הממשלה אישרה מינוי מקורבו של שמחון למנהל מרכז ההשקעות

המינוי של נחום איצקוביץ' ייכנס לתוקף עשרה ימים לאחר הבחירות; השרים לבנת ושלום הסתייגו ותהו מדוע איצקוביץ כן ואחרים לא

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הממשלה אישרה היום (א') פה אחד את מינויו של נחום איצקוביץ', מנכ"ל משרד הרווחה והשירותים החברתיים, למנהל מרכז ההשקעות, החל ב-1 בפברואר, עשרה ימים לאחר הבחירות. תוקף המינוי הוא לשש שנים. ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך בחום על המינוי.

את המינוי של איצקוביץ' יזם שר התמ"ת שלום שמחון, על אף שכמעט ודאי כי לא יהיה שר התמ"ת בממשלה הבאה. איצקוביץ נחשב למקורבו של שמחון. שמחון עצמו נעדר מישיבת הממשלה היום ואת המינוי הציג בפניה שר הרווחה, משה כחלון. נקבע כי משך הכהונה ייבחן בשנית לאחר הקמת הממשלה החדשה, יחד עם בחינת כל נושא משך הכהונה הארוך של מינויים ממשלתיים בכירים אחרים.

שלום שמחוןצילום: אליהו הרשקוביץ

אף שהמינוי אושר פה אחד כמה שרים הביעו הסתייגויות, שהתמקדו בשני נושאים: מינוי פקיד בכיר בממשלה למרות הוראה גורפת של היועץ המשפטי לממשלה ונציב שירות המדינה כי לא יהיו מינויים כאלו בתקופת הבחירות, ומשך הכהונה הארוך של איצקוביץ', שש שנים.

השרים לימור לבנת וסילבן שלום שאלו מדוע מאפשרים את המינוי של איצקוביץ', בזמן שעשרות מינויים אחרים הנמצאים בצנרת מעוכבים בשל הקדמת הבחירות. לבנת הזכירה כי שורת המלצות שלה למינויים נדחתה על הסף עד לאחר הבחירות, בטענה כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין ונציב שירות המדינה משה דיין הודיעו בכתב ובעל פה כי לא יאשרו מינויים כאלה ערב הבחירות.

בתגובה אמרה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילברג, כי המינוי של איצקוביץ' אושר בכל הפורומים עוד לפני שהכנסת החליטה על הקדמת הבחירות.

נתניהו, שהצביע בעד המינוי, אמר כי איצקוביץ' הוא אדם ראוי, בעל מלוא הכישורים לשמש בתפקיד מנהל מרכז ההשקעות. לדבריו, "ללא ספק התפקיד חשוב וראוי שיעמוד בראשו אדם ראוי ואיצקוביץ' הא כזה". ביחס לאורך הכהונה אמר נתניהו כי ראוי שהנושא ייבחן.

לדבריו, "הביורוקרטיה הממשלתית הלכה בנושא זה רחוק מדי. יש לקצוב משך כהונה של בעלי תפקידים בכירים במשק המדינה לתקופה נכונה, כדי לאפשר ניהול תקין של המדינה. לא אחת מתברר כי הביורוקרטיה מביאה למצבים אבסורדיים. כהונות ארוכות של שש שנים ויותר לא תורמות לטיוב כוח האדם בביורוקרטיה. צריך לתת לדרג הנבחר לחזק את המשילות. לא יכול להיות שבכל נושא כזה הפקידות שהיא שתכריע. המדיניות הממשלתית היא לעודד תחרות במשק, לקצץ בכוח הביורוקרטיה, ולשפר את השירות לאזרח".

לפני כחודשיים, ב-12 בנובמבר, הנחה דיין את כל משרדי הממשלה ויחידות הסמך שלה כי, "ככלל, יש להימנע מאיוש משרות בכירות באמצעות ועדות איתור, ואין להקים ועדות איתור או לפרסם הזמנה להגשת מועמדויות עד לאחר הרכבת הממשלה החדשה לאחר הבחירות. כלל זה יחול גם על ועדות איתור שהחלו בפעילותן קודם לתקופת הבחירות, אך הליך המינוי עדיין לא הושלם". הדברים זכו לגיבוי ויינשטיין.

לדברי דיין, "נציבות שירות המדינה תקפיד על קיום הנחיות אלו ולא תאפשר מינויים של קבע לתפקידים בכירים בשירות המדינה עד לאחר הבחירות וכינון ממשלה חדשה, למעט מינויים מקצועיים מובהקים, שאין לגביהם ספק כלשהו בדבר היעדר קיומה של זיקה אישית או פוליטית". ככל הידוע המקרה של שמחון-איצקוביץ אינו עונה לקריטריון זה.

שמחון ביקש אתמול ממזכירות הממשלה להעלות לדיון בישיבת הממשלה בראשון הצעה למינוי איצקוביץ', המשמש היום כמנכ"ל משרד הרווחה, לתפקיד המנהל הבא של מרכז ההשקעות.

מרכז ההשקעות נמצא בתחום האחריות של משרד התמ"ת. מינוי ממשלתי של מנהל מרכז ההשקעות הוא לתקופה של קדנציה מלאה של ארבע שנים. הוא יחייב את שר התמ"ת בממשלה הבאה, שתיקבע לאחר הבחירות. 

חוגים מרכזיים בממשלה הגדירו את המהלך כניסיון מחטף, שכן ישיבת הממשלה ביום ראשון היתה אמורה להחליט על פיזור הממשלה והקדמת הבחירות לכנסת ה-19. חוגים משפטיים הביעו אתמול ספקות אם מהלך כזה, בשל העיתוי שלו, נחשב לתקין. חוגים פוליטיים ציינו כי הסקרים האחרונים מעלים ספקות אם מפלגת העצמאות תעבור את אחוז החסימה בבחירות הקרובות.

מלשכת שר התמ"ת, שלום שמחון, נמסר בתגובה כי "מינוי מנהל חדש למרכז ההשקעות הוא מהלך מחייב שכן מנהל מרכז ההשקעות הנוכחי, חזי צאיג, הודיע לא מכבר על כוונתו לסיים את התפקיד שבו החזיק שמונה שנים, ואי אפשר להשאיר תפקיד חשוב זה לא מאויש. לדברי הלשכה, הליך המינוי של איצקוביץ אושר מול ועדת מינויים בראשות דיין והיועץ המשפטי. ועדת המינויים פעלה כמה שבועות עוד הרבה לפני שנתניהו החליט והודיע על הקדמת הבחירות".

איצקוביץ', בעל תואר מוסמך במינהל עסקים מאוניברסיטת בר אילן ותואר בוגר בחקלאות מהאוניברסיטה העברית, מכהן כמנכ"ל משרד הרווחה. בעבר הוא כיהן כמנכ"ל משרד התיירות וראש המועצה האזורית עמק חפר. היה חבר דירקטוריון בקק"ל וחבר מועצת מנהל מקרקעי ישראל.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker