מתחת לרוב מדינות OECD: ישראל במקום ה-39 במדד השחיתות

המפקח על הבנקים לשעבר, יואב להמן: "תופעת ההון שלטון רווחת למדי" ■ גליה שגיא, מנכ"לית הארגון בישראל: "לכלול את הנושא בבחירות"

ליאור דטל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> המגזר הציבורי בישראל עדיין נמצא בשפל בכל הקשור לתפישתו כמושחת בישראל ובעולם; רמת השחיתות בישראל נותרה כמעט ולא שינוי ב-2012 לעומת הדירוג בישראל בשנה שעברה - כך עולה מדירוג השחיתות העולמי שמפרסם ארגון שקיפות בינלאומית.

השנה דורגה ישראל במקום 39 במדד תפישת השחיתות השלטונית שמפרסם הארגון מדי שנה. הציון שקיבלה ישראל הוא 60. בשנה שעברה דורגה ישראל במקום 36 ובציון 58 - שהיה הנמוך ביותר שבו דורגה ישראל ב-15 השנים האחרונות מאז החלה להיכלל בדירוג. בשלוחה הישראלית של הארגון אומרים כי לא חל כל שינוי משמעותי במאבק בשחיתות במדינה.

הציון שקיבלה ישראל זהה לזה שקיבלה קייפ ורדה - אי השוכן מערבית לאפריקה. ישראל דורגה מתחת לרוב מדינות OECD, ואף מתחת למדינות שאינן חברות בארגון ומדינות שאינן מפותחות כמו סלובניה (מקום 37), סנט וינסנט והגרדינים (מקום 36), פורטו ריקו (33), איחוד האמירויות הערביות (27) וקטר (27) שבהן רמת השחיתות נתפשת כנמוכה יותר מאשר בישראל. 13 מדינות החברות ב-OECD דורגו כמושחתות יותר מאשר ישראל ובהן פולין, דרום קוריאה, טורקיה, איטליה, דרום אפריקה, יוון ומקסיקו.

"תופעת קרבת ההון לשלטון רווחת למדי בישראל", אמר יואב להמן, לשעבר המפקח על הבנקים בבנק ישראל וכיום חבר בוועד המנהל של עמותת שקיפות בינלאומית ישראל. לדברי להמן, "העובדה שישראל דורגת במקום 39 מטרידה ומצריכה פעולה ממשית לשיפור המצב. השקיפות והמלחמה בשחיתות הם נושאים חברתיים מן המדרגה הראשונה. מלחמה בשחיתות והשקיפות יבטיחו שהקצאת המשאבים תהיה לטובת הציבור הרחב".

הדירוג כולל 178 מדינות. את המקום הראשון תפסו דנמרק, פינלנד, וניו זילנד שקיבלו ציון זהה והגבוה ביותר - 90. אחריהן דורגו שוודיה, סינגפור, שווייץ, אוסטרליה נורווגיה וקנדה. בתחתית הרשימה, כמדינות המושחתות ביותר דורגו סמוליה, צפון קוריאה ואפגניסטאן. ירדן דורגה במקום 58 עם ציון 48 ומצרים דורגה במקום 118 (ציון 32). סוריה דורגה במקום 144 (ציון 26).

"הסקר עושה חסד עם ישראל"

"ישראל היא אחת מהמדינות בדירוג שבאופן קבוע המצב שלה נותר במקום או מידרדר, אבל הסקר לא מגלה לנו מה מתרחש בתוך המערכות השלטוניות ולא מתאר את התהליכים המסוכנים שהתפתחו בשנתיים האחרונות", אומר ד"ר דורון נבות מבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה, שפירסם כמה ספרים על השחיתות הפוליטית בישראל. "הדירוג לא מאיר את הפינות האפלות של המערכת הפוליטית הישראלית ולכן הוא עושה אתנו חסד. האופי של הסקר מייצר תמונת מצב טובה יותר ממה שהיא במציאות. יש אזורים אפלים מאוד במגזר הציבורי שלא באים לידי ביטוי בסקר, למשל בעיית השחיתות בשלטון המקומי".

לדברי נבות, "לאחר כמה שנים שבהן היתה עליית מדרגה משמעותית במאבק בשחיתות, בשנתיים האחרונות ידם של המתנגדים לנאבקים בשחיתות על העליונה. המאבק הוכרע. יש יותר ויותר תחומים שנכבשו על ידי אותם גורמים בשלטון ובחברה הישראלית שרואים במאבק בשחיתות גורם מזיק. רואים את זה בהתנהלות הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה, במשרד מבקר המדינה ובחזרה של פוליטיקאים עם רקורד מפוקפק. מנגד, הממשלה לא עושה דבר למען שיפור טוהר המידות והיושרה".

נבות הוסיף: "יש כיום פחות ופחות גורמים שיכולים לחשוף על שחיתות ולהצביע עליה. זה שינוי שמובל על ידי ממשלת ישראל וחלק מהכוחות האופזוציונים שותפים לאותה התפישה. בשנים האחרונות יותר ויותר כוחות בחברה האזרחית ודמויות ציבוריות מתבטאים נגד המאבק בשחיתות. זו תופעה קטלנית שמותירה את האזרחים בלי אף כוח שייאבק בשחיתות".

המדד הוא הכלי הנפוץ בעולם המודד את רמת השחיתות במדינות. הוא מבוסס על מידת תפישת המגזר הציבורי במדינות כמושחת או כנקי משחיתות על סמך סקרים, ראיונות, עמדות והערכות של מומחים ואנשי עסקים הנאספים על ידי גופים בינלאומיים מוכרים. הדירוג של כל מדינה במדד מורכב מלפחות שלושה מקורות מידע שונים.

לא תמיד ישראל נתפשה כאחת המדינות המושחתות בעולם המערבי. כשישראל צורפה למדד ב-1997 היא דורגה במקום 15 בציון 7.9, ועם השנים הידרדר מקומה.

גליה שגיא, מנכ"לית שקיפות בינלאומית ישראל, התייחסה לתקופת הבחירות ואמרה כי "חזרתם של אנשי ציבור אשר הואשמו בפלילים לזירה הציבורית כאילו היה מדובר בדבר טבעי היא חמורה ביותר. ניקיון הכפיים של אישי הציבור חייב לתפוס חשיבות עליונה ועל הציבור בישראל לדרוש זאת מאלה המקבלים את קולו. במסגרת הבחירות על המפלגות להתחייב לגבי פעילותן בנושאים של התנהלות שקופה ואחראית ומחויבות למאבק בשחיתות. ציבור הבוחרים חייב להכניס נושאים אלה למכלול השיקולים שלפיהם הוא מצביע בבחירות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker