צפו

ניסוי מבצעי ראשון מוצלח לשרביט קסמים: "פגע במרכז המטרה"

המערכת המפותחת על ידי רפאל ורית'און האמריקאית, נועדה ליירט טילים בטווח של 70-250 ק"מ ותהווה חלק ממערך הגנה רב שכבתי הכולל את כיפת ברזל וטיל החץ

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משרד הביטחון הודיע הערב (א'), כי לראשונה בוצע בהצלחה ניסוי יירוט של המערכת שרביט קסמים, הנמצאת בשלבי פיתוח. הניסוי בוצע באחרונה בנגב. המערכת מיועדת ליירוט טילים בטווחים של 70-250 ק"מ והיא מערכת ביניים בין כיפת ברזל, המיועדת לטילים קצרי טווח ומערכת החץ, המיועדת ליירוט טילים בליסטים.

המערכת מפותחת על ידי רפאל ורית'און האמריקאית. מכ"ם המערכת מפותח על ידי חברת אלתא ומערכת השליטה והבקרה על ידי חברת אלביט מערכות. לפי בכיר במשרד הביטחון, המערכת צפויה להיות מבצעית כנראה ב-2014. לדבריו, "הטיל פגע במרכז המטרה".

בפיתוח שותפה הסוכנות האמריקנית להגנה בפני טילים (MDA) ובשנה הקרובה צפוי הקונגרס האמריקאי לאשר 289 מליון דולר לפיתוח שלוש התוכניות להגנה רב שכבתית.

בעקבות הניסוי, בכיר ברפאל אמר בשיחת ועידה כי "לראשונה, לאחר כמה שנים של פיתוח וכמה ניסויים, המערכת יירטה בהצלחה רבה מטרה שדימתה את האיומים הרלוונטים שהיא אמורה להתמודד איתם. אנחנו רואים בניסוי אבן דרך מאוד חשובה של יכולת ההגנה הרב שכבתית באסטרטגיה שמוביל שר הביטחון".

זהו ניסוי מערכתי מלא ראשון שמבוצע בתוכנית. צפויים עוד ניסויים להשלמת הפיתוח, להוכחת היתכנות של המערכת ולהבאתה למצב מבצעי.

שר הביטחון, אהוד ברק, בירך היום את אנשי מפא"ת, רפא"ל והתעשיות הביטחוניות המעורבות בפיתוח מערכת שרביט קסמים, ואמר כי הבשלת התוכנית תהווה נדבך משמעותי בתוכנית ההגנה הרב שכבתית של מדינת ישראל מפני טילים, הכוללת את החץ 2, חץ 3, "שרביט קסמים" וכיפת ברזל.

"ההצלחה הגדולה של סוללות כיפת ברזל במבצע עמוד ענן מבהירה מעל לכל ספק את החשיבות העצומה שיש למערכות ההגנה מפני טילים. מדינת ישראל מובילה בעולם בתחום זה, בזכות התעשיות הביטחוניות הישראליות ואנשיהן", אמר ברק.

"יש לנו תכנית רב שנתית מתואמת עם האמריקאית ואנחנו מתקדמים בצורה משביעה רצון", אמר הבכיר במערכת הביטחון. "ללא מחוייבות של מערכת הביטחון ובראשה השר, היה עשוי להיות לנו קשה מאוד. גם האמריקאים מגדילים את ההשקעה ובשנה הבאה נקבל יותר משאבים", הוסיף.

בניגוד לכיפת ברזל, בה כל תהליך הפיתוח מומן בכסף ישראלי, והאמריקאים מימנו את רכישת הסוללות, במערכת שרביט קסמים האמריקאים שותפים במימון הפיתוח.

במשרד הביטחון מעדיפים לפזר ערפל סביב פרטים מבצעיים הקשורים למערכת, כמו טווחים ואבני דרך בפיתוח. עם זאת ציינו, כי מערכת שרביט קסמים בנויה ללא סוללות ובתפישה של הגנה ארצית מלאה. יש לה מכ"מ דומה למכ"מ החדש של כיפת ברזל ובעתיד היא תשתלב עם כיפת ברזל.

הבכיר ברפאל אמר, כי בפיתוח משולבות טכנולוגיות עתידיות פורמצות דרך וכי מתקיים שתוף פעולה מלא בין התעשיות המפתחות למפא"ת ומינהלת חומה כדי להביא את המערכת לבשלות מבצעית. מחיר הטיל של המערכת יהיה גבוה ממחיר הטיל המיירט של כיפת ברזל. חלק מאנשי הפיתוח של רפאל העובדים על שרביט קסמים עובדים במקביל על המשך הפיתוח של כיפת ברזל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker