הממשלה אישרה בניית 1,700 ממ"דים בעוטף עזה ב-270 מיליון שקל

משרדי הביטחון והבינוי ושיכון מתנגדים לממן את פרויקט המיגון מתקציבם ומתקציב האוצר; ראש הממשלה קיבל את הסמכות להכריע מי יממן את בניית הממ"דים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשלה אישרה היום (א') פה אחד את הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו לבניית כ-1,700 ממ"דים, ביישובי עוטף עזה הנמצאים בטווח של 7-4.5 ק"מ מרצועת עזה. הפרויקט יימשך שלוש השנים בעלות של 270 מיליון שקל.

מאחר שמשרדי הביטחון והבינוי והשיכון התנגדו להצעה המקורית כי מימון הפרויקט יבוצע מתקציבם ומתקציב האוצר (האוצר לא הודיע אם הוא תומך או מתנגד למימון הפרויקט מתקציבו), הממשלה הסמיכה היום את ראש הממשלה להודיע תוך 30 יום על מקורות המימון לביצוע הבנייה, ללא צורך להביא את החלטתו לאישור הממשלה.

האחריות הכוללת לביצוע תוכנית המיגון הוטלה על משרד הבינוי והשיכון בתיאום מקצועי עם פיקוד העורף. כן נקבעה ועדת יישום עליונה להסרת חסמים, מעקב ובקרה. בראש הוועדה עומד מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון מרדכי מרדכי ומשתתפים בה נציג משרד האוצר, משרד הפנים, משרד הביטחון ופיקוד העורף וחברת עמיגור, שנבחרה לשמש כמנהלת פרויקט הביצוע בשדרות, וכדי לסייע בכל הקשור להספקת מידע והוצאת הנחיות לציבור.

נתניהו אמר בדיון כי "ההחלטה תעניק ביטחון לתושבי הדרום. אנחנו עושים זאת משום שהפגיעות של רקטות וטילים בטווחים הקצרים הרבה יותר גדולה בעוטף עזה מאשר במרחקים אחרים. מערכות כיפת ברזל נותנות הגנה מעבר -7 ק"מ. תושבי הדרום חיכו זמן רב להחלטה שקיבלנו היום. קדמה להחלטה הזו עבודת מטה נרחבת בין המשרדים השונים, בהובלת משרד ראש הממשלה. זו אחת הבשורות החשובות שהממשלה מביאה היום לתושבי הדרום".

לפי הצעת ראש הממשלה, בכל דירה ייבנה ממ"ד בגודל של עד 9 מ"ר נטו, או שהמדינה תמצא פתרונות מיגון אחרים, לרבות מיגון פנים דירתי.

לדברי שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס, "תוספת הממ"דים לדירות שנמצאות בעוטף עזה, מהוות לא רק מיגון, אלא הטבה חברתית-כלכלית. פרויקט הענק הנוכחי נמצא בשלבי סיום, תוך שכ-8,700 יחידות דיור טופלו במסגרת הפרויקט במועצות האזוריות ובשדרות. לצד ההיבט של החזרת הביטחון לתושבים, לממ"דים שנבנו היבט חברתי חשוב - כ-80% מהמשפחות שבתיהן כבר חוזקו בשדרות, קיבלו הטבה כלכלית-חברתית מהמדינה של חדר נוסף בשטח ממוצע של 9 מ"ר נטו, בכפוף לתנאים בשטח".

אטיאס בירך על החלטת הממשלה, ואמר, כי "כפי שביצענו את הפרויקטים הקודמים, כך נספק ביטחון טוב יותר ורווח כלכלי לתושבים הגרים עד 7 ק"מ מעזה. המיגון בוצע לשביעות רצון כל המעורבים בפרויקט, תוך הקדמה משמעותית של לוחות הזמנים שנקבעו בהחלטת הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker