המשרה המבוקשת במשק: 3,000 מתמודדים על משרת סוור בנמל אשדוד

נמל אשדוד פירסם מכרז ל-45 משרות סוור, ונענה ב-7,500 טופסי מועמדות ■ חלק מהמתמודדים שיגרו כמה בקשות מחשש כי אנשי ועד מעלימים טפסים של מתחרים כדי לקדם את מקורביהם ■ מבקר המדינה מצא כי עובדי הנמל מטים ציונים כדי להכניס קרובי משפחה לנמל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הדיווחים על תנאי העסקתם של עובדי נמל אשדוד עושים את שלהם, וגם ההתרחשויות הסוערות סביב הנמל לא עוצרות אותו מלהפוך לאחד ממקומות העבודה המבוקשים במשק. כך, כ-3,000 מועמדים מתמודדים בימים אלה על 45 משרות סוור חדשות בנמל.

חברת הנמל פירסמה לפני כחצי שנה מכרז לגיוס סוורים, לנוכח צפי לפרישת עובדים ותיקים במהלך השנים הקרובות ולאור העלייה בהיקף הפעילות בנמל. בכוונת נמל אשדוד לגבש רשימה של כ-100 מועמדים שיוכשרו כעתודה תפעולית ויגוייסו, אם יהיה צורך בהם, במשך שלוש השנים הקרובות.

נמל אשדודצילום: אילן אסייג

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

ל-TheMarker נודע כי לא פחות מ-7,500 טופסי מועמדות נשלחו לנמל במסגרת ההליך המכרזי. זאת, מאחר שכמה מהמתמודדים שלחו כמה טפסים במקביל. אחד המתמודדים הגדיל לעשות, ושיגר שבעה טופסי מועמדות זהים דרך ערוצים שונים.

בנמל טוענים כי התופעה נעוצה בסברה המוטעית כי בכך יגדלו את סיכוייהם להתקבל לתפקיד. ואולם לפי הערכות בנמל, המועמדים חוששים כי הטפסים שלהם "יועלמו" בידי אנשי ועד או בידי מקורבים אחרים למכרזים, כדי לקדם תחתם את מינוי מקורביהם - ולכן מנסים להעביר מה שיותר טפסים כדי לשפר את סיכוייהם להיקלט.

תנאי השכר של סוור בנמל אינם אטרקטיביים בהכרח. סוור מתחיל זוכה בדרך כלל לשכר בסיס בגובה שכר מינימום. ואולם, בתוספת פרמיות והטבות נלוות שונות שמובטחות לעובדי הנמל עשוי שכרו החודש להגיע ל-11 אלף שקל (ברוטו) בחודש. כמו כן, שכרם הממוצע של עובדי חברת נמל אשדוד (ברוטו) טיפס בשנים 2009-2011 ב-17% מ-22.5 אלף שקל בחודש ל-26.4 אלף שקל.

השכר עולה

חשד לגביית כסף ממועמדים

בתוך כך, נפוצו בשבועות האחרונים בנמל שמועות שלפיהן גורמים בנמל דרשו מכמה מהמועמדים כספים בתמורה לסיוע בהליך קבלתם לעבודה. חשדות דומים הופנו בעבר כלפי ראשי ועד העובדים ברכבת ישראל, והביאו לפתיחת חקירה פלילית בעניין.

הליכי קליטת עובדים בנמלים מתבצעים באמצעות ועדות פריטטיות המאוישות בידי שלושה נציגי ההנהלה ושני נציגי העובדים. במקרים מסוימים נוהגים נציגי העובדים להעניק ציון 10 למועמד הרצוי להם - וציון 0 למתחריו, ובכך להטות את הליך המיון. מקורות בנמל טענו בשבוע שעבר כי אחד מהוועדים הסקטוריאליים כבר הגיש בנושא תלונה במשטרה, כדי שתפתח בחקירת השמועות.

נמל אשדוד כיכב בשנים עברו בדו"חות מבקר המדינה שעסקו בנפוטיזם בחברות הממשלתיות. מדו"ח שפורסם ב-2007 עלה כי בנמל אשדוד מועסק שיעור קרובי המשפחה הגבוה בין החברות הממשלתיות (44%) לעומת 25% בנמל חיפה ו-15% בדואר. רשות הנמלים התחייבה עוד בשנת 2000 לחדול מהנוהג של קליטת קרובי משפחה - ואולם בנמלי אשדוד וחיפה נמשכה התופעה וההנהלות לא הצליחו לשים לה סוף.

ביקורת שערך מבקר המדינה בשנם 2002-2005 העלתה כי מתוך 250 עובדים חדשים שנקלטו בנמל אשדוד ל-116 (46%) היו קרובי משפחה. ב-2005-2006 קלט נמל אשדוד לעבודה 131 סוורים ול-25% מהם היו קרובי משפחה בנמל. בין היתר, נטען כי נציגי הוועד בוועדות הקליטה בנמל נטו לתת ציונים גבוהים במיוחד למועמדים שהיו להם קרובים בנמל וציונים נמוכים במיוחד למועמדים האחרים, ובכך הקטינו את סיכויי המועמדים האחרים.

את הליך מכרז הסוורים בנמל אשדוד מלווה בימים אלה פרשייה נוספת. בשבוע שעבר חשף TheMarker מכתב שהגיש מנכ"ל הנמל, שוקי סגיס, לדירקטוריון, ובו טען כי יו"ר הנמל, גדעון סיטרמן, הגיש לידיו רשימה של שישה מועמדים לתפקיד סוורים בנמל שאותם תיאר כ"חשובים לשר התחבורה". עם השישה נמנה בין היתר בנו של ראש מטה לשכת היו"ר, פעיל הליכוד דני חלפין. סגיס הוסיף עוד כי סיטרמן זעם על כך שששת המועמדים לא עברו את שלב המיון המוקדם, וטען כי הנמל היטה את תוצאות המבדקים שערך מכון קינן שפי. סיטרמן וכץ הכחישו כל מעורבות לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker