עם חשבונית או בלי חשבונית?

מנגנון דיווח אישי ושקוף של ההכנסות יאפשר למעמד הביניים לשדרג את מצבו

שחף מזין
שחף מזין

טכנאי המקררים סיים את עבודתו והמקרר שלכם שוב עובד. לאחר שהסביר מה היתה התקלה, עוברים לשלב התשלום. "בעיקרון, על תיקון כזה אני לוקח 400 שקל, או אפילו 450 שקל", הוא אומר, "אבל אם יש עליכם מזומן, תביאו 350 וסגרנו". אתם חושבים לרגע ומגיעים למסקנה ש-50 שקל שווים לכם יותר מחשבונית, וסוגרים עסקה. כל עסקה שנחתמת באופן כזה גורעת מקופת המדינה את שיעור המע"מ על העסקה, ואם בעל המלאכה מרוויח יפה, המדינה מפסידה גם את תשלום מס ההכנסה השולי.

עסקות כאלה נסגרות מדי יום ביומו. לפקידי מע"מ ומס הכנסה אין הכלים לאכוף את תנאי הדיווח, למעט בדיקות אקראיות של דו"חות שנתיים, או שתילת לקוח שהוא סוכן סמוי של רשויות המס. כל עוד לא יהיה למי מהצדדים אינטרס לדווח על העסקה, רבים ייקחו את הסיכון.

צילום: דרימסטיים

אם התסריט שתיארנו היה מתרחש בבית אמריקאי, קרוב לוודאי שהלקוח היה מחליט אחרת. הוא היה דורש חשבונית, ולמעשה הטכנאי כלל לא היה מציע לסגור עסקה ללא חשבונית. אין זה משום שהאמריקאים הם עם הגון ומוסרי יותר, אלא משום שפשוט לא משתלם להם לבצע את העבירה.

המנגנון האמריקאי הכללי דומה לזה שחל על העצמאים בישראל. בסוף השנה מדווח כל פרט על כל הכנסותיו ועל הוצאותיו המוכרות. כאשר המנגנון עובד כך, יש לו אינטרס לדרוש חשבונית - הוא זקוק להוכחה על ההוצאה כדי שיוכל לקזזה מתשלום המס שלו, כשם שעצמאי שרוכש שירות בשביל העסק שלו לא יוותר על החשבונית שכן בלעדיה לא יוכל לקזז את ההוצאה מהדיווח למס הכנסה.

מנגנון דיווח אישי ושקוף יאפשר למעמד הביניים לשדרג את מצבו. למה דווקא למעמד הביניים? העשירונים התחתונים לא ירגישו בשינוי, שכן הם לא משלמים מס הכנסה. עשירוני הביניים ומעלה, שמשלמים מס על ההכנסה, יוכלו לקזז הוצאות מסוימות מהכנסתם וכך להפחית את נטל המס. עם מנגנון כזה, ישתלם לכל אחד מאתנו לדרוש חשבונית על תיקון המקרר או על הוצאות המטפלת והגנן, ולוותר על הרווח הגלום בעסקה לא מדווחת - אם בכך אמנם יופחת תשלום המס בסכום דומה.

החלת המודל הזה תפחית את גביית המס מעשירונים אלה, ותגדיל את שיעור הגבייה מאלה שנוהגים להעלים מס מרשויות המס בדיווחי חסר של הכנסות. ואולם, אליה וקוץ בה: כדי לקזז הוצאות יש לדווח גם על ההכנסות, כך שהדו"ח ישקף את מצבו הכלכלי של המדווח. כלומר, מי שנוהג כיום כחוק ירוויח מכך, ולמי שלא נוהג כחוק זו תהיה כנראה בשורה רעה.

למעשה, מדובר בהזחה של חלק מנטל המס ממקור אחד - הוא השכירים - למקור אחר - הוא העוסקים שאינם מדווחים, אלה שמרוויחים "בשחור". ולמה שזה לא יקרה? הסתכלו על נבחרי הציבור ומקבלי ההחלטות: שקיפות טובה רק למי שאין לו מה להסתיר.

הכותב הוא מרצה במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ