מכון היצוא: לראשונה מזה עשור - קיפאון בייצוא ההיי-טק התעשייתי

בשנת 2012 ירד יצוא ההיי טק בכ-1% והסתכם בכ-21 מיליארד דולר

אורה קורן
אורה קורן

לראשונה מזה עשור נרשם קיפאון בהיקף יצוא ההיי-טק התעשייתי. כך על פי ניתוח שערכו כלכלני מכון היצוא. בשנת 2012 רשם יצוא ההיי-טק התעשייתי ירידה בשיעור דולרי של כ-1% בהשוואה לשנה קודמת והסתכם בכ-21 מיליארד דולר. הירידה חלה לאחר שבשנים 2011 ו-2010 עלה היצוא בשיעור דולרי של 7% ושל 12% בהתאמה.

במכון היצוא מציינים כי מאז משבר ההיי-טק בשנים 2001-2002 לא נרשמה ירידה ביצוא ההיי-טק. בשנים אלו ירד יצוא ההיי-טק בשיעור דולרי של 10% ו-12.5% בהתאמה. עוד מציינים כי גם בשנת 2009, שנת המשבר הכלכלי העולמי שהתאפיינה בירידה חדה ביתר ענפי הייצוא, שמר ייצוא ההיי-טק על צמיחה בשיעור של 5%.

רמזי גבאי, יו"ר מכון היצואצילום: אסף שילה/ישראל סאן

רמזי גבאי, יו"ר מכון היצוא ציין "הנתונים מדאיגים ואם תמשך מגמה זו יהיו לה השלכות חמורות על הכלכלה הישראלית. המשבר הכלכלי באירופה וההאטה במשק האמריקאי, לצד תחרות עזה המתפתחת מצד חברות במזרח הרחוק, משפיעים באופן ישיר על יצוא מוצרי ההיי טק הישראלי. המגמה של הגדלת מכירת חברות הזנק לחברות זרות, תוך הפיכתן למרכזי מו"פ במקרה הטוב, פוגעת בפיתוח תעשיית ההיי-טק הישראלית וביצירת מקומות עבודה בישראל, בעוד שמי שנהנה מכך הינן חברות זרות המייצרות בעזרת הטכנולוגיה הישראלית, מקומות עבודה מחוץ לישראל".

שאולי כצנלסון, סמנכ"ל כלכלה במכון היצוא מסביר כי הירידה בייצוא ציוד ההייטק השנה נבעה בעיקר מירידות ביצוא התרופות, וביצוא ציוד התקשורת, ויצוא מערכות למחשוב. ללא הגידול ביצוא הרכיבים אלקטרוניים, הנובע מהפעלת המפעל החדש של חברת אינטל בקרית גת, היה רושם יצוא ציוד ההייטק אשתקד ירידה דולרית של 2.5% עם זאת, מציין כצנלסון שלצד הירידות בייצוא ציוד ההיי-טק, נרשם גידול ביצוא שירותי תכנה ומחשוב ושירותי מו"פ.

בתוך כך יצוא התרופות רשם השנה נסיגה של כ-6% בהיקפי היצוא והוא הסתכם בכ-6.8 מיליארד דולר (מהווה כ- 32% מסך יצוא ההיי-טק). יצוא ציוד התקשורת ירד בכ-6% והסתכם בכ-2.6 מיליארד דולר (כ-12% מסך יצוא ההיי-טק) ויצוא מערכות המחשוב רשם ירידה של כ-2% השנה להיקף של כ-930 מיליון דולר (כ-5% מסך יצוא ההיי-טק). מנגד, גדל יצוא הרכיבים האלקטרונים בשיעור של כ 13% להיקף של כ-3.9 מיליארד דולר, כשבהתאם עלה משקלו לכ- 18% מסך יצוא ההיי-טק.

יצוא ענפי ההיי טק, 2010-2012

יצוא כלי הטייס עלה בשיעור של כ-4% (הסתכם בכ-2.1 מיליארד דולר, כ-10% מסך יצוא ההיי-טק) ויצוא הציוד האלקטרוני עלה בשיעור של כ-2% לכ-3.45 מיליארד דולר, כ-16% מסך היצוא). יצוין כי ענף הציוד האלקטרוני הושפע השנה מהותית מפעילותן של החברות הביטחוניות, כאשר ללא חברות אלו היה רושם גם ענף זה ירידה בהיקפי היצוא. יצוא הציוד הרפואי-כירורגי נותר ללא שינוי בהשוואה לשנה שעברה והוא הסתכם בכ-1.45 מיליארד דולר (כ-7% מסך יצוא ההיי-טק).

בתגובה לנתונים אמר המדען הראשי במשרד התמ"ת, אבי חסון, כי הם אינם מפתיעים ואינם יחודיים לישראל. "זה לא מפתיע. הנתונים לא משמחים ובהחלט היינו רוצים לראות את היצוא גדל, אבל צריך לזכור שזו אינה תופעה ישראלית. יצוא הסחורות בעולם ירד ב-3% ב-2012 וישנו קיפאון בצמיחת היבוא בשוקי היעד העיקריים של ההיי טק הישראלי, ארה"ב ואירופה".

בנוסף, לדבריו, עיקר הירידה ביצוא נובעת מצניחה של כחצי מיליארד דולר בענף התרופות (יצוא של חברת טבע , בעיקר - א"ק). בתחומים אחרים נרשמה עלייה ביצוא.

חסון הוסיף, כי יש ליצור תמהיל של חברות הזנק שנמכרות במהירות לבניית חברות גדולות, שיבססו את צמיחת ההיי טק. יש לבזר יותר את היצוא המבוסס על מספר קטן של חברות ענק, דוגמת אינטל, ולגוון את שוקי היעד ואת המיגזרים הנתמכים על ידי המדען, בכלל זה לקדם גם יצוא ממיגזר השירותים.

ייצוא ההי טק התעשייתי 1990-2012

המשנה למנכ"ל משרד התמ"ת, ינון אלרואי אמר כי "מבחינתנו היצוא הישראלי ריכוזי מאוד. ירידה במכירות של חברה אחת כמו טבע, אינטל, אגן ומכתשים יכולה להשפיע עמוקות על המגמה. היום השווקים מאתגרים ומדינות צריכות לעזור לתעשיות. אנחנו רואים חשיבות גדולה בהגדלת כלי הסיוע במקביל למו"פ גם בחדשנות ועיצוב ולייצר קרן משמעותית לעידוד היצוא. במסגרת הדיונים עם משרד האוצר נרצה לראות פעילות נרחבת גם של הסוכנות לעסקים קטנים שעוסקת בתעשיה ושירותים שמיצאים.

לעניין השפעת המימושים המהירים של חברות הזנק אמר אלרואי כי "המדינה לא יכולה למנוע מימושים, אבל אנחנו בהחלט רואים חשיבות להשקיע חשיבה ולרתום כמה שיותר משאבים, תנאים ותמריצים שיאפשרו את גדילתן של חברות בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ