ארגונים עתרו: להורות לאוצר לחשוף את תקציב המדינה שנגנז

לבקשת הארגונים השיב המשרד כי ההגנה על חופש הפעולה של האוצר גוברת על הזכות לחופש מידע ■ הארגונים: תקציב המדינה הוא המסמך מספר אחד של מדינת ישראל - עליו להיות גלוי

רוני לינדר
רוני לינדר

8 ארגונים החברים בפורום "בוחרים תקציב חברתי" עתרו לאחרונה לבית המשפט המחוזי בירושלים כנגד משרד האוצר בדרישה לחשוף את מסמכי תקציב המדינה לשנת 2013 לפי חוק חופש המידע. על פי פרסומים שונים הצעת התקציב הושלמה בקיץ האחרון והוצגה לראש הממשלה בנימין נתניהו שהציג אותה לשריו אך לא הצליח להשיג רוב הדרוש לאישור התקציב. על רקע זאת הכריז נתניהו על הליכה לבחירות האחרונות. למרות זאת, התקציב שנפל מעולם לא הוצג לציבור ומערכת הבחירות התנהלה באפלה בכל הנוגע לתכנית הכלכלית של הממשלה היוצאת.

במהלך התקופה שקדמה לבחירות הגישו הארגונים בקשה לפי חוק חופש המידע למשרד האוצר לקבלת מידע על התקציב שנפל. הארגונים הם התנועה לחופש המידע, רבנים לזכויות אדם, ידיד, סנגור קהילתי, האגודה לצדק סביבתי, המוקד לביטחון תזונתי, המרכז הישראלי לקידום צדק חברתי והמכללה החברתית כלכלית. הארגונים דרשו את תחזית האוצר על הכנסות, הוצאות וגירעון בשנה הקרובה, הצעות וחלופות להתמודדות עם הגרעון, חלוקת התקציב לשנת 2013 בים המשרדים, ועוד.

בנימין נתניהוצילום: שירן גרנות

הם נענו בשלילה בטענה כי מדובר ב"מדיניות בשלבי עיצוב" וכי המידע הוא בגדר "חוות דעת, טיוטה, עצה או המלצה שניתנו לצורך קבלת החלטה" – שני טיעונים שעל פי החוק אינם מחייבים את הגוף להעביר את המידע המבוקש.

בתשובתה של אנט קליימן, הממונה על חופש המידע במשרד האוצר, היא קובעת עוד כי "התהליך הופסק עם החלטת הכנסת על פיזורה ועתיד להימשך ומבחינות מסוימות גם להתחיל מחדש, לאחר כינונה של ממשלה חדשה... שתוכל לקבוע יעדים שונים למדיניות הכלכלית וסדר עדיפויות שונה". לפיכך, היא קובעת כי "על אף חשיבותה הרבה של הזכות לחופש המידע, אנו סבורים כי במקרה הנדון האינטרס הציבורי בהגנה על חופש הפעולה של משרד האוצר ושל הממשלה העתידית בגיבוש מדיניות התקציבית וקבלת החלטות הנוגעות למדיניות זו, גובר על זכות זו".

לטענת העותרים, לא מדובר במדיניות בשלבי עיצוב אלא במדיניות שכבר גובשה - התקציב כבר הושלם והוגש לראש הממשלה. לטענתם, יש להבחין בין התקציב שמגובש במשרד האוצר שכבר הושלם, לבין האפשרות כי הממשלה או הכנסת הייתה משנה אותו. "הצעת התקציב לשנת 2013 הינה מעשה גמור... משרד האוצר גיבש את עמדתו לגבי תקציב המדינה, וזו יכול שתתקבל במלואה ויכול שלא – כך או כך, הדיון בעניין זה חייב להיות פומבי". הם אף משווים זאת ל"כל הצעת חוק אחרת – שהרי התקציב הינו הצעת חוק למעשה, וידוע שהצעות חוק מפורסמות ברבים גם בטרם יעברו הליכי עדכון בכנסת".

עוד מזכירים הארגונים העותרים כי סירובו של משרד האוצר נסמך על סעיף בחוק שמשאיר לשיקול דעתו של המשרד אם למסור את המידע או לא. "לפיכך, מדובר במידע שאין כל איסור על מסירתו והסיבה היחידה להסתרתו מעין הציבור היא חוסר רצונה של הרשות לנהוג בשקיפות", נכתב בעתירה. "ההכרעה במדיניות איננה מנהלית – פנימית גרידא, אלא עממית – של האזרחים באמצעות נציגיהם הנבחרים בבית המחוקקים", נכתב בעתירה, "זהו למעשה המסמך מספר אחד של מדינת ישראל – תקציב המדינה. זהו מסמך בעל השלכה ישירה על חייו של כל אזרח ואזרח במדינה".

בתשובה לשאלה איזו תועלת תצמח מפרסומו כעת של התקציב שממילא נגנז, אומר עו"ד אילן יונש, מגיש העתירה בשם הארגונים החברתיים כי "התקציב אמנם נגנז לכנסת היוצאת אבל פקידי האוצר יישארו בתפקידם, ראש הממשלה יהיה אותו ראש ממשלה וסביר להניח שגם התקציב החדש יהיה דומה". לדבריו, "הציבור צריך לדעת מהן הגזרות המתוכננות בהתאם לנורמות המקובלות בעולם ובמידת הצורך לומר את דברו. צריך לזכור שתקציב המדינה עובר מספר גלגולים לפני אישורו. אנחנו עוסקים כרגע רק בגלגול הראשון שלו שהוא במשרד האוצר. אני מזכיר לכם שמדובר במסמך החשוב ביותר של מדינת ישראל, מסמך שמשפיע ישירות על חייהם של כל תושבי המדינה. לא יתכן שהמשרד הזה לא יהיה שקוף לציבור בכל שלבי הכנתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ