60 מיליארד שקל נשלפים מהמותן

מצגת של כמה דקות הסתיימה ללא אף שאלה מן השרים - וכך אושר פרויקט ענק

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

2002 היתה שנה קשה מאוד לישראל - האינתיפאדה השנייה היתה בשיאה, אוטובוסים התפוצצו ברחובות, הצבא התקשה למצוא מענה וישראל שקעה למיתון העמוק בתולדותיה. באמצע אותה שנה נדרש ראש הממשלה דאז, אריק שרון, לקבל את ההחלטה הקשה על גודלו של תקציב הביטחון - כאשר המלחמה בעיצומה והמשק נמצא על סף קריסה כלכלית.

האלוף (מיל') גיורא איילנד, לשעבר ראש אגף תכנון בצבא ולאחר מכן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, מספר איך הדברים התנהלו. "באנו עשרה אנשים מהצבא, ובמשך שעתיים הצגנו לראש הממשלה את כל האיומים. אמרנו שהמענה המינימלי הוא 39 מיליארד שקל - וכל שקל פחות מזה, ישראל היא בסכנה קיומית. מיד לאחרינו נכנסו אורי יוגב יחד עם קובי הבר וצוות המקרו מהאוצר. הם אמרו לראש הממשלה שהמשק לא מסוגל לעמוד בתקציב ביטחון של יותר מ-30.6 מיליארד שקל, וכל שקל יותר מכך כלכלת ישראל תתמוטט.

"20:00, ראש הממשלה עייף ומרוגז, הוא לא הבין חצי ממה שאמרו לו, אז בסוף הוא החליט שמנכ"ל משרד ראש הממשלה, אביגדור יצחקי, יכריע. למחרת בבוקר קיבלנו את ההכרעה של יצחקי - הוא הוסיף 2 מיליארד שקל להצעת האוצר, וסגר של 32.6 מיליארד שקל. זאת היתה פשרה שהלכה 75% לטובת האוצר. למה? ככה.

גיורא איילנדצילום: אמיל סלמן

"התקציב הזה גם הועבר בממשלה, אבל כמה חודשים אחר כך ביקש הרמטכ"ל להבהיר לראש הממשלה את ההשלכות. בנובמבר היתה לנו פגישה נוספת עם ראש הממשלה, הפעם בלי עמדה נגדית של האוצר, שבה הצגנו לראש הממשלה עד כמה הכשירות של צה"ל תיפגע כתוצאה מהתקציב. ראש הממשלה נבהל, והכריע על המקום שנקבל עוד 4 מיליארד שקל - התקציב שנקבע בסוף היה 36.6 מיליארד שקל, ניצחון של 70% לטובתנו. וזה, בממוצע, מה שקורה עם אישור תקציב הביטחון בממשלה לאורך שנים".

הסיפור של איילנד עשוי היה להיות משעשע, לולא מדובר היה בגורל נפשות - ובקבלת ההחלטה החשובה ביותר של ממשלת ישראל מדי שנה. ממש כמו בחוק פרקינסון, שקבע כי דירקטוריון ידון עשר דקות בהקמת כור גרעיני אבל יקדיש שלוש שעות לאישור הקמת סככת אופניים, כך גם ממשלת ישראל - את ההחלטה החשובה והגורלית ביותר שלה היא מקבלת בשליפה מן המותן.

כפי שניתן לראות, הדיון בתקציב הביטחון רחוק מלהיות מעמיק ורציני גם כאשר מדובר בראש ממשלה המכיר היטב את מערכת הביטחון, כמו שרון. בוודאי שהדברים נכונים כאשר יש ראשי ממשלה אזרחיים, שלא מכירים את מערכת הביטחון לעומקה. כולם, ללא יוצא מן הכלל, ניגפים בפני איומי האוצר או איומי מערכת הביטחון - תלוי מי היה יותר מאיים באותה שנה.

מדוע זה מתנהל כך? יש שלושה הסברים עיקריים. ראשית, הוויכוחים האינסופיים בין האוצר למערכת הביטחון כבר הצליחו להתיש את כולם. אפילו על המספרים הבסיסיים - מהו גודלו המדויק של תקציב הביטחון - אין הסכמה בין הצדדים, ובוודאי שראש הממשלה מתקשה למצוא את ידיו ואת רגליו בסבך הטיעונים של הצדדים.

שנית, חפיפניקיות של הממשלה. גם איילנד וגם אחרים מספרים על הדרך שבה מתקבלות ההחלטות בממשלה לגבי פרויקטי הצטיידות בהיקפים של מיליארדי שקלים - בהיסח הדעת. כך, האישור של פרויקט צבא יבשה דיגיטלי (צי"ד) ב-2004 נעשה בסיומה של ישיבת ממשלה, שדנה בכלל בנושא אחר. ברגע האחרון הוזמנו כמה קצינים להציג את הפרויקט הטכנולוגי המסובך בפני הממשלה. מצגת של כמה דקות הסתיימה ללא אף שאלה מן השרים, וכך אושר הפרויקט הענק.

איש מהשרים לא מסוגל היה כמובן להבין את הנושא הסבוך. גם לא ניתן לשרים זמן כלשהו להתכונן. כתוצאה מכך, איש מהם לא שאל את שאלות היסוד: האם חייבים להתחייב לפרויקט כולו או שמא ניתן להיכנס להתחייבות חלקית בלבד? מה יהיה המחיר האלטרנטיבי של הפרויקט - על חשבון איזו הצטיידות אחרת בצבא היבשה הוא יקרה? התוצאה היתה אישור של פרויקט, שמאז נהפך לאחד הפרויקטים היקרים בצה"ל - העלות שהוצגה לממשלה כבר יותר מהכפילה את עצמה - ושנחשב לאחת הסיבות לכשירות הירודה של צבא היבשה במלחמת לבנון השנייה.

בעקבות הכשל שהיה באישור של פרויקט צי"ד, הסיקה הממשלה מסקנות - וכיום כל פרויקט של יותר מ-300 מיליון שקל מובא לאישור ספציפי של ועדת השרים להצטיידות. בכך הכשל של אישור פרויקטים כלאחר יד אולי יימנע, אבל איש אינו משלה עצמו כי הכשל היסודי באישור תקציב הביטחון בממשלה נשאר כשהיה: סירובה של הממשלה להגדיר את מפת האיומים שעמם צריכה ישראל להתמודד, וקבלת אחריות על איומים שעליהם צריך לוותר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker