ברודט: יהיה צורך בשינוי בסדרי העדיפויות בתקציב הביטחון החל מ-2014

לדברי ברודט, כדי לשמור על איזון בין תקציב ביטחון שמאפשר צה"ל חזק לבין תקציב שלא יטיל נטל גדול מידי על החברה, צה"ל יצטרך לתת משקל רב יותר לאיומים הנוכחיים

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"בתכנון תקציב הביטחון לשנים הקרובות, וכבר החל מהתקציב ל-2014 ו-2015, יהיה צורך לעשות שינויים בסדרי העדיפות אל מול האיומים הנוכחיים. צה"ל יצטרך לעשות שינויים כדי להיות מוכן ועדכני אל מול האיומים המשתנים", כך אמר היום יו"ר דירקטוריון בנק לאומי, דוד ברודט, מי שעמד בראש הוועדה הממשלתית לבחינת תקציב הביטחון ("ועדת ברודט"), בסמינר של המרכז לחקר הביטחון הלאומי באוניברסיטת חיפה.

לדברי ברודט, כדי לשמור על איזון בין תקציב ביטחון שמאפשר צה"ל חזק לבין תקציב שלא יטיל נטל גדול מידי על החברה, צה"ל יצטרך לתת משקל רב יותר לאיומים הנוכחיים, שהם בעיקר איומים של ארגונים תת-מדינתיים דוגמת חיזבאללה, חמאס בעזה, התפתחויות שונות שייתכנו בסוריה וכד', התפתחויות בהן לטנק יהיה תפקיד משני יותר מבעבר.

דוד ברודטצילום: מוטי קמחי

לדבריו, "יש זמנים שלמדינה אין מספיק כסף לתת מענה מושלם לכל האיומים הביטחוניים. זה קרה בשנות ה-50 וזה קורה גם היום. בזמן כזה צריך לדעת לקחת סיכונים ולנהל סיכונים, אבל זו חייבת להיות שותפות אמיתית בין הדרג הצבאי למדיני. בדיונים שלנו ראינו שהיו פעמים שהצבא הרגיש שאין לו גיבוי מהדרג המדיני בניהול סיכונים זה".

לגבי העקרונות לתקציב הביטחון שהמליצה הוועדה בראשו, שמוכרים ב"מתווה ברודט", אמר יו"ר בנק לאומי כי אי אפשר לעמוד בכל הכללים, במציאות סבוכה כמו זו של ישראל. צריכים להיות כללי משחק לדיון ציבורי בין הצבא למערכת המדינית. דיון כזה התנהל ב-20 השנים האחרונות באווירה עכורה.

ברודט סקר את 10 העקרונות של "מתווה ברודט", כולל העיקרון שקבע כי יש להעמיד לרשות הצבא תקציב רב שנתי, אולם בתנאי שהצבא לא יבקש כסף נוסף לתקציב וידע להסתדר עם התקציב שניתן לו. לדבריו, "לא הייתי אומר שהצבא הצטיין בתנאי זה". לדבריו, תקציב הביטחון של ישראל עומד על כ-7% מהתוצר בעוד שביתר מדינות המערב הוא עומד על כאחוז אחד בלבד. "זה מגביל אותנו ויוצר פגיעה כלכלית לא פשוטה".

כשנשאל מהקהל לגבי חשיבות הסיוע האמריקאי לתקציב הביטחון אמר, "אנחנו צריכים להתנהג יפה מאוד עם האמריקאים כי זה מגיע להם. למשלם המיסים האמריקאי חלק חשוב מאוד בתקציב הביטחון הישראלי". הוא ציין כי לישראל ולארצות הברית הסכם לגבי גובה הסיוע עד לשנת 2018. "אני לא יודע מה יהיה אחרי 2018, אבל להתנהגות שלנו יהייה תפקיד בהסכם החדש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker