כבר לא יצואנית הפרחים המובילה לאירופה בחג המולד: קניה ואתיופיה עקפו את ישראל

המחסור בעובדים לא יאפשר למגדלים לייצא ב-200 מיליון שקל כמתוכנן

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

ישראל איבדה את מקומה למדנות אפריקה כיצואנית הפרחים המובילה באירופה לקראת חג המולד, כך לדברי מזכיר ארגון פרחים חיים חדד. ב-5 שנים האחרונות ייצאו מגדלי הפרחים לאירופה ב-200 מיליון שקלים (ממוצע) לשנה.

בחג המולד הקרוב יעקפו יצואני הפרחים בקניה ואתיופיה את ישראל, בעוד שמדינות נוספות מהעולם השלישי, בהן אוגנדה, אקוודור וקולומביה, נוגסות גם הן בפלח השוק בבורסות הפרחים באירופה, מפני שהענף אינו מצליח לעמוד בהזמנות לחג המולד. ענף הפרחים הוא עתיר עבודת ידיים ושלא כענפים חקלאיים אחרים בלתי אפשרי למכן את הקטיף.

ב-2012 הקציב משרד החקלאות לענף 6,000 עובדים זרים, אך בפועל הגיעו לחממות הפרחים במושבים 5,000 עובדים ו-400 נוספים, המכונים "ברחנים", עזבו את המשקים: "מחסור של יותר מ-20% בעובדים לעומת התכנון, פגע ביכולתו של הענף למלא אחר ההזמנות לחג המולד", אמר חדד.

ככל הידוע, "הברחנים", מעוסקים ללא היתרי עבודה כפי שמחייב החוק בתעסוקות כגון בניין, בתי מלון, מסעדות, תחנות דלק, אצל קבלנים העוסקים במתן שירותי גינון לרשויות מקומיות ובתעסוקות אחרות.

עוד אמר חדד, כי נוצרה מציאות לפיה הממשלה מקבלת החלטות על היקפי מכסת העובדים הזרים וההחלטות נותרות על הנייר בלבד. מצב זה הפך את ענף הפרחים בישראל לבלתי אמין בקרב הלקוחות באירופה והם מוצאים ספקים אחרים, על אף שהפרחים מישראל מובילים באירופה בקריטריונים של איכות ומגוון.

בעבר קיבלו מגדלי הפרחים מהממשלה פיצוי של 50 מיליון שקלים בגין הפרחים שלא נקטפו ולא יוצאו למדינות היעד: "במקום שקופת המדינה תצא נשכרת מעבודתנו, האזרחים משלמים את המחיר ונאלצים לשאת על גבם את מחדלי הממשלה", כדבריו. עוד אמר כי בכוונת המגדלים להגיש תביעה חדשה בגין נזקים שנגרמו להם בגלל אי מילוי התחייבויות הממשלה לענף.

ב-2013 חלקו של ענף הפרחים במכסת העובדים הזרים יצטמצם, בשל ירידה של 1,500 היתרים לעובדים זרים בחקלאות, לפי המתווה לצמצום מספר העובדים הזרים בחקלאות, שאושר בממשלה ב-2009. לפי החלטת משרד החקלאות, ענף הפרחים יהיה זכאי ב-2013 ל-5,500 עובדים זרים - צמצום של כ-8.5% במכסה. הזרים, כך על פי המתווה, יוחלפו בפלסטינים ובישראליים.

יצוין כי כמעט כל הניסיונות בעשור האחרון להחליף עובדים זרים בישראליים נכשלו כשלון מוחלט. מכל מקום אם מכסת העובדים בענף הפרחים לא תמומש במלואה, הענף החקלאי שהוביל את היצוא החקלאי בשנות ה-70 ו-80 עלול קרוס סופית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker