עוזב את משרד הרווחה בלי להותיר חותם

לאור הדימוי החברתי שלו, הציפיות מכחלון כשר רווחה היו עצומות- אך הוא לא הצליח לקדם מהלכים משמעותיים  כעת לא ידוע מה יעלה בגורלן של ההצהרות הגדולות שפיזר בנוגע לשינויים בביטוח הלאומי ובטיפול בנזקקים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

>> משרד הרווחה הוא משרד עזוב ובודד. שרים יעדיפו משרד לענייני שום דבר, רק שלא ייפול עליהם תיק זה. האחריות הטמונה בטיפול במצוקות השכבות החלשות, בפערים החברתיים הגדולים בישראל, שנחשבת לאחת המדינות העניות והאי-שוויוניות בקרב המדינות המפותחות, היא כבדה. הניסיון לשקם את תוצאות ההזנחה הנמשכת בתחומי הרווחה, במיוחד בממשלה שאהבה לדבר חברתי אבל כמעט לא עשתה דבר בנושא, הוא מלכודת בטוחה.

בעשור האחרון כיהן במשרד רק שר אחד במשרה מלאה לתקופה משמעותית - יצחק (בוז'י) הרצוג (העבודה), וגם הוא לא כיהן קדנציה שלמה. למשה כחלון מגיע לפחות קרדיט על כך שהסכים לקחת את התיק לאחר התפטרותו של הרצוג לפני שנה ו-10 חודשים. בנוסף, מגיע לו קרדיט על ניסיונות לבצע מהלכים משמעותיים יותר, כשהוא מחזיק גם בתיק התקשורת.

הציפיות מכחלון היו עצומות, לאור הדימוי החברתי שלו והמהלכים שהוביל במשרד התקשורת, אך הוא עוזב את המשרד בלי להשאיר חותם משמעותי. לא ידוע כעת מה יעלה בגורלן של ההצהרות הגדולות שפיזר בדבר השינויים המשמעותיים בביטוח לאומי ובטיפול בנזקקים. בתקופת כהונתו התרכז בעיקר בהתקדמות ביישום התוכניות שהוביל הרצוג במשרד.

הסכמתו של כחלון לקחת את תיק הרווחה יחד עם תיק התקשורת החזירה את המשרד לימים שבהם פעל ללא שר במשרה מלאה. זאת, אף שמקורביו טענו שהוא משקיע יותר מאמצים ושעות במשרד הרווחה. ייתכן שהישגיו היו משמעותיים יותר אם כהונתו היתה ארוכה יותר, ואילו היה זוכה לגיבוי מראש הממשלה ומהאוצר.

כחלון ניסה לשפר את מצבן של המשפחות הסובלות מאי-ביטחון תזונתי, כ-19% מהמשפחות בישראל, ללא הצלחה יתרה. אחרי ראש השנה חילק משרד הרווחה באופן חד פעמי כרטיסי מזון בסך 300 שקל לכ-20 אלף משפחות, כ-10% מהמשפחות הנזקקות. אך התוכנית שהוכנה במשרד במשך חמש שנים להסדרת תחום הסיוע במזון ואספקתו לנזקקים, בשיתוף עמותות המזון ורשתות השיווק, נגנזה עקב מחלוקת עם האוצר. יחסיו של כחלון עם עמותות המזון הידרדרו במהלך כהונתו, והוא אף טען כי מנהלי העמותות "מושכים עשרות אלפי שקלים בחודש על חשבון המסכנים".

לאחרונה כינס כחלון מסיבת עיתונאים משותפת עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שבה הכריזו כי הממשלה תקצה בתקציב 2013 כ-100 מיליון שקל לתוכנית חדשה לחלוקת מזון לנזקקים. לאור האי-ודאות לגבי תקציב 2013 והקיצוצים הצפויים בו, לא ברור מה יעלה בגורל ההבטחה הזאת.

כחלון הבטיח גם לחסל את הביורוקרטיה הידועה לשמצה בביטוח הלאומי, ולהקל על הזכאים לקצבאות למצות את זכויותיהם מול הרשויות באופן אוטומטי, תוך ביטול הצורך בהגשת אישורים מביטוח לאומי. התוכנית לא צפויה להשפיע על אופן פעילותו של הביטוח הלאומי או על תקציבו, אלא על הגופים הציבוריים המעניקים הטבות והנחות למקבלי קצבאות, כמו הרשויות המקומיות. הליך אישור ההכרה בזכאות לקצבאות מהביטוח הלאומי, שסופג ביקורת רבה, לא ישתנה בינתיים. כעת, מקווים במשרד להוציא את התוכנית לפועל בזמן הקצר שנותר עד הבחירות.

כחלון היה אמור גם להגיש, יחד עם שר האוצר יובל שטייניץ, לאישור הממשלה את המלצות הוועדה להבטחת יציבות הביטוח הלאומי, שלפיהן יחזיר משרד האוצר 180 מיליארד שקל למוסד על פני 40 שנים. לא ידוע גם מה יעלה בגורל ההחלטה הזאת.

לאחר שכחלון נכנס למשרד הרווחה הסתיימה אמנם שביתת העובדים הסוציאלים, אך מצוקת כוח האדם החמורה בלשכות הרווחה ברשויות המקומיות נותרה בעינה. לפני כשנתיים הקצתה המדינה 300 תקנים חדשים ללשכות הרווחה, כדי להקל על העומס השורר בהן, וכחלק מההסכם עם העובדים הסוציאלים חולקו 50 תקנים נוספים. המשרד עדיין לא חילק את התקנים, והמצב בלשכות לא השתנה. במשרד הרווחה אומרים כי התקנים יחולקו כחלק מהרפורמה הגדולה בשירותי הרווחה, שתסדיר את עבודות מחלקות הרווחה והעובדים הסוציאלים. הרפורמה הוצגה כיעד ב-2007, ונדונה בוועדה במהלך 2009. בימים אלה נערך המשרד ליישמה באופן הדרגתי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker