גילה: הרשות תכריז בקרוב על קבוצה מתחום המזון כקבוצת ריכוז

על פי ההערכות, מדובר בין השאר בשוק תחליפי החלב

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

"יש לנו מועמדים רציניים להכרזה על קבוצות ריכוז ואחד מהם בתחום המזון" - כך אמר היום הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, בכנס השנתי של רשות ההגבלים. גילה לא פרט, אולם כפי שפורסם בעבר ב-TheMarker, צפויה הכרזה על שוק תחליפי החלב כקבוצת ריכוז. הממונה הדגיש את התחומים המרכזיים בהם ממקדת הרשות את פעילותה: הגז הטבעי, חברות האשראי ותחום המזון.

"בשוק כרטיסי אשראי אנחנו רוצים להביא לכמה שיותר מתחרים על בתי העסק", אמר גילה. "כך יירדו מחירים לבתי עסק וצרכנים. אנחנו צריכים הרבה חברות כרטיסי אשראי. לצורך זה, אנחנו עושים מהלך משולב. עם בית הדין להגבלים הורדנו את העמלה הצולבת שחברות כרטיסי אשראי גובות זו מזו - מ-1.25% ל-0.7% בסוף התהליך. במקביל, אנחנו פועלים להסיר מכשולים שחברות כרטיסי אשראי ובנקים שמים לחברות חדשות שייכנסו לשוק. עצרנו את הניסיון של ישרכארט לגבות עמלות ממתחריה. בנוסף, אנחנו בתהליך בדיקה האם שיתוף הפעולה בין הבנקים עלול לחסום כניסת חברות חדשות לשוק ומה אפשר לעשות להסרת המכשול".

הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה.צילום: עופר וקנין

בנושא שוק הגז הטבעי אמר גילה, כי נוצר מונופול אחד – תמר, שמשפיע על מחירי חשמל ומוצרי תעשיה מבוססת על גז. "לא ננוח ולא נשקוט עד שנראה תחרות בין מאגרי הגז על לבו של הצרכן. אנחנו פועלים לכך שחוזי תמר לא יפגעו בתחרות. דאגנו שהחוזה עם חברת חשמל לא ירתיע מתן הנחות ללקוחות שיתחרו בחברת החשמל. הכרזנו על תמר כמונופול. כל השותפות מוכרזות מונופול יחד ולחוד. זה אומר שגם פעילות לווייתן היא מונופול. אנחנו צריכים להחמיר גישה לגבי בעיות תחרות בשוק הזה.

גילה התייחס גם לנושא הקמעונאות ואמר, כי "לא נראה יותר סדרנים של חברות גדולות כדוגמת קוקה קולה ואסם ברשתות הגדולות. זה עלול לפגוע בספקים הקטנים. אנחנו בודקים בקפדנות נסיונות של רשתות לבלוע זו את זו בכל אזור. אנחנו ממשיכים בחקירת תיק תנובה הגדול. ממשיכים בהליכים פליליים נגד שופרסל וקרטל המאפיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker