קרן הגשמה והאחים נקש משקיעים בחוות דגים בנגב

החווה תוקם על ידי אקווטק פישריז בהשקעה של 99 מיליון שקל; החווה זכתה למענק של 20 מיליון שקל ממשרד התמ"ת, והתחייבה להעסיק 250 עובדים לפחות

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> חברת אקווטק פישריז מתכננת הקמת חוות דגים מתועשת ברמת הנגב בהשקעה של 99 מיליון שקל - מהם כ-20 מיליון שקל הם מענק ממשרד התמ"ת, שאושר ביוני 2012. את הפרויקט יזמה חברת מיקרודל, ושותפים בו בין השאר קרן הגשמה, האחים נקש ואקווה מעוף טכנולוגיות מדגים.

יוסי דלוי, בעלי מיקרודל, אמר כי הרקע להקמת החווה הוא הביקוש העולה לדגים בעולם וההיצע היורד שלהם בים נוכח הדיג המוגבר. לדבריו, הפרויקט יוקם עד סוף 2013 על שטח של 50 דונם - והדגים, דניס ולוקוס, יגדלו בבריכות גדולות בתנאי מחיה אופטימליים. לצד הבריכות יוקם מפעל לעיבוד תעשייתי של הדגה.

אבי נקשצילום: מוטי קמחי

על פי התחייבות שהוגשה למשרד התמ"ת בעת בקשת המענק, הפרויקט יעסיק 250 עובדים. הפרויקט יתחיל עם 2,000 טונה דגים ומתוכנן להגיע בשיאו ל-14 אלף טונה. 75% מהתוצרת מיועדים ליצוא. ככל שיתקדם הפרויקט ותגדל כמות הדגים, היקף היצוא יעלה ל-90%.

מיקרודל עוסקת בקידום פרויקטים משלב היזמות. היא השקיעה בפארקי משחק מדעיים, פרויקטים לגידול דגים בארה"ב ומכשיר עזר לניתוחי גב. את הפרויקט תקים אקווה מעוף טכנולוגיות דגים, בהובלת המנכ"לים דוד חזות ויואב דגן. לחברה ניסיון בהקמה והפעלה של בריכות דגים, ובימים אלה היא סיימה פרויקט דומה בפולין.

קרן הגשמה פועלת כקרן השקעות לפיתוח יזמות בתחומי הנדל"ן, התעשייה והטכנולוגיה. הקרן הוקמה ומנוהלת על ידי אבי כץ. שותפים בניהולה גיל אונגר - שכיהן כמנכ"ל איקאה - יו"ר הקרן חנן שמש ואיש העסקים אמיר ברמלי, מייסד קבוצת רוביקון לעסקים.

לדברי כץ, הקרן הוקמה ב-2010, גייסה 250 מיליון שקל, השקיעה בחברות בתחומי הנדל"ן וההיי-טק בישראל ובעולם, והיקף נכסיה הוא כמיליארד שקל. הקרן הובילה את תהליך גיוס המשקיעים לחוות הדגים.

משקיעה נוספת היא ג'ורדאש, שבבעלות האחים נקש. השקעתה של החברה בפרויקט משתלבת בהשקעתה בהקמת מטעי זיתים בנגב, והיא מתכננת לעשות שימוש חוזר של מי חוות הדגים במטעי הזיתים.

משקיעים נוספים הם M.Y.M מצליח, בבעלות איש העסקים מקס חורי, וחברת ויטלקום בראשות איש העסקים ויטלי צ'רנובלסקי, המייצג משקיעים זרים בישראל.

דלוי אמר כי ברקע לפרויקט נמצא דו"ח האו"ם לייצור מזון ל-2011, שקבע כי יש להגדיל את ייצור הדגים ב-100% עד 2050 כדי לעמוד בביקוש. על פי הדו"ח, ב-20 השנים האחרונות הוכפל הביקוש לדגים בעולם, ואילו ההיצע שלהם בטבע הצטמצם.

32% ממיני הדגים ברחבי העולם סובלים מדיג יתר ועלולים להיכחד בתוך עשור. צריכת הדגים הממוצעת השנתית לנפש בעולם היא 17.2 ק"ג. בישראל הצריכה לנפש היא 7.7 ק"ג.

המחסור הצפוי בדגים בעולם הוביל לפיתוח מואץ של ענף החקלאות הימית משנות ה-90, והייצור מחקלאות מים גדל בעשור האחרון ב-85%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker