נלחמים בהונאות: לא יותר הכיתוב "בטעם שמן זית"

שר התמ"ת שלום שמחון חתם על תקן חדש לשמן זית, שנועד להבטיח שקיפות בדבר טיב המוצר ובריאותו

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר התמ"ת שלום שמחון חתם על תקן חדש לשמן זית - כך נמסר היום ממשרד התמ"ת. התקן החדש יחליף תקן משנת 1989 ונועד למנוע הטעיות ורמאויות בשוק שמן הזית הצומח. לדברי שמחון, "התקן החדש יגדיל את השקיפות לצרכן בכל הנוגע לטיבו ואיכותו של שמן הזית, יבטיח כי מדובר במוצר בריא וימנע רמאויות".

מועצת הזית הציגה לפני כחצי שנה בפני ועדת המזון שהקים שמחון נתונים המצביעים לטענתה על יבוא שמן זית למאור שמוסב למכירה כשמן זית למאכל. בנוסף טענה, כי חברות ישראליות מוהלות שמן מיובא בשמן מקומי, מבקבקות אותו בארץ ומציגות אותו כמוצר ישראלי.

צילום: אילן לוי

התקן החדש קובע כי חל איסור על ציון "בטעם שמן זית" על תערובת שמנים המכילה גם שמן זית כדי למנוע הטעיה. במסגרת זו, עודכנו קני-המידה לטוהר, הוספו קני מידה לאיכות נקבעו ערכים מרביים למזהמים כגון מתכות כבדות ושאריות חומרי הדברה ונקבע כי שמן שאינו מפרי עץ הזית בלבד, אין לכנותו בשם הכולל את המילים "שמן זית" או "בטעם זית".

נושא מרכזי הנכלל בתקן החדש הוא הבטחת מרכיבי הבריאות במוצר. קני המידה לאיכות השמן, כולל טוהר ותכולת שאריות מתכות כבדות וחומרי הדברה, נוסחו כך שיתעדכנו כל פעם שיתעדכנו הערכים בקודקס אלימנטריוס (של ארגון המזון והחקלאות של האו"ם ושל ארגון המזון העולמי) או של ארגון הזית הבינלאומי (IOC). עד כה, צויינו גבולות וערכים קבועים שהתיישנו עם הזמן. השינוי הזה בתקן עוזר לשמור על בריאות צרכן שמן הזית.

נושא חשוב נוסף שהוגדר בתקן נועד למנוע רמאויות. התקן החדש מחייב סימון ארץ הייצור על המיכל. סימון זה נועד למנוע תופעה של יבוא שמן נחות מארצות הים, ערבובו עם שמן מקומי ושיווקו כשמן מקומי. על אף העובדה שהשמן הזר לרוב היה באיכות נמוכה מהשמן המיוצר בישראל, לא היתה דרך לגלות את המקור. התקן החדש, הקובע סימון ארצות המקור של השמנים בתערובת, יאפשר לברר מה חלקו של השמן תוצרת הארץ במיכל. לעניין זה השפעה גם על מחירו של השמן. מאחר שמחיר השמן המקומי יקר משמעותית מחלק מהשמנים המיוצרים ביוון, איטליה וארצות אחרות, שנתמכים על ידי ממשלות הארצות האלה, ניתן היה לערבב את השמן המקומי היקר עם שמן מיובא זול, לסמן על המיכל את מקור השמן כישראל ולדרוש מחיר גבוה בהרבה משאיכות התערובת מצדיקה.

"התקן החדש בהחלט מביא בשורה לצרכני שמן הזית במיוחד בשל העובדה כי מדובר במוצר בריא הנדרש בכל בית", הדגיש היום השר שמחון.

מהלך זה הוא צעד נוסף במסגרת מימוש המלצות הצוות שמונה על ידי השר שמחון ושרת החקלאות, אורית נוקד, לתמיכה בענף שמן הזית הישראלי. במסגרת זו, משרד התמ"ת באמצעות מטה כחול לבן ישתתף במאמצי השיווק של השמן המקומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker