כיצד נוצרו החיים על כדור הארץ?

לפני 4.5 מיליארד שנה נוצרו מערכת השמש וכדור הארץ ■ בתהליך של מאות מיליוני שנים נוצרו בכוכב הלכת שלנו מולקולות בסיסיות ומים הדרושים לתחילת החיים ■ אבל מה הפיח חיים בחומר הדומם?

נעמי דרום

לפני כ-14 מיליארד שנה התרחש המפץ הגדול שהוביל ליצירת היקום. בהמשך, לפני 4.5 מיליארד שנה, נוצרו מערכת השמש וכדור הארץ. בתהליך של מאות מיליוני שנים נוצרו בכוכב הלכת שלנו מולקולות בסיסיות ומים הדרושים לתחילת החיים. אבל מה הפיח חיים בחומר הדומם? "החיים נוצרו בתהליך כימי", אומר פרופ' דורון לנצט, ראש המרכז לחקר הגנום במכון ויצמן למדע. "את החומרים הכימיים הדרושים לראשית החיים קל יחסית לייצר - הם נמצאים בחלל, בכוכבי לכת ובמטאוריטים. השאלה הגדולה היא איך תרכובות דוממות כאלה התחילו להגיב זו עם זו, בדרכים הייחודיות שהובילו ליצירת חיים". התכונה שמבדילה חומר חי מחומר דומם היא היכולת להשתכפל, תכונה השמורה רק למולקולות די.אן.איי בתאים בני ימינו.

עומר מרקוביץ', דוקטורנט בקבוצת המחקר של לנצט, מתאר במאמר שיופיע בדצמבר במגזין "גלילאו" את השאלה מה קדם למה, הדי.אן.איי המשתכפל או החלבונים שאותם הוא מקודד - שהרי הדי.אן.איי זקוק לאנזימים חלבוניים שיעתיקו אותו, ואילו החלבונים חייבים להיות מקודדים בדי.אן.איי. כשהוא נשאל מי היה התא הראשון ש"פתר" את פרדוקס הביצה והתרנגולת הזה הוא אומר, "כפי שלא היה יצור אחד, פרט בודד שהיה המעבר מדמוי שימפנזה לדמוי אדם, והשינוי נוצר באוכלוסיות גדולות שעברו שינויים קטנטנים - כך לא היה תא בודד שנוצר והחל להשתכפל: היו הרבה התחלות, רובן דרכים ללא מוצא, ואחת מהן התקדמה יותר ויותר והובילה ליצירת חיים".

צילום: רויטרס

המחקר על היווצרות החיים נערך כבר משנות ה-50 של המאה הקודמת. אחת התיאוריות הנפוצות היא שהחיים החלו במולקולות אר.אן.איי שמשמשות בתא, בין השאר, כמתווכות של מידע בין הדי.אן.איי לבין החלבונים. בשנות ה-80 התגלו מולקולות אר.אן.איי מיוחדות - הריבוזים - שמתפקדות כאנזימים ובמקביל מסוגלות לשכפל את עצמן. הבעיה היא שיצירה ספונטנית של ריבוזים המתפקדים כך דורשת תנאים מקדימים שסבירותם, לדעת רבים, נמוכה. לכן העלו לנצט וצוותו היפותזה חדשה - החיים החלו דווקא ממולקולות שומן. סימולציות ממוחשבות מראות כי כדוריות שומן מסוגלות להכיל מידע פשוט ואף להעבירו מדור לדור, בתהליך דמוי שכפול.

"הבעיה היא שאין לנו עדיין רמזים כיצד קרה הדבר", אומר לנצט. "כשמנסים להבין איך האדם התפתח מהקוף זה קל, שכן מוצאים את כל שלבי הביניים בשכבות הקרקע. אבל באבולוציה הכימית המוקדמת הדרך לחומר חי ארוכה ונסתרת. לכן המסע למאדים כל כך מרגש - יש סיכוי לגלות שלבים מוקדמים מאוד של החיים במצב קפוא. במאדים היו מים וטמפרטורות נעימות יחסית בתקופה שבה החלו החיים על פני כדור הארץ, ואחרי הכל הכימיה היא אותה כימיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker