"עמוד ענן" |

חשבונית ראשונה על "עמוד ענן" - 750 מיליון שקל לכיפת ברזל

ברק יבקש היום מהממשלה תוספת תקציב לבניית סוללות נוספות של כיפת ברזל ■ התוספת תמומן מהסיוע האמריקאי ומתקציב המדינה ■ במשרד הביטחון מתכננים להשלים פריסה של 13 סוללות עד 2014 ■ הערכות: הצלחת כיפת ברזל במבצע תגביר ההתעניינות של מדינות שונות במערכת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הביטחון, אהוד ברק, יבקש היום מהממשלה תוספת תקציב של 750 מיליון שקל להאצת הבנייה של סוללות כיפת ברזל נוספות. מקורות במערכת הביטחון אמרו כי התוספת לתקציב הביטחון, שהיקפו כ-60 מיליארד שקל, תגיע מהסיוע האמריקאי המיועד למטרה זו ומתקציב המדינה.

במשרד הביטחון סירבו אתמול להתייחס למקורות התקציביים שמהם ימומן עמוד עשן: "בשלב זה אנו מתמקדים בהשגת יעדי המלחמה ובהשבת השקט לאזרחי ישראל", אמרו. גם במשרד האוצר טענו כי מוקדם לדבר על המימון, שכן המבצע רק החל. עם זאת, באוצר הדגישו כי אם לא תהיה כניסה יבשתית לרצועת עזה, עלות המבצע תהיה נמוכה יחסית. על פי הערכות שפורסמו בעבר, מבצע נרחב ברצועת עזה עשוי לעלות מיליארדי שקלים. לשם השוואה, עלות "עופרת יצוקה" למערכת הביטחון הסתכמה ב-3.8 מיליארד שקל.

סוללת "כיפת ברזל" בבאר שבעצילום: אילן אסייג

דרושות 13 סוללות

אתמול פרס צה"ל את הסוללה החמישית של כיפת ברזל בגוש דן. על פי התכנון המקורי, הקמת הסוללה והניסויים המוקדמים לקראת הפעלתה היו אמורים להסתיים רק בסוף ינואר, אך בשל האירועים הוחלט להסתפק בשבועיים בלבד של ניסויים. מדובר בסוללה מתקדמת יותר מארבע הסוללות הקיימות, שיושמו בה לקחים מביצועי הסוללות הוותיקות.

לפי ההערכות, עלות כל סוללת כיפת ברזל, כולל המכ"מים וטילי היירוט, הוא 60-80 מיליון דולר. ארה"ב מעניקה לישראל סיוע מיוחד לפרישת הסוללות מעבר לסיוע השנתי הקבוע לישראל, המסתכם בכ-3 מיליארד שקל בשנה. את הסוללות בונה חברת רפא"ל.

במאי 2010 ביקש אובמה מהקונגרס להקצות לכיפת ברזל 205 מיליון דולר מעבר לסיוע האמריקאי השנתי, והבקשה אושרה. בתחילת 2012, בעקבות שיחות בין שר ההגנה האמריקאי, ליאון פאנטה, לשר הביטחון הישראלי, אהוד ברק, החליטה ארה"ב להעמיד לרשות ישראל סיוע נוסף לבניית סוללות כיפת ברזל. באפריל 2012 החליטה ועדת השירותים המזוינים של בית הנבחרים האמריקאי להעביר 675 מיליון דולר לצה"ל לרכישת כיפות ברזל נוספות ולהצטיידות בטילים, סכום שיועבר על פני שלוש שנים, תקופת בניית הסוללות.

להערכת ישראל, בשלב הראשון דרושות 13 סוללות כדי להגן על שמי הארץ. עד כה העבירו האמריקאים 70 מיליון דולר מתוך הסכום המובטח. המטרה של שר הביטחון ברק היא להשלים את בניית 13 הסוללות עד 2014-2015, בכפוף ליכולת התקציבית של ישראל ולסיוע האמריקאי. לאחר מכן בכוונת מערכת הביטחון לרכוש סוללות כיפת ברזל נוספות.

על פי פרסומים זרים, גם ממשלת סינגפור שותפה במימון הפרויקט. עם זאת, לא ברור מה הם, אם בכלל, פרטי ההסכם בינה לבין מערכת הביטחון. הירחון "דיפנס ניוז" פירסם לפני כשנה וחצי כי מדינות שונות, בהן הודו וארה"ב, מתעניינות בכיפת ברזל. ההצלחות של המערכת ביירוט קסאמים וטילי גראד הגבירה את ההתעניינות של מדינות בעולם, והצלחתה בעמוד עשן צפויה להביא להתעניינות מצד מדינות נוספות.

במערכת הביטחון מציינים בסיפוק כי בסבב העימות הנוכחי יירטו מערכות כיפות ברזל, נכון לאתמול בצהרים, 87% מהרקטות שנורו לעבר ישראל (כיפת ברזל אינה מנסה ליירט טילים שאינם מכוונים למרכזי אוכלוסייה). זהו שיעור גבוה מאוד ביחס לציפיות מכיפת ברזל וביחס למכשירי הגנה אחרים. במערכת הביטחון מדגישים כי כיפת ברזל חסכה פגיעות רבות בנפש וברכוש, שהיו עלולות להביא לכניסה קרקעית של צה"ל לרצועה ובכך לייקר במידה ניכרת את הלחימה.

כל יירוט - 35 אלף דולר

יוסי דרוקר, ראש מנהלת כיפת ברזל ברפא"ל, אמר לפני כשנה וחצי בראיון לתחנת טלוויזיה אמריקאית שעלות כל טיל מיירט היא כ-100 אלף דולר. מקורות אחרים מדברים על עלות של 35-50 אלף דולר. ייתכן כי הפערים נובעים מהפרשי מחירים במכירת טילים לצה"ל וליצוא. מאז יום רביעי נורו על ישראל 800-900 רקטות. מערכות כיפת ברזל יירטו כ-200 מהן, ולפיכך עלות השיגורים בלבד מסתכמת מאז תחילת המבצע ב-8 מיליון דולר. לעומת טילי היירוט, עלות כל קאסם או רקטת קטיושה היא כמה מאות דולרים, ועלותו של גראד מסתכמת בכמה אלפי דולרים.

העלות האפקטיבית של כיפת ברזל זולה מעלות הטילים שלה, שכן המערכת לא מנסה ליירט טילים שאינם מסכנים שטחים מאוכלסים. על פי נתוני מס רכוש, עד יום חמישי בלילה נרשמו 220 אירועים של פגיעה ברכוש, מתוכם 60 אירועי פגיעה ברכב והיתר פגיעות במבנים. כאמת מידה ניתן לציין כי הנזקים בעת מבצע "עופרת יצוקה" הסתכמו ב-100 מיליון שקל.

את מערכת כיפת ברזל מפתחת חברת רפא"ל. המערכת מורכבת ממכ"ם חיפוש והנחייה (מתוצרת אלתא), מרכז שליטה ובקרה (מתוצרת חברת אמפרסט) וטילי יירוט. טיל היירוט, המכונה טמיר, מצויד בראש ביות אלקטרו-אופטי והוא בעל כושר תמרון גבוה. מכ"ם המערכת מזהה שיגור של רקטה (קסאם, קטיושה, גראד וכן פגזי מרגמה בקוטר 120 מ"מ ותותח בקוטר 155 מ"מ) ומעביר מידע על מסלול המעוף שלה למרכז השליטה והבקרה, המחשב את מקום הפגיעה הצפוי. אם יעד הפגיעה מצדיק יירוט, משוגר טיל יירוט.

הראש הקרבי של טיל היירוט מתפוצץ בסמוך לרקטה באמצעות מרעום מיוחד, ומפוצץ אותה. לפי נתוני רפא"ל, כיפת ברזל מסוגלת ליירט כמה רקטות הנורות מכיוונים שונים. המערכת ניידת, ומסוגלת לפעול בתנאי מזג אוויר שונים, ביום ובלילה. היא נותנת מענה לרקטות שהטווח שלהן הוא בין 4 קילומטרים ל-70 קילומטר.

"כל בקשה תקציבית תידון לגופה"

העלות הכוללת של מבצע עמוד ענן לתקציב המדינה ולמשק עשויה להגיע ל-2-3 מיליארד שקל - כך אומרים בכירים במשרדים הכלכליים בירושלים. חישוב העלות לתקציב המדינה כולל בין השאר את מספר ימי הלחימה והיקף גיוס כוחות מילואים, ואילו העלות למשק כוללת אובדן ימי עבודה וסגירת מפעלים ועסקים עקב מצב החירום. הפיצויים בגין נזקי הרכוש משולמים מקרן הפיצויים של מס רכוש. בקרן יש כ-4 מיליארד שקל.

לדברי מקורות כלכליים, הצטיידות במערכות נוספות של כיפת ברזל אינה קשורה דווקא במבצע עמוד ענן, מאחר שההצטיידות, אם תאושר, תבוצע רק בעוד כמה חודשים. מקורות בכנסת ציינו כי עד כה לא הגישה מערכת הביטחון בקשה להגדלת התקציב למימון המבצע. כשתוגש הבקשה, יצטרכו ועדת הכספים והוועדה המשותפת לתקציב הביטחון לאשר אותה. ואולם, מאחר שהכנסת בפגרת בחירות, כינוסן של הוועדות מותנית בהסכמה של ועדת ההסכמות המשותפת לקואליציה ולאופוזיציה ובאישור יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן רבלין.

ריבלין אמר אתמול כי "תקציב הביטחון מסוגל בשלב זה לעמוד במטלות. כל בקשה לכינוסן של ועדת הכספים והוועדה לתקציב הביטחון תידון לגופו של עניין".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', פנתה בסוף השבוע לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בקריאה לקדם הצעת חוק להגנה על עובדים בשעת חירום כהצעת חוק ממשלתית. הצעת החוק מבקשת להרחיב את אחריות המדינה על אזרחיה הנמצאים תחת איום ביטחוני וקובעת כי אזרחים בכל אזור בארץ שבו הוכרז מצב מיוחד בעורף יקבלו תשלום על ימי עבודה שהפסידו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker