העונש לפלסטינים: 435 מ' ש' חולטו לטובת חברת חשמל

הצעד התקבל בהמשך להחלטה שלא להעביר לרשות הפלסטינית את הכספים שישראל גובה על רקע ההחלטה באו"ם

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים43
מוטי בסוק

ישראל מממשת את האיום לפגוע בכספים המיועדים לרשות הפלסטינית בעקבות ההחלטה בעצרת באו"ם. הבוקר הודיעה משרד האוצר על ההחלטה לחלט 435 מיליון שקל לטובת חברת החשמל עבור חובות הרשות.

יובל שטייניץ צילום: אמיל סלמן

בהודעה שפרסם האוצר היום נאמר כי, "כזכור במשברים מדיניים בעבר הוחלט על עיכוב בלבד של העברת הכספים לרשות. אולם הפעם, באופן חסר תקדים ובעקבות פנייה חד צדדית של הרשות לעצרת האו"ם, החליט השר שטייניץ בתיאום עם ראש הממשלה, לחתום על העברת הכספים לחברת חשמל. כידוע לרשות הפלסטינית קיים חוב עבר מצטבר בהיקף של מאות מיליוני שקל".

המהלך ששר האוצר נוקט בו עומד בניגוד להסכם פאריס בין ישראל והרשות הפלסטינית מאפריל 1994. מדובר בכספים ששיכים לפלסטינאים, בגין מכסים ומסים שישראל גובה עבורם. זו הפעם החמישית שממשלות ישראל מקפיאות העברת כספים לרשות הפלסטינית. בכול הפעמים הקודמות נאלצה ישראל לחזור בה, בעקבות לחץ בינלאומי, בדרך כלל כעבור זמן קצר.

שר האוצר הנוכחי, שטייניץ, נקט בצעד ענישה דומה במאי 2011, בעקבות הסכם הפיוס בין הרשות הפלסטינאית והחמאס. הסכם שלא נראה לו. זמן קצר לאחר הטלת האמברגו על העברת הכספים, נאלץ שטייניץ, בלחץ מדינות בעולם, לחזור בו. שר הביטחון, אהוד ברק, התנגד בעבר להקפאת העברת הכספים.

בספטמבר 2011 הזהיר שטייניץ, בראיון שנתן בארה"ב לסוכנות הידיעות בלומברג, לעצור את העברת כספי המסים שישראל גובה עבור הפלסטינאים, אם יעלו (אז) באו"ם הצעה להכרה במדינה פלסטינאית. בראיון עם בלומברג אמר שטייניץ כי, "יהיה קשה מאוד להמשיך בשיתוף פעולה עם ישות פלסטינית עוינת. אולי נגיד לפלסטינאים תגבו בעצמכם את המסים שלכם. למה שנעשה זאת עבורכם".

ישראל מעבירה בשנה בממוצע 1.2 מיליארד דולר לפלסטינים, כספי מסים שהיא גובה עבורם. התקציב השנתי של הרשות הפלסטינית מגיע ל-3.7 מיליארד דולר.

על פי הסכם פאריס מאפריל 1994, או בשמו המלא, "הפרוטקול בדבר יחסים כלכליים בין ממשלת ישראל לבין אש"פ, המייצג את העם הפלסטיני", סוכם כי ארץ ישראל, כלומר מדינת ישראל והשטחים (הגדה ועזה), יהיו מעטפת מכס אחת מול העולם, כאשר ישראל תגבה את כל המסים במעברי הגבול (בעיקר בנמל אשדוד) עבור הפלסטינים, מע"מ ומכס, ואחת לחודש, לאחר התחשבנות, תחזיר לפלסטינים את כל הכספים המגיעים להם.

בכלל ההתחשבנות, לבד מהמע"מ והמכס של יבוא מחו"ל לשטחי הרשות הפלסטינית, גם כספי מסים הקשורים בסחר ההדדי בין ישראל לרשות הפלסטינית, כלומר יצוא ישראלי לשטחים ויצוא פלסטיני מהשטחים לישראל, וכספי מסים של עובדים פלסטינים בישראל.

לפי הסכם פאריס, ניתנו לפלסטינים מספר הקלות, לדרישתם, כולל זכויות לייבא מוצרים מסוימים בכמויות מוגבלות שלא על פי שיעורי המכס הישראלים. בשנים האחרונות, בסיומו של כל חודש מתקיימות שתי פגישות בין אנשי המסים הישראלים ועמיתיהם הפלסטינים לסיכום סך כל הכספים שישראל תעביר לפלסטינים.

בפגישה הראשונה מציג כל צד את תביעותיו, על סמך קבלות שבידו. בפגישה השנייה הדברים מסוכמים. הממוצע החודשי של הכספים המועברים לרשות הפלסטינית הוא מעל ל-300 מיליון שקל. ישראל משמשת כאן כצינור להעברת כספים השייכים לפלסטינים.

אם היבוא הפלסטיני היה מתבצע דרך נמל פלסטיני בעזה, או תחנת בגבול הרשות הפלסטינית עם מצרים או ירדן, התפקיד של ישראל כצינור היה מצטמצם או אפילו מתבטל. כספי המס שישראל מעבירה לפלסטינים משמשים אותם לביצוע התקציב השנתי השוטף של הרשות, חינוך, בריאות, משטרה, שכר ועוד.

למעשה, לישראל אין זכות חוקית לעצור את העברת הכספים לפלסטינים. עם זאת, מדי פעם בפעם, מסיבות פוליטיות שונות, בוחרים ראשי ממשלות ושרי אוצר, במהלך הפגנתי לעצור את העברת הכספים, ואחרי כן, להעביר את הכספים. אריאל שרון, בתקופת האינתיפאדה השנייה, עצר את העברת הכספים לכמעט שנתיים. אך לאחר מכן ישראל החזירה את כל הכספים. בפברואר 2006, כשהחמאס ניצח בבחירות והוקמה ממשלה פלסטינית בהשתתפותו, ישראל הקפיאה שוב את העברת הכספים לתקופה ארוכה, עד ליולי 2007, כשאבו מאזן, פירק את ממשלתו.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker