הפליטים הסורים הפכו לבעיה של תושבי לבנון

כאשר קופתה של סוכנות הסעד לפליטים מתרוקנת, וכאשר מקומות העבודה האפשריים הולכים ומצטמצמים, מצבם של מאות אלפי הפועלים הסורים עלול להציב בקרוב בעיה הומניטרית איומה בפני המוסדות הבינלאומיים

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"אנו משגרים אליך את העצומה הזאת כדי להזהיר את השלטונות, שאם לא יתערבו וינקטו צעדים ביטחוניים ומשפטיים מתאימים, נתארגן ונפתור את הבעיה בעצמנו, באלימות", כתבו 60 מתושבי אחת השכונות הנוצריות בביירות למושל המחוז. "הבעיה" שעליה קובלים האזרחים הלבנונים היא נוכחותם של פועלים סורים ש"משתכרים בלילות, נטפלים לנשותינו ותופסים לנו את מקומות העבודה". אזרחים לבנונים דורשים מהצבא להטיל עוצר לילה על העובדים והפליטים הסורים, שיתחיל כבר ב-18:00 בערב, כדי "שיצאו לעבודה בבוקר ויחזרו לישון. זה הכל".

כ-300 אלף עובדים סורים מתגוררים בלבנון, כשליש מן האומדן שרווח לפני רצח ראש הממשלה רפיק אל-חרירי ב-2005. אלה הם עובדים "קבועים", שפירנסו את משפחותיהם לפני תחילת המרי בסוריה לפני כ-20 חודשים, ושיחררו את המשטר הסורי מעול פרנסתם. מאז המרי ברחו מסוריה עוד כמה עשרות אלפי פליטים סורים, שגודשים את הרחובות ומחפשים עבודה. על פי רישומי סוכנות הסעד לפליטים, כ-77 אלף פליטים כבר נרשמו, ועוד 30 אלף ממתינים לרישום.

פליטים סורים בלבנוןצילום: רויטרס

ואולם, מספרם האמיתי גדול בהרבה. מי שנרשם זכאי לקבל קצבאות דלות מסוכנות הסעד לפליטים, אבל רבים אינם נרשמים, אם משום שאינם רוצים להזדהות ברישומים רשמיים או משום שאינם יודעים שהם זכאים לסיוע. הם מוצאים לעצמם מקומות לינה ארעיים במבנים בלתי גמורים, בחצרות בתי ספר, ואפילו במחנות הפליטים הפלסטיניים כמו מחנה שתילה. עכשיו הם מתחרים לא רק בעובדים הלבנונים אלא גם בעובדים הסורים הותיקים. "הם מציעים את עצמם למעסיקים במחיר זול יותר מאתנו, והופכים לאלטרנטיבה מפתה מבחינת המעסיקים", סיפרו עובדים סורים לעיתונאים לבנונים. גם כך נמוך שכר עבודתם של העובדים הסורים הוותיקים משכר המינימום בלבנון, שהוא 150 דולר לחודש. על תנאים סוציאליים אין מה לדבר.

עוד לפני המרי סבלו העובדים הסורים בלבנון מהתנכלויות על רקע לאומי, כאשר מתנגדי המשטר הסורי בלבנון הוציאו עליהם את תסכולם, אולי כפיצוי על אזלת ידם אל מול השליטה הסורית במדינה. עכשיו נהפכו העובדים והפליטים שנוספו אליהם לכדור משחק אלים בין תנועות פוליטיות יריבות בתוך לבנון. סונים, דרוזים ונוצרים מדברים על חשש מפני "השתלטות" סורית בלבנון באמצעות העובדים הללו. שיעים רואים בהם מתנגדי המשטר הסורי, ולכן מותר להתנכל להם. נסראללה יצא דווקא לעזרת העובדים הסורים והזהיר כי "פגיעה בהם היא פשע", אבל הצבא הלבנוני, שבחודש שעבר פשט על עשרות בתים שבהם מתגוררים פועלים סורים, ותיקים וחדשים, מנסה - באופן לא מוצהר - לגרום הן לעובדים והן לפליטים לעזוב את המדינה. בעבר יכלו העובדים לחזור לסוריה עד לחלוף הזעם הלבנוני כלפי המשטר הסורי. עכשיו אין להם לאן לחזור.

פועלים סורים מספרים סיפורים הדומים לאלה שמספרים פלסטינים שעבדו פעם בישראל. "היינו כמו אחים. המעסיקים הלבנונים שלי התייחסו אלי כאל בן משפחה", סיפר עובד סורי לעיתון הלבנוני אל-אח'באר. כמה חודשים אחרי פרוץ המרי בסוריה, התאהב העובד בבתו של המעסיק וביקש את ידה. "באותו רגע הם סילקו אותי מהבית ומהעבודה". "לעולם לא אתן לבתי להתחתן עם סורי", הודיעה לו אשת המעסיק. עכשיו הוא מתגורר בדירה עלובה עם עוד כמה שותפים סורים.

לא רק בלבנון מגלים העובדים הסורים שהמציאות הסבירה יחסית השתנתה. כמיליון סורים עובדים במדינות המפרץ, 700 אלף בסעודיה וכ-300 אלף בשאר הנסיכויות. כאשר הידרדרו היחסים בין מדינות המפרץ למשטר הסורי, נהפכו העובדים הסורים לקרבנות הפוליטיים של הסכסוך. הם גורשו ממקום עבודתם, האווירה נהייתה מסוכנת ורבים מהם ארזו את חפציהם ועזבו. בחלק ממדינות המפרץ שניתקו את יחסיהן הדיפלומטיים עם סוריה נותרו העובדים הסורים ללא כתובת קונסולרית שתטפל בתביעותיהם או שתסדיר את שובם. מצבם אמנם טוב בהרבה מזה של אזרחי סוריה שסופגים מדי יום הפצצות, צליפות והרס בתיהם, אבל כאשר קופתה של סוכנות הסעד לפליטים מתרוקנת, וכאשר מקומות העבודה האפשריים הולכים ומצטמצמים, מצבם של מאות אלפי הפועלים הסורים עלול להציב בקרוב בעיה הומניטרית איומה בפני המוסדות הבינלאומיים, שבינתיים עסוקים ללא הצלחה במציאת פתרון פוליטי למשבר בסוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker