שמחון: הממשלה אחראית ליוקר המחיה יותר מהמגזר הפרטי

שר התמ"ת היוצא מציע להחיל את חוק ההגבלים על פעילות הממשלה; קרא לממשלה הבאה להקים קואליציה כלכלית של "מי שמסוגל לתת, לא לקחת"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"יוקר המחיה האמיתי נמצא בריכוזיות של הסקטור הממשלתי" - כך אמר היום שר התמ"ת היוצא, שלום שמחון, בכנס השנתי של רשות ההגבלים העסקיים. לדבריו, יש יותר מקום שרשות ההגבלים תשתמש בכובע שלה כיועץ הממשלה ותטפל ביוקר המחיה הנובע מריכוזיות ממשלתית. "הרשות צריכה לנפק יותר ניירות עמדה לממשלה בנושא תחרות".

"יוקר המחיה האמיתי נמצא במחירי המים והחשמל. בשנה הקרובה יעלו מחיר החשמל ב-16% לפחות ומחיר המים - ב-17.5%. לממשלה שהייתי חבר בה הרבה שנים אין רגולציה שקשורה להגבלים. תפישת העולם שלי כשר תמ"ת היא שהממשלה היא חלק מהעסק במוצרים שהיא אחראית להם. תרומתה ליוקר המחיה גבוהה - כל אחד יודע מה אומר חשבון החשמל והמים שלו", ציין שמחון.

שלום שמחוןצילום: אליהו הרשקוביץ

לדבריו, יש יוקר מחיה אמיתי שיכול להיחסך בשורת שירותים צבוריים ממשלתיים. "כפי שנעשה בנושאי עבודה ותעסוקה כשהוחלט לא לקפח זכויות עובדים דרך חברות כח אדם - כך צריך לפעול בשרותי מים וחשמל, בהם הממשלה היא סופר-מונופול, פוגעת בתחרות ומייקרת מוצרים במאות אחוזים בשנים האחרונות ואיש לא נותם לכך את הדעת – בלי לזלזל במחיר הקוטג'. הגיע הזמן שרשות ההגבלים תבדוק את זה", הוסיף. לדבריו, היקף הרווח של ספקי המים הוא 7%-8% מתוך 17.5% שהממשלה תעלה בקרוב. אי אפשר שהממשלה לא תיקח אחריות אישית ליוקר המחיה".

שמחון הוסיף, כי לצד החוקים הקיימים צריך לבנות כללי משחק כדי לעבור תקופות קשות, כמו המשבר הכלכלי "שיישאר איתנו גם בשנה הקרובה. בשנה וחצי הקרובות יהיו מונחים אחרים, ויש להקים קואליציה תקציבית אחראית". לדבריו, נושא זה יהיה חשוב יותר מהנושאים המדיניים כיוון שיידרשו צעדים כלכליים חשובים במשק. "הקואליציה תכלול מי שיוכל לתרום, לא לקחת. צריכים גורמים שיהיו מסוגלים לתת מעצמם, לא לקחת לעצמם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker