ישראל ירדה למקום ה-38 בדירוג קלות עשיית עסקים של הבנק העולמי

סינגפור דורגה במקום הראשון בדירוג, שבוחן בין היתר רגולציה, שקיפות ורפורמות לקידום הקמת עסקים, ונכללות בו 185 מדינות

רונית דומקה
רונית דומקה

ישראל ירדה למקום ה-38 מתוך 185 מדינות בדירוג קלות עשיית העסקים של הבנק העולמי, שבוחן רגולציה, שקיפות ורפורמות לקידום עסקים, לעומת המקום ה-36 שבו דורגה בשנה שעברה. סינגפור דורגה במקום הראשון, זו השנה השביעית ברציפות.

במקום השני בדירוג נמצאת הונג קונג, ואחריה ניו זילנד, ארה"ב, דנמרק, נורווגיה ובריטניה - בדיוק כמו בשנה שעברה.

מרכז סינגפור. כ-3,000 עובדי משק בית מגיעים למדינה מדי חודשצילום: בלומברג

הדו"ח, שמפרסם הבנק העולמי זו השנה העשירית בשיתוף עם אינטרנשונל פייננס קורפ (IFC), עוקב אחר קלות עשיית העסקים במדינות לפי משתנים כמו משך הזמן שנדרש להקמת עסק והביורוקרטיה שכרוכה ברישום נכסים, תשלום מסים ויצוא או יבוא של סחורות.

"לאורך השנים, ממשלות עשו מאמצים חשובים לשפר את האווירה הרגולטורית בעולם העסקים ולצמצם את הפערים", אומר אוגוסטו לופז-קרלוס, מנהל מחקר ומדדים עולמיים בקבוצת הבנק העולמי. "אף שהרפורמות שאנחנו מודדים מספקות רק תמונה חלקית של האקלים העסקי של כלכלה מסוימת, הן חיוניות לתוצאות כלכליות חשובות כמו צמיחה מהירה של משרות והקמת עסקים חדשים".

ישראל צוינה לשבח על כך שהקלה על העברת נכסים בכך שאילצה את רשויות המס לקצר את לוחות הזמנים לחישוב מס רווחי הון על עסקות כאלה. בקטגוריה של הגנה על משקיעים דורגה ישראל במקום השישי, כמו בשנה שעברה. בקטגוריה של סחר בינלאומי ירדה ישראל למקום העשירי, לעומת המקום התשיעי בשנה שעברה. בתחום השגת אשראי ירדה ישראל למקום ה-12 לעומת המקום התשיעי בדירוג הקודם, ואילו בקטגוריה של הקמת עסק ירדה ישראל למקום ה-41, לעומת המקום ה-33 בשנה שעברה.

בשנה החולפת, יישמו 108 מדינות 201 רפורמות רגולטוריות שהקלו על יזמים לעשות עסקים. פולין, שדורגה במקום ה-55, הראתה את השיפור הגדול ביותר מבין המדינות בדירוג, לאחר שבשנה האחרונה ביצעה הקלות ברישום מקרקעין, בתשלום מסים, באכיפת חוזים ובפשיטות רגל. שליש מבין 50 הכלכלות שרשמו את השיפור הגדול ביותר מאז 2005 היו באפריקה שמדרום לסהרה. עם זאת, מדינות באפריקה תפסו את כל חמשת המקומות האחרונים בדירוג: הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, אריתריאה, קונגו, צ'אד והרפובליקה המרכז אפריקאית.

מאז 2005 משך הזמן הממוצע שלוקח להקים עסק ב-185 המדינות בדירוג התקצר מ-50 יום ל-30, ובכלכלות העניות יותר הופחת משך הזמן במחצית, ציין הדו"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker