מחטף בחירות? שמחון יביא לממשלה מינוי מקורבו למנהל מרכז ההשקעות

מינויו של נחום איצקוביץ, אם יאושר, מנוגד להוראתו של נציב שירות המדינה, משה דיין, האוסרת מינויים של בכירים לפני הבחירות

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> שר התמ"ת, שלום שמחון, יבקש היום מהממשלה לאשר את מינוי מקורבו, נחום איצקוביץ, למנהל מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת לשש שנים. המינוי ייכנס לתוקף בתחילת פברואר, עשרה ימים לאחר הבחירות לכנסת. המינוי נסמך על חוות דעת של היועץ המשפטי של משרד התמ"ת, מיכאל אטלן.

גם היועץ המשפטי של נציבות שירות המדינה, רון דול, אינו מתנגד למינוי. הדבר מפתיע, מאחר שלפני כחודשיים העביר נציב שירות המדינה, משה דיין, למשרדי הממשלה וליחידות הסמך שלה הנחיה בכתב ולפיה "יש להימנע מאיוש משרות בכירות באמצעות ועדות איתור, ואין להקים ועדות איתור או לפרסם הזמנה להגשת מועמדויות עד לאחר הרכבת הממשלה החדשה. כלל זה יחול גם על ועדות איתור שהחלו בפעילותן קודם לתקופת הבחירות אך הליך המינוי בהן טרם הושלם".

שלום שמחוןצילום: אמיל סלמן

גם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מתנגד למינויים בכירים בשירות המדינה בתקופה שלפני הבחירות. בבקשה שתובא היום לאישור הממשלה, 16 יום בלבד לפני הבחירות, מבקש שמחון כי איצקוביץ ימונה למנכ"ל מרכז ההשקעות במשרדו במקומו של המנהל הנוכחי, חזי צאיג, שביקש לסיים את תפקידו. צאיג עומד בראש המרכז מאז 2005.

בפנייתו לממשלה מציין שמחון כי משרת מנהל מרכז ההשקעות פטורה ממכרז, וכי מינוי למשרה מותנה בבחינת המועמד על ידי ועדת מינויים שמינתה הממשלה. לדבריו, ועדת המינויים בחנה את מועמדות איצקוביץ ומצאה כי הוא כשיר למשרה. כיום משמש איצקוביץ מנכ"ל משרד הרווחה.

בבקשה מודגש כי הליך המינוי החל הרבה לפני שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הכריז על הקדמת הבחירות, וכך גם הדיון של ועדת המינויים. בחוות דעתו כתב אטלן כי "אין מניעה משפטית להשלים כעת את הליך המינוי בממשלה".

הפנייה של שמחון לממשלה עוררה בסוף השבוע תמיהות בגופי ממשל בירושלים, הן משום ששמחון לא יהיה ככל הנראה שר התמ"ת אחרי הבחירות, הן משום שמינוי איצקוביץ הוא לשש שנים וייכנס לתוקף ערב כניסתו לתפקיד של שר תמ"ת חדש, הן משום שבקשה קודמת של שמחון למינוי איצקוביץ, מלפני פחות משלושה חודשים, הוסרה מסדר היום של הממשלה ברגע האחרון בידי גורמים משפטיים.

נחום איצקוביץ'צילום: אייל טואג

במסמך שהעביר דיין למשרדי הממשלה בנובמבר הודגש כי החל ב-15 באוקטובר 2012, עם אישור חוק התפזרות הכנסת ה-18 ובהתאם לחוק יסוד הממשלה, נכנסה המדינה לתקופת בחירות. "בתקופה זו חלים הסייגים והמגבלות על מינויים בתקופת בחירות, בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה והנחיות נציבות שירות המדינה".

עוד כתב דיין כי "קידום מינוי כאמור יתאפשר רק לאחר קבלת אישור נציב שירות המדינה בהחלטה מנומקת. נציבות שירות המדינה תקפיד על קיום הנחיות אלה ולא תאפשר מינוי קבע לתפקידים בכירים בשירות המדינה עד לאחר הבחירות וכינון ממשלה חדשה, למעט מינויים מקצועיים מובהקים, שאין לגביהם ספק בדבר היעדר קיומה של זיקה אישית או פוליטית". ככל הידוע, המקרה של שמחון ואיצקוביץ אינו עונה לקריטריון זה.

מלשכת שר התמ"ת נמסר בתגובה כי מינוי מנהל חדש למרכז ההשקעות הוא מהלך מתחייב, שכן מנהל מרכז ההשקעות הנוכחי, חזי צאיג, הודיע על כוונתו לסיים את התפקיד ולא ניתן להשאיר את תפקיד בלתי מאויש. לדברי הלשכה, הליך המינוי אושר בוועדת מינויים בראשות נציב שירות המדינה, משה דיין, והיועץ המשפטי. ועדת המינויים דנה בנושא עוד לפני שנתניהו החליט על הקדמת הבחירות.

איצקוביץ הוא בעל תואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת בר אילן ותואר ראשון בחקלאות מהאוניברסיטה העברית. בעבר כיהן כמנכ"ל משרד התיירות וכראש המועצה האזורית עמק חפר. הוא היה חבר דירקטוריון בקק"ל וחבר מועצת מינהל מקרקעי ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker