התוכנית הסודית של בן צבי לגבי "מעריב" ו"מקור ראשון" - מדיה ושיווק - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
מעריב-ראשון

התוכנית הסודית של בן צבי לגבי "מעריב" ו"מקור ראשון"

בלעדי ■ לאחר שרכש את השליטה בעיתון "מעריב", גיבש בן צבי תוכנית שכותרתה "מעבר מ'מעריב' ל'מעריב-ראשון'" ■ התוכנית כוללת מיזוג מלא בין "מעריב" ל"מקור ראשון", הוצאת הדפוס וההפצה למיקור חוץ וסגירת המהדורה המודפסת באמצע השבוע

19תגובות

בנובמבר 2012, בשעה ששלמה בן צבי, מו"ל "מקור ראשון", קיבל לידיו את אישור בית המשפט לרכוש ולהפעיל את "מעריב", הוא כבר גיבש תוכנית עסקית רחבה להבראת העיתון המפסיד. התוכנית מציגה באור אחר את כוונות בן צבי בנוגע ל"מעריב": מיזוג מלא עם "מקור ראשון", מיקור חוץ של פעילויות הדפוס וההפצה והוצאת מהדורה דיגיטלית בלבד באמצע השבוע.

התוכנית העסקית, שהגיעה לידי TheMarker, הוכנה ככל הנראה עבור משקיעים שהתבקשו להזרים הון לעיתון. הפרקים העיקריים מופיעים תחת הכותרת "מעבר מ'מעריב' ל'מעריב-ראשון'". לפי התוכנית, הסינרגיה בין שני העיתונים תהיה הן ברמת המינהלה הן ברמת פעילות המערכת.

התוכנית העסקית גובשה לאחר שבן צבי כבר קיבל לידיו את השליטה ב"מעריב". לפי התוכנית, מותג מעריב יכלול מהדורה דיגיטלית באמצע השבוע ומהדורה מודפסת בסוף השבוע, אתר NRG והוצאת ספרים. מותג מקור ראשון, שמוציא לאור גם עיתון יומי, יוציא לאור מהדורת סוף שבוע בלבד. בתחום המגזינים ימשיכו לצאת לאור המגזינים של מעריב - "הורים", "את", "מעריב לנוער", "ירוקים", "עיצוב", "ביג טיים", "מעריב לילדים" ו"נשיונל ג'יאוגרפיק" - כשמקור ראשון ימשיך להוציא את "סגולה", "אותיות" ו"נשים".

התוכנית מציגה את "מעריב הישן". עיתון עם עלויות כבדות, שמאבד נתחי שוק והמשקיעים בו - נוחי דנקנר, עופר נמרודי וזקי רכיב - הפסידו את השקעתם. התוכנית כוללת תחזית שלפיה אם אכן יתממשו כל מרכיביה, "מעריב" יעבור מהפסד תפעולי של 153 מיליון ב-12 החודשים שהסתיימו בנובמבר 2012, לרווח תפעולי שנתי של לפחות 11 מיליון שקל. עוד נכתב כי ההערכות עשויות להיות אופטימיות יותר, שכן הן מביאות בחשבון ירידה של 10% בהכנסות מפרסום ושל 20% במספר המנויים, כתוצאה מיישומו של מודל תמחור חדש לעיתון.

המצגת מפרטת את הנכסים של "מעריב" ואת מספר המנויים, שהגיע אז ל-60 אלף. בתוכנית הוצג "מעריב הישן" כמי שבחר באסטרטגיית Me-too - חיקוי של "ידיעות אחרונות" - כשבעיתון החדש מתיימר בן צבי לשים דגש על בידול. מספר העמודים במהדורת סוף השבוע המודפסת יופחת מ-282 ל-240.

בתוכנית העסקית מוצגות שתי פעולות דרמטיות שבן צבי מתכוון לבצע בעיתון: מעבר למיקור חוץ של פעילויות הדפוס וההפצה. בתוכנית נכתב כי בתחום ההפצה יביא השינוי לחיסכון של 38 מיליון שקל בהוצאה השנתית, וכי לגבי מחלקת הדפוס, על 180 עובדיה, מדובר בהקטנת ההוצאה ב-87 מיליון שקל בשנה. בהקשר זה בן צבי כבר החל לפעול. כך, למשל, הוא העביר למיקור חוץ הדפסה של כמה מהמגזינים, והפסיק פעילות הדפסה לגופים מסחריים.

לפי התחזית של בן צבי, בסופו של דבר עלות הדפסתו של העיתון תהיה 2.4 שקלים בממוצע, ועלות ההפצה והשינוע תגיע ל-2.3 שקלים ליחידה.

בנוגע לפעילות ההפצה, בן צבי חתם על הסכם שלפיו יעסיק את 900 עובדי ההפצה אם יגיעו הצדדים להסכמים, אבל בתוכנית הוא מדגיש כי ההפצה תצא למיקור חוץ. ייתכן כי ההפצה תיעשה באמצעות התאגדות של אנשי ההפצה של מעריב לחברה פרטית - שמתקשים כעת להציג לבן צבי את המחירים שהוא מעוניין - ולכן בן צבי התכוון ככל הנראה להתקשר עם חברה אחרת. בנוגע לדפוס, ההוצאה למיקור חוץ בעייתית יותר, שכן בן צבי התייחב להעסיק עד 110 עובדים בהסכם קיבוצי.

בן צבי מציג בתוכנית את הקיצוץ - שבוצע כבר - במספר העובדים במעריב, שבסופו יועסקו במעריב במינהלה ובמערכת 357 עובדים, במקום 652 בעבר.

ממעריב נמסר: "מדובר בטיוטה של תוכנית בשלב מוקדם מאוד של העסקה. מעריב פועל כיום לפי תוכנית עסקית מעודכנת המותאמת להחלטות בית המשפט והמאפשרת מעבר של העיתון מהפסד לרווח".

הכיסים העמוקים של מוריס קונרד

לפי מודל התמחור החדש, אם עד עכשיו מנוי היה יכול לקבל את העיתון בכ-80-100 שקל בחודש, במתכונת החדשה המחיר יקפוץ ב-43% ל-136 שקל למנוי חודשי לגרסאות המודפסות של אמצע השבוע ושל סוף השבוע (שככל הנראה תפעל, כאמור, רק בטווח הקצר). שיעור המנויים במתכונת זו יגיע ל-25% מכלל המנויים כיום.

35% נוספים מכלל המנויים כיום, לפי התוכנית, יהיו מנויים על המהדורה הדיגיטלית באמצע שבוע ומהדורת פרינט בסוף השבוע במחיר של 85 שקל (המהדורה הדיגיטלית תפסיק להיות חינמית). 20% נוספים יהיו מנויים רק על המהדורה המודפסת של סוף שבוע במחיר 65 שקל (עלייה של 20% במחיר). כלומר, לפי התוכנית, העיתון יאבד 20% מהמנויים שלו.

בן צבי אופטימי בכל הקשור לעתיד "מעריב-ראשון". לפי התוכנית, העיתון הממוזג יציג כבר בפברואר תזרים חיובי של 5.4 מיליון שקל, שיגדל ל-7.6 מיליון שקל במארס. באפריל התזרים צפוי להיות שלילי בשל תשלום של 10 מיליון שקל בגין רכישת מעריב.

בסך הכל, לפי התוכנית, 2013 תסתיים בתזרים מזומנים שלילי של 16.5 מיליון שקל. ב-2014 התזרים יהיה חיובי ויסתכם ב-20.6 מיליון שקל, שיעלה לתזרים חיובי של 22.4 מיליון שקל ב-2015. המשמעות היא שבן צבי נדרש להזרמה של 16.5 מיליון שקל כדי לעבור בשלום את השנה הראשונה לפי התוכנית שהציג. כפי הנראה, בן צבי מחפש משקיע שיזרים סכום זה.

התחזיות האופטימיות של בן צבי מתבססות על יישום התוכנית כבר מנובמבר 2012. בפועל, התוכניות כנראה לא החלו להתממש - בן צבי עדיין משתמש בשירותי ההפצה והדפוס של מעריב, ולא הוציא לדרך את תוכנית המיזוג המלאה. בנוסף, אף שאתמול הוכרז על עליית מחיר של מעריב, התמחור החדש עדיין לא מיושם באופן מלא, בוודאי לא בתחום הדיגיטל.

מצד שני, בן צבי החל לבצע סינרגיה בין "מקור ראשון" ל"מעריב" בכל הקשור לתכנים, בעיקר טורים של כותבים בכירים המתפרסמים בשני העיתונים. אבל, כאמור, המיזוג עדיין לא יצא לדרך ו"מקור ראשון" ממשיך לצאת במהדורה מלאה במערכת נפרדת.

המשמעות היא שהתוכנית ל"מעריב" רחוקה מלהתממש, והוא יזדקק להזרמות של עשרות מיליוני שקלים כדי לעבור את השנה הקרובה. השאלה הגדולה היא אם הוא ימצא משקיע שמאמין ביכולתו להבריא את "מעריב".

בשלב זה, חמיו של בן צבי והאיש עם הכיסים העמוקים, מוריס קונרד, כבר ביקר במשרדי "מעריב" ונראה כי הוא מרוצה מההשקעה - אבל סימן שאלה גדול מרחף מעל הסכומים שיהיה מוכן להשקיע. בנוסף, ההערכות הן כי עיתונאי מעריב, המאוגדים בוועד עובדים חזק ומשפיע, יהיו מעוניינים להיות מעורבים בתהליך המיזוג.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#