נתניהו מודה: ישראל נתונה למתקפת סייבר; "נפתח כיפת ברזל דיגיטלית"

ראש הממשלה: "מדי יום נעשים ניסיונות רבים לחדור למערכות המחשב של ישראל" ■ הפריצה המוצלחת הראשונה לאתר ציבורי ישראלי נרשמה באפריל 2008, כשהאקר שכינה עצמו The Moorish פרץ לאתר בנק ישראל

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"מתגברים הניסיונות לבצע מתקפות סייבר על תשתיות המחשבים במדינת ישראל. מדי יום נעשים ניסיונות רבים לחדור למערכות המחשב של ישראל" - כך הודה היום בפעם הראשונה ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לדבריו, מטה הסייבר הלאומי "פועל לבלום את הניסיונות הללו על ידי פיתוח מה שהייתי מכנה כיפת ברזל דיגיטלית לישראל להגנה מפני טרור מחשבים"

צילום: אי-אף-פי

הפריצה המוצלחת הראשונה לאתר ציבורי ישראלי, שהעלה את הנושא על סדר היום הציבורי, נרשמה באפריל 2008, כשהאקר שכינה את עצמו מורי (The Moorish) פרץ לאתר האינטרנט של בנק ישראל, שהשמירה עליו הייתה רופפת. ההאקר כתב כי הפריצה נעשתה כ"תמיכה בהתנגדות החמושה לארה"ב ולישראל". צוות האבטחה של הבנק הסיר את ההודעה ובמקביל הוריד את האתר לשימוש לקהל הרחב למשך כמה ימים.

הבנק פנה לסיוע לאוצר, לאחראים לאתר המחשבים של הבנק תהיל"ה, שרמת האבטחה שלו גבוהה. אתר הנתונים הכלכליים של בנק ישראל, שנשען על תשתית אחרת מוגנת יותר, לא נפגע.

בפרשה התערבה אז המחלקה האחראית לנושא פריצות עוינות למחשבים בשב"כ. כעבור כמה ימים, בגיבוי של מומחי תהיל"ה, שב אתר האינטרנט של בנק ישראל לפעול. מאז נעשו עוד כמה ניסיונות לפרוץ את האתר ללא הצלחה. על רקע הניסיון שלו, הינחה בנק ישראל את הבנקים המסחריים לשפר את ההגנה על המחשבים שלהם מפני פריצות של גורמים עוינים.

הנזק המצטבר לבנקים מפשיעת אינטרנט: מיליארד דולר בשנה

בתגובה לדברי ראש הממשלה בנושא סכנת הסייבר לישראל, חברת טראסטיר- חברת אבטחת מידע ישראלית שהוקמה על ידי שלמה קרמר (ממייסדי צ'ק פוינט), מיקי בודאי (ממייסדי אימפרבה) ומומחי התוכנה ואבטחת המידע עמית קליין, שמואל רגב ואלדן בן חיים - מסרה כי התקפות על חשבונות בנקים של צרכנים ועסקים מונעות רובן ככולן על ידי סוג מיוחד של וירוסים פיננסיים, שאינם מזוהים בצורה טובה על ידי תוכנות אנטי וירוס סטנדרטיות. הווירוסים הידועים יותר מתחום זה כוללים את Zeus ו-Spyeye.

לדברי טראסטיר, עיקר ההתקפות בשנים האחרונות היו ממוקדות באנגליה ובארה"ב ובחלק ממדינות אירופה (מדינות עשירות עם תשתית בנקאות אינטרנטית מפותחת). עוד אמרו בחברה כי ניתן לזהות התפשטות לשווקים נוספים, בעיקר במדינות דרום אמריקה, ארצות ערב ואפריקה, בהם תשתית האינטרנט מתפתחת ואין היערכות מספקת למניעת גניבה.

כמו כן, בחברה הסבירו כי אחד מכל 20 מחשבים שניגש לאפליקציית הבנק באינטרנט (במדינות המהוות יעד להתקפה) יהיה נגוע בווירוס פיננסי בזמן כלשהו על פני תקופה של שנה. פוטנציאל הנזק הוא כגובה יתרת החשבון - לעיתים מאות אלפי דולרים בעסקה אחת.

טראסטיר עוסקת בהגנה על לקוחותיהם של ארגונים פיננסיים, ומתמקדת בהתקפות של ארגוני פשיעה על בנקים, כדי לגנוב כסף באמצעות העברת כספים לחשבונות לא מורשים. המידע מבוסס על מודיעין שנאסף מ-100 מיליון עמדות מחשב ברחבי העולם, המוגנות על ידי טראסטיר, בשילוב מקורות מידע נוספים של גופים הלוחמים בפשיעת אינטרנט.

לדברי טראסטיר, לאחרונה הופיעו התקפות חדשות על עמדות קצה של עובדי בנקים, ולא על לקוחות, המנצלים את יכולת העובד להעביר כספים כדי לגנוב כסף. החשיפה במקרה זה גדולה מאד, ובהתקפה בודדת על מחשבו של עובד בנק דרום אפריקאי בתחילת השנה נגנבו 6.7 מיליון דולר.

החברה מזכירה כי בימים האחרונים ה-FBI הזהיר מפני התקפות נגד בנקים וגופים פיננסיים, שעלו מדרגה ולאחרונה נראות בארה"ב תביעות נגד בנקים על טיפול לקוי בעסקאות שביצעו אונליין ונפרצו על-ידי האקרים. האיחוד האירופי יצא בהצהרה לפני כשלושה חודשים כי יש להניח שכל המחשבים האישיים נגועים בוירוס Zeus.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker