עוד ניסיון של יחימוביץ' לאלץ את הפוליטיקאים לחשוף את הונם

בתוכנית לחיזוק שלטון החוק והמאבק בשחיתות של העבודה שתוצג היום מבקשת המפלגה לחוקק חוק שלפיו מי שהורשע בעבירה שיש עמה קלון לא יוכל לייצג מפלגה, אלא אם חלפו לפחות שבע שנים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נבחרי הציבור, בהם ראש הממשלה, השרים, והח"כים יחויבו לחשוף את הצהרות ההון שלהם, כך מציעה מפלגת העבודה בתוכנית לחיזוק שלטון החוק והמאבק בשחיתות שתוצג הערב בתל אביב על ידי יו"ר המפלגה ח"כ שלי יחימוביץ' , וראשי מטה המפלגה למלחמה בשחיתות, ניצב בדימוס משה מזרחי, לשעבר ראש אגף החקירות במשטרה, ומועמד המפלגה לכנסת והעיתונאי מיקי רוזנטל שאף הוא מוצב ברשימת המפלגה לכנסת.

המפלגה מתכוונת לפעול לחקיקת החוק לחשיפת הצהרת ההון של ראש הממשלה, השרים והח"כים. כיום, מחויבים ראש הממשלה והשרים להגיש אחת לשנה הצהרת הון והן מופקדות בכספת של מבקר המדינה. הח"כים מחויבים להגיש ליו"ר הכנסת הצהרת הון אחת לקדנציה והן בכספת של יו"ר הכנסת. יחימוביץ' עצמה חשפה בעבר את הצהרת ההון שלה וכמוה ח"כים נוספים, בהם רוברט טיבייב, יואל חסון, מרינה סולודקין, אך אחרים סירבו לעשות כן.

שלי יחימוביץ' ומיקי רוזנטל. צילום: אלון רון

ניסיונותיה בקדנציה האחרונה של יחימוביץ' להביא לפומביות הצהרות ההון לא צלחו. יחימוביץ' גם מבקשת לקדם חקיקה שתטיל על נבחרי ציבור להגיש תצהיר המפרט את כלל הזיקות שיש בהן כדי להעמידו במצב של ניגוד עניינים וכן למסד ולחזק ההגנה על חושפי שחיתויות.

כמו כן, מבקשת יחימוביץ' לחוקק חוק שלפיו מי שהורשע בעבירה שיש עמה או באופייה קלון או עבירה מתחום טוהר המידות, לא יוכל לייצג מפלגה, להיבחר בהליך בחירות פנימי או חיצוני, או לכהן בתפקיד פנימי או חיצוני במפלגה או במוסד של מפלגה, אלא אם חלפו לפחות שבע שנים ממועד סיום ריצוי העונש, או 12 שנה ממועד ההרשעה לפי המאוחר ביניהם. גם כאן, לא ברור אם ימצא לכך רוב במיוחד בליכוד, בישראל ביתנו ובש"ס.

סעיף נוסף בתוכנית מתייחס לחזוק ותגבור מערכת האכיפה. העבודה מבקשת להוסיף תקנים של שופטים והקמת בתי משפט נוספים וכן תגדיל בתוכנית רב שנתית את מספר השוטרים ב-4,685 איש, באופן שיתאים לאתגרים הניצבים בפני המשטרה, ובכלל זה חיזוק המשטרה כלכלית.

העבודה מבקשת לקדם חקיקה המעגנת את שיטת הסניוריטי למינוי נשיא לבית המשפט העליון ובכך מנטרלת השפעות פוליטיות על מינוי נשיא לבית המשפט העליון. כמו כן, היא מבקשת לתקן החוק כך שנשיא בית המשפט העליון יהיה גם מנהל מערכת בתי המשפט, דבר המביא לניתוק התלות הארגונית בין מערכת המשפט לשר המשפטים.

בעניין אתיקה ודמוקרטיה מבקשת העבודה לחזק את עצמאותם של כלי התקשורת ושל העיתונאים. "מפלגת העבודה רואה בדאגה את התערבותו של ראש הממשלה, בעצמאות רשות שידור ובניסיון הנואל להשפיע על תוכניה הציבוריים לטובתו האישית, ואף את התערבותו בכלי תקשורת פרטיים הכפופים לרגולטור כמו ערוץ 10".

בפרק המתייחס להון ושלטון קובעת העבודה כי "מדינת ישראל היא מדינה קטנה ומטבעם של דברים קיימת היכרות בין בעלי הון לנבחרי ציבור. לעתים נרקמים קשרי ידיעות ולעתים אף שומעים אנשי הציבור את דעתם שלבעלי ההון בעניינים בתחום מומחיותם. כל אלה אינם פסולים. הפסול מתחיל במקום שבו עובדי הציבור ונבחריו זונחים את חובתם הגורפת לפעול למען טובת הציבור ומפקירים נכסים לאומיים לטובת התעשרותם של יחידים".

העבודה הודיעה כי "תגן על המשאבים הלאומיים ואוצרות הטבע, הקרקע והים, ומחצביהם, המים, משאבי הגז הטבעי ואוצרות ים המלח ששייכים לכלל הציבור הישראלי. העבודה תפעל להבטחת חלוקה צודקת של משאבי הטבע הציבוריים ותחתור בפעולותיה להשגת צדק סביבתי לכל תושביה ולמען הדורות הבאים. העבודה תקדים חקיקה שתבטיח שתושבי ישראל כולם ולא רק בעלי ההון יהנו ממשאבי הטבע הלאומיים".

רוזנטל שריכז את כתיבת התוכנית אמר היום בהתייחסו לכתב האישום נגד שר החוץ המתפטר אביגדור ליברמן כי "אביגדור ליברמן מנסה לנצל את מצוקת הפרקליטות כדי לגמד את מעשיו החמורים ולזכות בעונש קל שיאפשר לו להמשיך במעשיו המושחתים. אסור לסיים את הפרשה בעסקת טיעון. חיוני שבית משפט בישראל ייתן את דעתו על מעשי המרמה והפרת האמונים של ליברמן ויסתייג באופן נחרץ ממעשים חמורים של נבחרי ציבור.

"בנוסף, ליברמן גם טועה ומטעה את הציבור כאילו הדו"ח של היועץ המשפטי לממשלה מנקה אותו - ולא כך הוא. המיליונים שעברו בחשבונותיו של ליברמן ודיווחי הכזב שלו לרשויות מחייבים את הרחקתו מהציבוריות הישראלית. כל מי שטוהר המידות במדינה יקר לו חייב להצטרף למאבק הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker