"עמוד ענן"

מחיר המבצע: הממשלה תשקול עוד העלאת מע"מ

העלות של מבצע עמוד ענן לאחר שבוע של לחימה מוערכת ב-3 מיליארד שקל ■ את מקורות המימון למבצע תצטרך למצוא הממשלה הבאה - בזמן שתנסה לאשר את תקציב 2013, שצפוי לכלול קיצוץ של 15 מיליארד שקל

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים44
מוטי בסוק

מבצע צבאי רחב כמו עמוד ענן, ופגיעות הרקטות והטילים בעורף הישראלי, לצד הנפגעים בנפש - הם גם סיפור יקר למשק. יש להעריך ולקוות כי בעת שראש הממשלה, בנימין נתניהו, נתן את האור הירוק ביום רביעי שעבר לחיסולו של רמטכ"ל צבא החמאס, אחמד ג'עברי, הוא הביא בחשבון גם את העלות הכלכלית הכבדה של עימות צבאי רחב היקף בדרום.

ההערכה אמש במשרדים הכלכליים בירושלים היתה כי עמוד ענן יעלה לקופת המדינה כ-2 מיליארד שקל של הוצאה צבאית, ועוד כמיליארד שקל של עלות אזרחית - אם הלוחמה תיפסק מיידית. סכום זה אינו כולל את הפסד התוצר שנגרם למשק כתוצאה מהמלחמה, שעשוי להסתכם במאות מיליוני שקלים. הוצאה של 3 מיליארד שקל היא אמנם 5% בלבד מתקציב הביטחון ל-2012 - כ-60 מיליארד שקל - אך השאלה היא מהיכן יגיע הכסף.

כדרכה של מערכת הביטחון, שר הביטחון, אהוד ברק, הזדרז לנצל את המומנטום של ימי הלחימה השבוע לתוספות תקציב. אמש אישרה ועדת השרים להצטיידות את בקשתו לתוספת של 750 מיליון שקל לפרויקט כיפת ברזל (ראו מסגרת). הכסף, כך הבטיח ברק, יבוא ממימון אמריקאי וישראלי, ואינו אמור להגדיל את תקציב הביטחון ל-2012 או ל-2013.

"חשבונאות יצירתית"

בתקציב המדינה נעשות הרבה פעולות מתחת לשולחן שהציבור אינו מודע להן. הן מתרבות לקראת סוף השנה, כשבאגף החשב הכללי עושים "חשבונאות יצירתית", כדי לעמוד בדרישות הדרג הפוליטי ובצורכי המשק בשנה היוצאת, 2012, וגם בשנה הבאה.

כיפת ברזל צילום: מוטי מילרוד

מי שעוקב מקרוב אחרי תנועות הכספים בתקציב ממשרד האוצר למשרד הביטחון, לא יתפלא לגלות בחודשים הקרובים כי בסוף 2012 העביר האוצר כספים לתקציב הביטחון, גם כדי לממן את עלות עמוד ענן למערכת הביטחון, עוד לפני שזו אושרה בכנסת, וגם כדי למלא חוסרים בתקציב הביטחון ב-2013, שכן במחצית הראשונה של 2013 האוצר יעבוד עם תקציב 2012, שאינו עונה על צורכי מערכת הביטחון.

אבל כאב הראש האמיתי יתגלגל לממשלה החדשה, שתקום לאחר הבחירות בינואר. היא תצטרך להצביע על מקורות המימון לעמוד ענן, במצב של מצוקה תקציבית כמעט חסרת תקדים. הממשלה החדשה תצטרך לאשר את תקציב המדינה ל-2013 מיד עם הקמתה, כשהאישור כולל קיצוץ של 13-15 מיליארד שקל בצד ההוצאות, והגדלת נטל המס ב-3 מיליארד שקל.

שר הביטחון, החדש או הישן, צפוי לדרוש את הגדלת תקציב הביטחון ל-2013 בעוד 5 מיליארד שקל כדי לעמוד במשימות המערכת. אז מהיכן יבואו 3 מיליארד שקל למימון עמוד ענן? ככל הנראה מעוד הגדלה בנטל המסים. למשל, אחת האפשרויות היא העלאת המע"מ ב-1% נוסף מ-17% ל-18%, כאשר כל עלייה של 1% במע"מ שווה לאוצר 4 מיליארד שקל.

לכל מערכה צבאית יש את המאפיינים שלה. בעמוד ענן מככבת כיפת ברזל, ומחירו של טיל כיפת ברזל הוא יקר למדי - 35-50 אלף דולר. לאלה נוספות הוצאות שגרתיות יותר, כמו עלות שעת מזל"ט באוויר שמוערכת ב-1,500 דולר, עלות שעת מסוק באוויר שהיא כ-5,000 דולר ועלות שעת מטוס קרב באוויר המוערכת בממוצע ב-15 אלף דולר. וכמובן שלכל אלה מצטרפות העלויות של כל פגז, שעת מנוע של טנק או דלק לרכב.

עלות כלכלית כבדה נוספת היא המילואים. העלות הממוצעת של יום מילואים לחייל, לפי הביטוח הלאומי, היא 450 שקל, אך לכל חייל מילואים יש גם עלויות צבאיות, כמו מזון. עלות הגיוס של 10,000 חילי מילואים ליום היא 4.5 מיליון שקל. עלות הגיוס של 50 אלף חיילי מילואים ליום היא 22.5 מיליון שקל, ול-10 ימים - 225 מיליון שקל. סכום זה לא כולל את עלות איש המילואים למקום העבודה שלו ולמשק (הפסד תוצר), כך שהסכומים גדולים ומצטברים.

בנוסף לעלות הישירה של מבצע צבאי, לכל מערכה צבאית יש גם עלות עקיפה, אזרחית. הפגיעה הקשה ביותר למשק היא הירידה בתוצר. בהקשר של עמוד ענן טרם נעשו חישובים בעניין זה. הניסיון מוכיח כי לאחר כל מבצע צבאי גדול, כמו מלחמת לבנון השנייה ועופרת יצוקה, התיירות הזרה לישראל נפגעת בצורה קשה, לפחות למשך שנה. תיירים אינם מתלהבים לבקר באזורי קרבות - והדרום נהפך בשבוע האחרון לאזור לחימה.

מפעלים גדולים, בינוניים וקטנים צימצמו את היקף העבודה שלהם, והיו שסגרו את שעריהם. באזור המדובר כ-1,000 מפעלים, ועוד מספר דומה של בתי עסק אחרים. התאחדות התעשיינים העריכה את הנזק למפעלי התעשייה עד אתמול ב-150 מיליון שקל (ראו ידיעה בעמוד 6) והמדינה תצטרך לפצות אותם.

גם סגירת בתי הספר והיעדרויות עובדים מוסיפים לאובדן התוצר למשק, שעשוי להסתכם במאות מיליוני שקלים - תלוי במשך הלחימה ובתשלומים של הביטוח הלאומי לעובדים הנעדרים. לצד זה נרשמו עד אתמול בצהריים 1,240 פגיעות של טילים בבתים, לצד פגיעה במכוניות ורכוש אחר של תושבים בדרום.

רשות המסים, שלמדה את לקחי הביקורת הציבורית הקשה שנמתחה על מדיניותה במלחמת לבנון השנייה, מגלה כיום יותר התחשבות במתן פיצויים. בעופרת יצוקה הסתכמו נזקים אלה ב-100 מיליון שקל, אך ההערכה ברשות המסים היא כי היקף הפגיעות והחומרה שלהן בעמוד ענן גדולה בהרבה. אתמול הקים שר האוצר, יובל שטייניץ, צוות מיוחד, בראשות מנכ"ל משרדו, דורון כהן, כדי לבחון את היקף הנזקים בדרום ולגבש את ההמלצות למנגנוני פיצוי ליישובים ולתושבי הדרום שנפגעו מירי הטילים.

עדיין משלמים על מלחמת לבנון

המבצע הדומה ביותר באחרונה לעמוד ענן היה עופרת יצוקה, גם כן ברצועת עזה, שנמשך 22 יום מסוף דצמבר 2008. עלותו למערכת הביטחון, לפי הערכותיה, היתה 3.8 מיליארד שקל. משרד הביטחון פוצה על ידי משרד האוצר ב-2.45 מיליארד שקל בלבד, ואת שאר הסכום נאלץ משרד הביטחון לממן ממקורותיו.

בעשור האחרון ביצע צה"ל עוד מהלך צבאי נרחב - מלחמת לבנון השנייה. היא נמשכה 34 יום, מאמצע יולי 2006. בתחילה הופקד ניהול המערכה בידי חיל האוויר, כמו בעמוד ענן, אך בהמשך נכנסו ללבנון כוחות היבשה של צה"ל כך שמלחמת לבנון השנייה היתה יקרה מאוד.

למעשה, אזרחי ישראל משלמים את המחיר שלה עד היום, וישלמו אותו גם בשנים הקרובות. מערכת הביטחון דרשה אחרי המלחמה תוספת תקציב מיידית של כ-30 מיליארד שקל. צה"ל קיבל מיידית 8.2 מיליארד שקל כפיצוי ישיר למלחמה. בעקבות המלחמה הוקמה ועדת ברודט, לקביעת תקציב הביטחון, וזו החליטה להגדיל אותו ב-100 מיליארד שקל ב-2008-2017.

ועדת ברודט החליטה, בין השאר, כי בתקציב מערכת הביטחון תהיה רזרבה שנתית של כ-800 מיליון שקל לכיסוי הוצאות מלחמה, אם תהיה. כלומר, מאז עופרת יצוקה הצטברו במערכת הביטחון לפחות 2.4 מיליארד שקל, לשנים 2010-2012, שעשויים לשמש לכיסוי הוצאות עמוד עשן - אלא אם כן בכסף כבר נעשה שימוש למטרות אחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker