מתנת הפרידה של הממשלה: מעמד הביניים ישלם עוד עשרות ש' בחודש - חדשות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מתנת הפרידה של הממשלה: מעמד הביניים ישלם עוד עשרות ש' בחודש

בינואר יעודכנו מדרגות המס ■ את עיקר השינוי ירגישו בעלי הכנסה שנתית של 502-168 אלף שקל ■ בעלי הכנסה שנתית של יותר מ-800 אלף שקל ישלמו מס עשירים בשיעור של ■ 2% גם תשלומי המעסיקים לביטוח הלאומי יועלו

57תגובות

החל ב-1 בינואר, שלושה שבועות לפני הבחירות, יועלה שיעור המס לבעלי הכנסה שנתית של 168-502 אלף שקל ויוטל מס עשירים של 2% על הכנסה שנתית של יותר מ-800 אלף שקל. כמו כן, מדרגות המס יותאמו למדד המחירים לבעלי השכר הנמוך בלבד, והתשלום של מעסיקים לביטוח הלאומי יגדל.

העלאת נטל המס תפגע בשלושת העשירונים העליונים - המעמד הבינוני המבוסס והעשירים, בעלי הכנסה חודשית של 14-42 אלף שקל. מדובר בתוספת מס חודשית של כמה עשרות שקלים, בהתאם למספר הילדים במשפחה שגילם פחות מ-18 ולמצבם התעסוקתי של ההורים.

הממשלה החליטה על השינויים בתחילת אוגוסט במטרה לצמצם את הגירעון בתקציב המדינה, והם ייכנסו לתוקף בתחילת 2013. קרוב לוודאי שעם כינונה של הממשלה החדשה, לאחר הבחירות, יוטלו גזרות מס נוספות על הציבור, מאחר שהגירעון בתקציב עמוק מההערכות המוקדמות ורשות המסים מתקשה לעמוד ביעדים שנקבעו לה.

השינוי בטבלאות, הכולל ריווח שונה במדרגות השכר ושיעור מס שונה החל במדרגת המס השלישית, נועדו לגבות יותר מס ממעמד הביניים ומהמעמד המבוסס. כמו כן, החל בתחילת ינואר יוטל מס עשירים בשיעור של 2% על כל הכנסה שנתית הגבוהה מ-800 אלף שקל בשנה. מדובר בהכנסות מכל סוג - עסק, עבודה, שכר דירה, ריבית, דיבידנד, רווחי הון. בפועל, המס השולי על בעלי ההכנסות הגבוהות יהיה 50% . בכך יופר לראשונה הכלל שקבע משה נסים, שכיהן כשר האוצר בסוף שנות ה-80 , ולפיו "רוב עמלו של אדם בידו". כל שרי האוצר שבאו אחרי נסים הקפידו לשמור על כלל זה גם בשנים קשות למערכת המס.

עוד הוחלט כי בניגוד לחוק, לא כל מדרגות המס יעודכנו לפי עליית המדד ב– 2012 , אלא רק שלוש מדרגות השכר הנמוכות. החל בינואר יגדל גם שיעור ההשתתפות של המעסיקים בדמי הביטוח הלאומי המשולמים על החלק בשכר העובדים הגבוה מ-60% מהשכר הממוצע: כיום שיעור ההפרשה הוא 5.9% , ב-2013 הוא יגדל השיעור ל-6.5%, ב-2014 - ל-7.0% וב-2015 - ל-7.5%.

בשבועות האחרונים התנהלו דיונים בין אגף התקציבים במשרד האוצר לרשות המסים על המחסור במסים הצפוי ב-2013 . תקציב האוצר ל-2013 נבנה על בסיס ההנחה שגביית המסים ב-2013 תגיע ל-238-239 מיליארד שקל, אך כבר כעת ברור שרשות המסים לא תעמוד ביעד.

בשיחות שהתקיימו בשבועות האחרונים בין ראשי אגף התקציבים ורשות המסים התברר כי גביית המסים ב-2013 תהיה נמוכה בלפחות 5 מיליארד שקל מהיעד שנקבע בקיץ, חרף תחזית צמיחה של יותר מ-3% ותחזית אינפלציה של כ-2% . בתקציב 2013 נקבעו לרשות המסים שני יעדים שאפתניים, שספק אם תעמוד בהם - גבייה של 3 מיליארד שקל מהרווחים הכלואים וגבייה של 2 מיליארד מההון השחור.

אם הרשות לא תעמוד בשני יעדים אלה או שתעמוד בהם בצורה חלקית, גביית המסים ב-2013 עלולה להחטיא את היעד ב-8-10 מיליארד שקל. בישיבות בין אגף התקציבים ורשות המסים ניתנו הערכות שונות בנוגע לפערים בין יעד גביית המסים לגבייה בפועל. הועלו שלוש הצעות לפתרון המחסור במסים: 1. העלאת המע”מ ב-1% ל-18%, שתכניס לקופת המדינה 4.0 מיליארד שקל; 2. העלאת מס ההכנסה השולי למעמד הביניים והמעמד המבוסס בעוד 1.0% , ובמקביל העלאת מס החברות ב-1%, שאמורות להכניס לקופת רשות המסים עוד כ-4 מיליארד שקל; 3. ביטול פטורים ממס בהיקף של יותר מ-5 מיליארד שקל. סוכם כי העניין יוכרע לאחר מינוי שר אוצר חדש.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם