מס הכנסה שלילי: המימוש בקרב החרדים - הגבוה ביותר

שיעור המימוש באוכלוסיה הכללית עלה מ-45% בשנה הראשונה ל-53% בשנה הרביעית

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

במהלך ארבע השנים הראשונות ליישום חוק מענק הכנסה ("חוק מס הכנסה שלילי") חל גידול ניכר במספר הזכאים, מכ-64 אלף בשנה הראשונה (2007) עד לכ-106 אלף  בשנה הרביעית (2010). עיקר הגידול נבע מהרחבה גיאוגרפית של תחולת החוק. כך עולה ממחקר שפורסם בחוברת "סקירת ההתפתחויות הכלכליות בחודשים האחרונים", של בנק ישראל שתפורסם בקרוב.

מהמחקר עולה כי יותר ממחצית הזכאים מימשו את זכאותם למענק באזורי השילוב (אזורים נבחרים בארץ שרק בהם ניתן המענק בתחילה) שיעור המימוש עלה מ-45% בשנה הראשונה ל-53% בשנה הרביעית. בשאר האזורים השיעור עלה מ-40% ב-2009 ל-46% ב-2010. שיעור המימוש הכללי בקרב כלל הזכאים עמד ב-2010 על 51%. שיעור התואם את הסטנדרטים של תוכניות מקבילות בעולם בשלבים הראשוניים להפעלתן.

שיעור המימוש הגבוה ביותר נרשם בקרב החרדים: באזורי השילוב קיבלו את המענק 64% מהזכאים החרדים, ובשאר האזורים 78%. החרדים זכאים לסכום מענק גבוה יחסית בשל מספר ילדיהם. הם גם מודעים היטב לחוק החדש.

שיעור המימוש הנמוך ביותר נרשם בקרב הערבים תושבי מזרח ירושלים, אך הוא עולה בהתמדה במהלך השנים, החל מ-26% בשנה הראשונה עד ל-44% בשנה הרביעית. גובה המענק השנתי הממוצע נע סביב 2,800 שקל. הוא גבוה יותר עבור קבוצות אוכלוסייה המאופיינות בתחולת עוני גבוהה יחסית ובשיעור השתתפות נמוך בשוק העבודה. המענק מהווה כ-7% מהשכר השנתי הממוצע של מקבלי המענק והוא אמור לעלות ב-2013, בעקבות יישום ההמלצות ועדת טרכטנברג. המענק המקסימלי של זכאים עם שלושה ילדים או יותר עומד על כ-12% בממוצע מהשכר של הזכאי. הוא אמור לעלות לכ-17% עבור נשים עם ילדים, בעקבות יישום ההמלצות ועדת טרכטנברג. השיעור נמוך יחסית בהשוואה למענק המקסימאלי של כ-40% מהשכר בארה"ב בקרב הזכאים עם 2 או יותר ילדים.

חוק מענק ההכנסה מיושם החל מ-2007. הוא מוגדר ככלי תמיכה חדש בעיקר לעובדים עם ילדים וגם לעובדים מבוגרים. המענק החודשי המקסימאלי עומד כיום על 320 שקל לזכאים עם ילד אחד או שניים ולעובדים מבוגרים בני 55+, ועל 470 שקל לזכאים עם שלושה ילדים או יותר. החל מ-2013 יוגדל המענק ב-50% לאימהות עם ילדים עד גיל 19, בהתאם להמלצות ועדת טרכטנברג לשיפור רווחתן הכלכלית של משפחות העובדים עם ילדים. החוק יושם תחילה במספר אזורים נבחרים ("אזורי שילוב"). ב-2009 הוא הורחב לשאר האזורים עבור אימהות עם ילדים עד גיל שנתיים. החל מ-2011 החוק חל בכל רחבי הארץ.

לאורך השנים נשמרו ההבדלים בגובה המענק בין קבוצות האוכלוסייה. אוכלוסיות המאופיינות בשיעורי עוני גבוהים, כמו גם במעורבות נמוכה בשוק העבודה, זכאיות למענק גבוה יחסית. עובדה המדגישה את המיקוד המדויק של החוק באוכלוסיות המוחלשות. כך, חרדים וערבים זכאים למענק גדול יחסית לשאר הזכאים. בקרב אוכלוסיות אלו ישנו שיעור גבוה של עובדים עם שלושה ילדים או יותר, הזכאים למענק המוגדל.

למעט אזורי השילוב שיעור המימוש הממוצע ב-2010 היה במרבית קבוצות האוכלוסייה היה מימוש דליל ושליש בלבד מכלל הזכאיות באזורים אלו (למעט חרדיות) קיבלו את המענק. רק בקרב העובדות מהמגזר החרדי היה שיעור מימוש גבוה - 78%.

ניתוח מימוש הזכאות באזורים החדשים בהם יושם החוק לאחרונה מלמד על הצורך לנהל פעילות הסברה רחבה בשלבים הראשוניים של החלתו בפריסה כלל ארצית במטרה להגביר את יעילות החוק, המותנית בין היתר ברמת המיצוי שלו על ידי אוכלוסיית היעד.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום