מורכבות מערכת המס של ישראל מזכירה מדינת עולם שלישי - עושים עסק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מורכבות מערכת המס של ישראל מזכירה מדינת עולם שלישי

מורכבות זו מתבטאת בסוגים רבים של מסים המוטלים על עסקים, הגבלות שונות על קיזוז הפסדים, שינויי מבנה, זיכויים במס ועוד

9תגובות

מס החברות הישראלי, ששיעורו 25%, קרוב לממוצע במדינות OECD. ואולם מורכבות מערכת המס של ישראל מזכירה יותר מדינות עולם שלישי.

מורכבות זו מתבטאת בסוגים רבים של מסים המוטלים על עסקים, הגבלות שונות על קיזוז הפסדים, שינויי מבנה, זיכויים במס ועוד, ונובעת מכך שסוגיות רבות אינן מוסדרות כראוי בדיני המס. מורכבות מערכת המס הישראלית פוגעת בוודאות העסקית, מרחיקה משקיעים זרים וגורמת לישראלים רבים להעביר את פעילותם למדינות אחרות.

אי–פי

על מורכבות מערכת המס הישראלית ניתן ללמוד מדו"ח בשם Global Paying Taxes, שפורסם באחרונה על ידי הבנק העולמי, וכולל סקירה של 185 כלכלות ברחבי העולם. לפי הדו"ח, חברה בישראל נדרשת בממוצע ל-33 תשלומי מס שונים, בעוד שבארה"ב, לדוגמה, נדרשת חברה ל-11 תשלומים כאלה. קיימות מדינות, כמו סינגפור, שבהן חברה נדרשת לשלם חמישה תשלומי מס שונים בלבד.

עוד עולה מהדו"ח של הבנק העולמי כי חברה ציבורית ממוצעת בישראל מקדישה מדי שנה 235 שעות להכנת הדו"חות שהיא מעבירה לרשויות המס, בהשוואה לארה"ב, שבה מקדישה חברה 175 שעות בהכנת דו"חות המס; ולסינגפור - עם 82 שעות בלבד.

בישראל קיימות סוגיות רבות שאינן מוסדרות באופן ראוי בדיני המס כפי שמקובל במדינות מערביות, כמו מיסוי שותפויות והאפשרות להגשת דו"חות מס מאוחדים. בהיעדר הסדרה, סוגיות רבות בדיני המס מטופלות בדרך של הליכי פרה-רולינג מול רשויות המס, הגורמים לעיכובים רבים בפעילות הכלכלית ולחוסר ודאות.

חוסר הוודאות במשטר המס מקשה על נישומים לתכנן את פעילותם הכלכלית, וגם פוגע בפוטנציאל ההשקעות הזרות במדינה. משקיעים זרים המעוניינים להשקיע בישראל עשויים להירתע מכך לאחר היכרות קצרה עם דיני המס הישראליים.

מערכת מס מורכבת ומסובכת מטילה "הוצאות עסקה" (transaction costs) רבות על הנישומים ומפחיתה את הריווח על ההשקעות. מערכת מורכבת גורמת גם להוצאות אדמיניסטרטיביות רבות. מערכת מיסוי מורכבת יוצרת פרצות המנוצלות באופן לגיטימי על ידי הנישומים, ובה בעת גורמת לנזקים למשק בכללותו.

בעוד ששיעור מס החברות הסטטוטורי בישראל אינו גבוה מהממוצע במדינות OECD, הרי ששיעור המס האפקטיבי שמשלמים התאגידים בישראל גבוה יותר, לאור האי-וודאות הכרוכה במיסוי עסקים. בהתאם לכך, משקיע זר יעדיף להשקיע במדינה שבה הוא יודע מראש את כללי המס שיחולו עליו, אפילו אם שיעור המס בה גבוה יותר מבישראל.

כדי לפתור את תחלואי מערכת המס הישראלית ולעודד השקעות, יש לערוך רפורמת מס מקיפה שתכלול הגמשה של הוראות מיסוי שונות המקשות על התנהלות עסקית בישראל וכן הסדרה של נושאים שונים שאינם מטופלים כראוי במסגרת דיני המס. ככלל, יש לשאוף לכך שמערכת המס הישראלית תתבסס יותר על כללי משחק ברורים ופחות על שיקול דעתם של פקידים.

הכותב הוא ד"ר למשפטים ועו"ד לדיני מסים ומיסוי בינלאומיתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם