סוד ההצלחה של המודל הנורדי

>> "אם הייתם צריכים להיוולד בעולם כאדם עם כישרון ממוצע והכנסה ממוצעת, כדאי היה לכם להיות ויקינגים. מדינות סקנדינוויה תופסות את המקומות הראשונים בעולם בדירוגים רבים, החל בתחרותיות כלכלית, דרך בריאות חברתית ועד אושר. דנמרק, שוודיה, פינלנד ונורווגיה חמקו מההתנוונות הכלכלית של מדינות דרום אירופה ומאי-השוויון הקיצוני של אמריקה" - במלים אלה מציג השבועון "אקונומיסט" את פרויקט השער החדש שלו: "הסופר-מודל הבא: מדוע העולם צריך לשאת את עיניו למדינות הנורדיות".

הפרויקט, שיובא בעיתון ובאתר TheMarker בהמשכים בימים הקרובים, מציג את הצלחתן הכלכלית של המדינות הנורדיות מזוויות שונות. הוא מתמקד בעיקר בהצלחתן להמציא מודל קפיטליסטי חדש שמשלב שוק חופשי, תחרותיות וחדשנות, עם רשת ביטחון חברתית מעולה ושירותים ממשלתיים מהמובילים בעולם. "לפוליטיקאים ברחבי העולם - במיוחד במערב מוכה החוב - הסקנדינווים מציעים את המודל שלפיו ניתן לעשות רפורמות במגזר הציבורי, ולהפוך את המדינה ליעילה יותר ומתאימה יותר לאזרחיה".

המודל הנורדי נשמע אולי כמו תאצ'ריזם מוגבר, ואולם הוא כולל משהו מהשמאל הפרוגרסיבי ומאפשר לשלב קפיטליזם תחרותי עם ממשלה גדולה. הממשלה מעסיקה 30% מכוח העבודה, לעומת 15% ב-OECD. עם זאת, היא דוגלת בשוק חופשי ולא מגנה אפילו על חברות איקוניות. שוודיה, לדוגמה, נתנה לסינים לרכוש את וולבו.

הממשלה מתמקדת בטווח הארוך - כפי שניכר במיוחד במדיניות של קרן ההשקעות הממשלתית הענקית של ממשלת נורווגיה - וממתנת את ההשפעות החריפות מדי של הקפיטליזם. כך לדוגמה, לחברות יש גמישות לפטר אנשים, אולם המדינה דואגת לתמוך במובטלים ולהכשיר אותם לעבודה.

המודל הנורדי אינו מושלם. רמת ההוצאה הממשלתית והמיסוי גבוהים, ולעתים מרתיעים יזמים ואנשי עסקים. מהגרים רבים חיים ללא רווחה. ולמרות זאת, כדאי למדינות רבות ללמוד מהנורדים. הם מראים כי מדינות האיחוד האירופי יכולות להיות הצלחה כלכלית אמיתית.

בכתבה הפותחת בפרויקט, המובאת בעמודים אלה, מתוארים פניה הרבות של ההצלחה הנורדית: שילוב של תחרותיות ועידוד יזמות, חינוך ובריאות חינם, יוזמה ממשלתית ופרטית שמשלבות ידיים. כל אלה התאפשרו בזכות רפורמה מעמיקה בממשלה, הקטנת חלקה בכלכלה, אולם שמירה על נתח גבוה יחסית למערב, תוך מתן תמורה מלאה למיסוי.

כתבות נוספות באקונומיסט עסקו בנושאים שונים כמו רווחה: כיצד אפשר לקבל יותר תמורת פחות - לנורדים יש עדיין את מדינות הרווחה הנדיבות ביותר בעולם, ואולם הן שומרות על איזון תקציבי באמצעות יצירתיות וחדשנות, ושילוב של שירותים פרטיים וממשלתיים; הגירה: כיצד משנה הגירה את ההומוגניות של מדינות סקנדינוויה, ומגבירה את אי-השוויון; עסקים: במדינות הנורדיות יש כמה חברות שהן שחקניות גלובליות בשוקי נישה. נגד המתחרות מהכלכלות המתעוררות עליהן להמציא את עצמן מחדש; יזמות: סקנדינוויה נהפכה בשנים האחרונות לחממת חדשנות ויזמות, החל באנגרי בירדס וכלה בסקייפ ;המהפכה התרבותית: אחד האזורים המשעממים ביותר בעולם נהפך ליצירתי - במטבח, בספרות ובטלוויזיה; נורווגיה - הדודנית העשירה: הנפט הפך את נורווגיה לאחת המדינות העשירות בעולם, אולם גם מעצמת האנרגיה הנורדית מתחילה להתכונן לימים שאחרי עידן הנפט; וכתבה שעסקה ב"ממשלה הכי טובה בעולם": אחד מסודות ההצלחה של מדינות הצפון הוא ממשלות שמיישמות שקיפות, יושר, נשיאה באחריות, מעשיות ועיקשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ