקרוב אעסוק בזה".

עוד אומר יצחק: "אני יוצא מנקודת הנחה שחלק גדול מהתכנים במכתב נכונים. גם כתבתי על זה בעבר. השאלה אם המכתב מזויף או לא היא פחות רלוונטית. זה גם לא רלוונטי אם זה מישהו מהליכוד שרוצה לחסל אותו פוליטית, אלא האם התכנים נכונים".

המהלך ששינה את כללי המשחק ואת יחס התקשורת לסער היה הודעה של היועץ המשפטי לממשלה על פתיחה בבדיקה. "זה עדיין שקרים ודיבה", אומר מקורב לסער. "אבל עד עכשיו היה אפשר להסביר לתקשורת שזה זיוף, כעת זה הלבין את האייטם. הדיווח הוא רק על בדיקה של היועץ".

בשלב זה, סער לא יוצא לתקשורת ולא מצוטט באופן ישיר לגבי הפרשה. איש תקשורת בכיר הזכיר אתמול את סיפור "הקלטת הלוהטת" של בנימין נתניהו ב–1993. באותו מקרה הזדרז נתניהו למהדורת "מבט" וטען כי נעשה ניסיון לסחוט אותו עם קלטת שבה הוא מצולם מקיים יחסי מין.

"סער לא רוצה להיות כמו נתניהו ולפעול מתוך אינסטינקטים", אומר אדם המכירו מקרוב. "הוא גם יודע שהנקמה הכי טובה כשהיא מוגשת קרה. בסופו של דבר הוא עשוי להגיש תביעת דיבה, בעיקר נגד יצחק, שפירסם על בסיס מידע שהוא טען שיש בידיו".

לדברי המקורב, החשש המרכזי הוא שהליך הבדיקה יפגע דווקא בסער בעת המהלכים הרגישים להרכבת הממשלה. "הנרטיב של הסיפור פה הוא שמישהו מנסה להשפיע על הממשלה הבאה", אומר מקורב לסער. "לכן, אולי, הוא לא מאיים כרגע בדיבה. אחרי שתושלם הרכבת הממשלה אולי הוא יחליט לעשות מה שהחוק מאפשר לו. אחרי הכל, הוא המותג מספר 2 של הליכוד ופגיעה במעמדו היא משמעותית מאוד. אני מאמין שהוא ייצא מחוזק מהסיפור, וזה גם יסתום את הגולל על כל השמועות של השנים האחרונות".

החיפושים בגוגל: זינוק פי שלושה ל"גדעון סער"

פרשת גדעון סער משפיעה על נתוני הגלישה: באתר News1, שחשף את הפרשה, אמנם לא מסגירים את נתוני הגלישה, אך לפי אתר ניטור תנועת הרשת אלקסה (Alexa), נרשם גידול של 30% בכניסות לאתר בשבוע האחרון.

רומן וירטואלי

"פרשה בסדר גודל הזה מגדילה את התעבורה באתר", אומר יואב יצחק, בעלי News1. לדבריו, מספר הנכנסים לאתר אינו חריג וכבר נראה בחשיפות קודמות שלו, כמו פרשת אולמרט-בנק לאומי.

החיפוש בגוגל ל"גדעון סער" זינק כמעט פי שלושה בין 8 ל-10 בפברואר, אז התפוצצה הפרשה. בימים לאחר מכן חלה ירידה במספר החיפושים, וב-14 בפברואר (יום חמישי) החלה שוב מגמת עלייה. המלים "גדעון סער רומן" הגיעו למקום השלישי ברשימת תוצאות החיפוש למי שמקיש בגוגל את שם השר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker