סקר המנהלים של מכון ציגלמן: התוצר ידעך, מחיר הנדל"ן ימשיכו לעלות

שיעור המנהלים שסבור שמחירי הנדל"ן יעלו זינק מ-4% בלבד באוגוסט הקודם ל-23.6% בסקר הקודם; בסקר הנוכחי כבר הגיע שיעור זה לרמה של 37%

רם עוזרי

הפסימיות של המנהלים בנוגע לקצב הצמיחה של התוצר בישראל נמצאת בירידה, ובכל זאת: רק 13% מהם סבורים שתהיה פה צמיחה בחצי השנה הקרובה - כך עולה מהסקר הרבעוני של מכון ציגלמן. מתוך 240 המנהלים שהשתתפו בסקר, 59% מעריכים כי התמ"ג יישאר בחצי השנה הקרובה ברמתו הנוכחית, 28% חוזים את דעיכתו ו-13% בלבד צופים צמיחה.

כמו בנק ישראל, שציין בהורדת הריבית האחרונה את מדיניות הממשלה כגורם מרכזי להאטה צפויה בקצב הצמיחה בשנה הבאה, כך גם המנהלים מזהים את מה שצפוי במשק אחרי הבחירות. "המנהלים מבינים שהקיצוץ הנדרש בתקציב המדינה צפוי להשפיע לשלילה על התמ"ג, אשר מורכב בחלקו הגדול מהוצאות הממשלה", אמר בתגובה לממצאים רו"ח אהוד ציגלמן, מבעלי פירמת הייעוץ מכון ציגלמן.

שוק התעסוקה ימשיך להיות קר

עוד עולה מהסקר כי היקפי ההעסקה צפויים לקטון. גם ברבעון הנוכחי הצהירו רוב המנהלים כי לא יגייסו עובדים חדשים בתקופה הקרובה. בעוד ש-69% מהמנהלים שרואיינו לא צופים שינוי במספר העובדים בארגונם, הרי ש-19% צופים קיטון בו ו-12% את גידולו. זאת על רקע התמתנות שיעורי הצמיחה העולמיים, הירידה בביקושים הממשלתיים והתמתנות שנרשמה באחרונה בקצב הגידול של הצריכה הפרטית ובקצב הצמיחה של ההשקעות במשק.

צפי להמשך עליית מחירי הנדל"ן

צילום: אורלי מנשר

למרות התמתנות הצמיחה, המנהלים צופים כי ענף הנדל"ן ימשיך לשעוט קדימה וכי מחירי הנדל"ן ימשיכו לשמור על מגמת עלייה. שיעור המנהלים שסבור שמחירי הנדל"ן יעלו זינק מ-4% בלבד באוגוסט הקודם ל-23.6% בסקר הקודם. בסקר הנוכחי כבר הגיע שיעור זה לרמה של 37%.

התחזקות ההערכות שמחירי הנדל"ן צפויים לעלות בשנה הקרובה מגיעה על רקע הורדת הריבית האחרונה של בנק ישראל ולמרות ההגבלות הנוספות שהטיל הבנק על לווי המשכנתאות. "כאשר מדי שנה נוספים למשק זוגות צעירים רבים בנוסף לעליה בתוחלת החיים, הרי נוצר צורך בגידול משמעותי של כמות הדירות. הגבלת משקיעים לא תשנה משמעותית את היצע הדירות או את כמות משקי הבית המבקשים דירה, אלא בעיקר את הכדאיות היחסית של רכישת דירה או שכירתה", אומר רו"ח ציגלמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker