ישראל תשע"ג

צמים ביום הכיפורים, אבל לא רוצים רבנות

מחקר חדש של מכון ירושלים לחקר שווקים: "קובעי המדיניות לא יוכלו להתעלם לאורך זמן מציבור הולך וגדל המעוניין באלטרנטיבות פרטיות לנישואין ברבנות"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים39

"בעוד ששיעור הדתיות בישראל נמצא בעלייה ויותר אנשים צמים ביום כיפור ומקיימים מנהגים יהודים אחרים, המונופול של הרבנות על נישואין גורם לירידה בשיעור הנישאים ברבנות" - כך טוען ירדן גזית, עמית במכון ירושלים לחקר שווקים במחקר חדש. לדבריו, "קובעי המדיניות לא יוכלו להתעלם לאורך זמן מציבור הולך וגדל המעוניין באלטרנטיבות פרטיות לנישואין ברבנות".

המחקר החדש שערך מכון ירושלים ובדק 48 אלף זוגות בשנת 2010, מצא כי 16.7% מהזוגות נישאו בחו"ל , 8.4% הסתפקו בהסכם זוגיות ו-6.4% נישאו ברבנות אך עם רב של עמותת צהר, המספקת רבנים ללא תשלום לזוגות שאינם מעוניינים ברב של הרבנות הראשית.

נישואין בישראל לפי סוג, בשנת 2010

עוד מגלה המחקר כי עד 70% מהמתחתנים ברבנות מביאים רב פרטי מטעמם, זוגות חרדים עורכים נישואין דרך הבד"ץ וישנם גם ידועים בציבור שלא חתמו על הסכם זוגיות. הנתונים מצביעים על כך שכמעט שליש (31.5%) מהזוגות בחרו באלטרנטיבות לנישואין ברבנות, ואחוז היהודים שמתנער מהמונופול הממסדי גדול בהרבה.

בנוסף, בשנת 2010 היה שיעור הזוגות הידועים בציבור באוכלוסייה היהודית 4.9%, שיעור כפול כמעט מ-2.5% בשנת 2000. מספר הזוגות הנישאים בחו"ל (בני כל הדתות) עלה ל-9,000 לעומת כ-6,000 בשנה בממוצע בשנים 2008-2000.

בעקבות המחקר, ממליצים במכון ירושלים לבטל את אספקת שירותי הדת על ידי הממשלה והרבנות ולאפשר לקהילות דתיות לספק שירותים דתיים באופן פרטי. על פי המכון, צעד כזה יביא לחיסכון כספי, להגדלת חופש הבחירה של האזרחים ולהקטנת המתחים בין דתיים וחילונים, ואולי אף לקירוב הציבור אל המסורת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker