לפני שיארזו את חפציהם ויHפרדו מהלשכה המיניסטריאלית' מרכב השרד ומהכנסת, נוסעים לחו"ל. שר התמ"ת שלום שמחון (עצמאות) ייצא לאחר הבחירות לארה"ב, שרת החקלאות אורית נוקד (עצמאות) תצא בשבוע הבא לברלין, וסגן שר החוץ דני איילון (ישראל ביתנו) ייצא לארה"ב.

נוסף אליהם, גם שר האוצר יובל שטייניץ יטוס בסוף השבוע לביקור בן כמה ימים בוושינגטון בארה"ב שם ייפרד משר האוצר טימותי גייתנר.

שלום שמחוןצילום: אליהו הרשקוביץ

שר התמ"ת, שלום שמחון מתכנן נסיעת פרידה בארצות הברית מחוף לחוף, לאחר הבחירות, לשמחון יתלווו מנכ"ל משרדו, שרון קדמי, שעתידו במשרד לא ברור, ראש מינהל סחר חוץ, אוהד כהן, ועוזריהם.

מקורבים למגעים לתיאום הפגישות ציינו, כי הנספחים המסחריים התקשו לקבוע לשר הפורש פגישות עם בכירים בחברות מובילות. המשלחת תיפגש, בין השאר, עם נציגים מגוגל, אפל ומיקרוסופט. המקורות הביעו מורת רוח מהנסיעה, שתוארה כ"בזבוז גדול של כספים".

עוד ציינו, כי לא ברורה התועלת בנסיעה מסוג זה, כאשר השר אינו יכול לעמוד מאחורי הבטחות שהוא עשוי להבטיח לסיוע לחברות האמריקאיות. לדבריהם, גם עתידו של קדמי לא ברור, ואף שהציג עצמו בעבר כמנכ"ל מקצועי, עתידו יהיה תלוי בשר שייכנס למשרד.

גורמים בכנסת הביעו ביקורת על כך שערב הבחירות וחילופי השלטון טורחים הללו לקיים ביקורים ממלכתיים בחו"ל וטענו כי מן הראוי היה שימתינו עד להקמתה של הממשלה החדשה במיוחד לנוכח העובדה ששמחון, נוקד ואיילון כלל לא יכהנו בממשלה הבאה, וגם הביקור של שטייניץ יכול היה להידחות בחודשיים עד להקמתה של ממשלה חדשה. לגבי שטייניץ אמרו כי לא ברור אם ימשיך לכהן באוצר גם בקדנציה הבאה ועל כן לא ברור מדוע בחר לנסוע לארה"ב לביקור פרידה משר האוצר האמריקאי הפורש גייתנר.

מלשכת נוקד נמסר כי "השרה נוקד הוזמנה לפני כחצי שנה, בטרם היוודע מועד הבחירות , על ידי שרת החקלאות הגרמניה לייצג את מדינת ישראל ולהשתתף ב'השבוע הירוק הבינ"ל' שעורכת הממשלה הגרמנית. נוקד ביחד עם עוד כשישים שרי חקלאות מרחבי העולם תשתתף במהלך שהותה (כשלושה ימים) בפורום שיעסוק במזון וחקלאות וידון במשבר המזון העולמי. בלשכתה הוסיפו כי עלות שהיתה של השרה בברלין ממומנת במלואה ע"י הפורום".

ממשרד התמ"ת נמסר בתגובה כי "בתמ"ת נהוגה המשכיות שלטוניות בכל הנוגע לפעילות כלכלית של חברות ישראליות בחו"ל. מדיניות האגף לסחר חוץ נקבעת בהתאם למצב השווקים בעולם ולצרכי המשק הישראלי וענפי הייצוא השונים ואינה מתחלפת חדשות לבקרים או עם הגעתו של שר כזה או אחר. בכל הנוגע לסחר החוץ של ישראל לזהות האישית של השר אין משמעות. הוא מייצג את כלכלת ישראל.

הנסיעה לארה"ב נקבעה בתוכנית העבודה של משרד התמ"ת לפני זמן רב בסוף חודש אוגוסט, עוד בטרם הוכרז על קיום הבחירות. שמחון ייצג בנסיעה זו את ממשלת ישראל ואת האינטרסים הכלכליים של המדינה בכל הנוגע לקידום סחר החוץ. מדינת ישראל נמצאת בתהליך של בחירות, אך פעילותם של המשק ומשרדי הממשלה נמשכים על כל ההיבטים ואינם בהקפאה עד לאחר הבחירות. כך ממשיכה גם הפעילות המסחרית של ישראל. נדגיש כי אין מדובר בעניין פוליטי הנוגע לשר כזה או אחר אלא באינטרסים הכלכליים של המדינה.

הנסיעה כוללת מפגשים עם בכירים בחברות רב לאומיות מהגדולות בעולם, דוגמת - גוגל, מיקרוסופט, בואינג וכו׳ - פגישות בעלות השלכה משמעותית על המשק הישראלי ועל החברות אשר ייהנו מפתיחת דלתות זו. לכל השקעה של חברה גדולה כזו בארץ יש השפעה מאקרו כלכלית חשובה עבור המשק. המטרה לקדם את הפעילות של החברות האלה בישראל ולהרחיב את הפעילות מעבר למה שנעשה היום. יש לציין כי השר אינו "מתחייב" לדבר. הוא פותח דלתות לפעילות כלכלית ישראלית ופותח נספחויות"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker