מושך זמן

יוסי מימן מתחבא תחת המטרייה האמריקאית

חברת האחזקות אמפל, השייכת ליוסי מימן, הגישה בקשה להקפאת הליכים והעבירה את הקרב לארה"ב ■ בעלי האג"ח מתעקשים שלא יוותרו במאבק

אורן פרוינד

שמונה חודשים עברו מאז שהנהלת חברת האחזקות אמפל החלה לנהל משא ומתן עם מחזיקי האג"ח שלה בנוגע לתשלום חוב של 850 מיליון שקל. עם קופת מזומנים דלילה של 200 מיליון שקל ומחיקות ערך שביצעה בגין ההשקעה הכושלת במיזם הגז המצרי EMG, אין פלא שבעל השליטה בחברה, יוסי מימן, ממשיך בניסיונותיו לעכב את ההסדר המוצע לנושיה.

אתמול העלה מימן הילוך באסטרטגיית משיכת הזמן שלו מול נושי החברה. בזמן שמחזיקי האג"ח של אמפל היו אמורים להצביע אתמול על הסדר החוב המוצע להם, הפתיע מימן כאשר הגיש בלילה שבין רביעי לחמישי בקשה להגנה מפני נושים (11 Chapter) לבית המשפט המחוזי בארה"ב.

משמעות הדבר היא דחייה של חודשים רבים בהליך הסדר החוב מול נושי החברה, כמו גם העברת המאבק לזירה האמריקאית - הנחשבת כמתירנית יותר - לבעלי שליטה בהליכים של מיחזור חוב. באופן מובלע מנסה מימן לנהל את המאבק תחת המטרייה האמריקאית, שיכולה במידת הצורך לכפות על מחזיקי האג"ח את ההסדר המוצע להם. עם זאת, אם בית המשפט האמריקאי יחליט כי מימן התנהל באופן לא הולם (חוסר תום לב), הוא יהיה חשוף לתביעות אישיות מצד נושי החברה.

יוסי מימןצילום: עופר וקנין

"אנחנו מאמינים כי הדרך הטובה ביותר להמשיך במשא ומתן עם הנושים היא תחת מטריית בית המשפט האמריקאי", אמרה אתמול הנהלת אמפל. מחזיקי האג"ח טענו מנגד כי מדובר במהלך "הגובל בחוסר תום לב קיצוני", והאשימו את מימן ואת סמנכ"לית הכספים של אמפל, אירית אילוז, בניסיונות למשוך זמן תוך שהם מושכים משכורות עתק על חשבון כספי הפנסיה של הציבור. עוד אמרו מחזיקי האג"ח כי "היום אנו מבינים כי במקביל לניהול המשא ומתן אתנו, אמפל כבר נערכה בפנייה חד צדדית לבית המשפט בארה"ב בבקשה להקפאת הליכים. צר לנו כי אנשים כמו יוסי מימן ואירית אילוז מעדיפים להגדיל את חשבון הבנק הפרטי שלהם על פני הפנסיה של מאות אלפי מבוטחים בישראל".

הסדר החוב באמפל, שכולל דחיית חובות של שנתיים בתמורה ל-6 מיליון דולר שיזרים מימן, עמד להצבעה כבר לפני שבועיים, אולם נדחה על ידי רשות ניירות ערך שהורתה שלא לפרסם את תוצאותיו בטענה לכשלים בהליך. הרשות טענה כי חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי קיבלה מאמפל מידע חסוי, שבעקבותיו שונתה המלצתה לתמיכה בהסדר החוב. ההליך יצר חוסר שוויון בין המשקיעים המוסדיים לבין אלה הפרטיים, ולכן דרשה רשות ניירות ערך שאמפל תפרסם לציבור את כל המידע החסוי.

כעת מנסים מחזיקי האג"ח - בראשותם של יניב צלאל ממיטב ושלומי ברכה מפסגות, ובייצוגו של עו"ד עופר שפירא ממשרד שפירא ושות' - להחזיר את המאבק לזירה המשפטית בישראל לצורך גיבוש הסדר משופר וסגירת הפרשה. "מיטב ופסגות ימשיכו לפעול בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותן כדי למקסם את זכויות העמיתים שלהן", אמרו אתמול מחזיקי האג"ח.

עופר שפיראצילום: ויקטור בזרוקוב

אמפל לא חשפה את הנתונים

מימן לא מתרגש מהאיומים של מחזיקי האג"ח. הסיבה לכך טמונה בעובדה שאמפל, בשונה מהרוב המוחלט של החברות הנסחרות באחד העם, רשומה כחברה ברשות החברות האמריקאיות ולא בישראל. "בשונה מהגישה המשפטית האירופית, המקפידה ביתר שאת על החזר חובות לנושי החברה, הגישה האמריקאית מעדיפה להחזיר את העסק לפעילות ופחות מקפידה על החזר חובות מלא לנושי החברה", מסביר עו"ד אופיר נאור ממשרד נאור גרשט את המהלך של מימן.

בעל שליטה בחברה ישראלית הרשומה בארה"ב ופועלת בהתאם לחוק החברות האמריקאי נהנה מכמה יתרונות משמעותיים. אחד מהם הוא שאם בעלי האג"ח ירצו לפרק את החברה הם ייאלצו לעשות זאת בבית משפט אמריקאי תוך תשלום לעורכי דין אמריקאים - הליך יקר שמרתיע את בעלי האג"ח. אבל היתרון הגדול ביותר מבחינת מימן הוא שחברה הרשומה בארה"ב מקנה לו אפשרות לבצע עסקות בעלי עניין באישור הדירקטורים החיצוניים של אמפל, שעם רוב חבריה יש לו היכרות קודמת, ללא צורך להביא את העסקות לאישורם של בעלי מניות המיעוט. כך למעשה התרוקנה אמפל בעשור האחרון מ-400 מיליון הדולר שהוזרמו אליה בגיוסים ובמימושי נכסים, באמצעות עסקות בעלי עניין עם מימן ומשכורות ענק לבכירים, ונותרה עם 50 מיליון דולר בקופה לשירות החוב.

יניב צלאלצילום: תומר אפלבאום

הצרות של אמפל, שמימן רכש לפני עשור ממשפחת שטיינמץ תמורת 83 מיליון דולר, החלו בסוף 2011 עם התמוטטות שלטונו של חוסני מובארק במצרים. פרויקט צינור הגז, שאליו היא נכנסה תחת חברת EMG, סבל מפיצוצים חוזרים ונשנים ועיכב את זרימת הגז מעבר למה שציפתה ההנהלה. כתוצאה מכך רשמה אמפל ירידות ערך משמעותיות בשנה האחרונה, והצורך לשרת חובות אדירים נעשה כבד על כתפיה.

אמפל מחזיקה גם במונופול הכימיקלים גדות מיכליות (100%) וב-GWE, העוסקת באנרגיות מתחדשות וברישיונות לייצור חשמל באנרגיית רוח (50%). כמו כן מחזיקה אמפל באופציה בפרויקט אתנול בקולומביה (25%), ששווויו מוערך על ידי חברת היעוץ אנטרופי בכ-240 מיליון דולר, בקניון לב המפרץ (37%) ובקאנטרי קלאב כפר סבא (51%).

שלומי ברכה

לאחר שרכש את אמפל פצח מימן בסדרת מימושים של אחזקותיה. הוא מכר את מניותיה בחברת גרנית הכרמל (המחזיקה בחברת הדלק סונול), ברבוע כחול, בחברת התקשורת מירס, בקבוצת חברות היי-טק ובבית ההשקעות אפסילון - כ-100 מיליון דולר בסך הכל.

במקביל החל מימן למכור לאמפל נתחים ממיזם צינור הגז ממצרים לישראל - חברת EMG שהקים עם איש העסקים המצרי חוסיין סאלם, המקורב לנשיא המודח מובארק. בסך הכל, מכר מימן לאמפל ב-2005-2006 בשלוש מנות 12.5% ממניות EMG, ולחמישה מוסדיים ישראליים הוא מכר בנפרד 4.4% נוספים, לפי שווי של 2.2 מיליארד דולר. מימן גרף לכיסו כ-260 מיליון דולר מעסקות המכירה לאמפל ו-100 מיליון דולר נוספים מהמכירה למוסדיים. עם זאת, לבעלי המניות מהציבור לא היתה כל יכולת לבחון ולהחליט אם העסקות שבהן רכשה אמפל נכסים מבעל השליטה נעשו במחירים הוגנים ואם הן היו לטובת החברה בעת ביצוען. הסיבה לכך פשוטה: אמפל מעולם לא חשפה נתונים כספיים או דו"חות של החברות שרכשה, מכיוון שהיא לא מחויבת לכך.

יוסי מימן מסר בתגובה: "קיבלנו החלטה לפנות ל-11 Chapter כדי להפסיק את הפגיעה בנכסי החברה ולאפשר משא ומתן תכליתי וענייני שיאפשר למחזיקים למצות מקסימום ערך מאחזקות החברה. בניגוד לטענות שנשמעו אתמול על ידי מחזיקי האג"ח, האופציה הזאת היתה ידועה ועל השולחן, בין היתר בשל היותנו חברה אמריקאית, כך שגם אם ההסדר היה מאושר על ידי המחזיקים, היינו צריכים לפנות במסגרת הליכי C11 לאישור בית המשפט בארה"ב. תחת מטריית בית המשפט, אנחנו נמשיך לעשות הכל כדי להגיע להסדר הוגן עם המחזיקים. אני מקווה שכולם יפעלו מתוך האינטרס של הגנה על המחזיקים באג"ח של אמפל, וישימו בצד את שאר האינטרסים שלהם". 

אמפל

פעילות: חברת אחזקות הפועלת בתחומי האנרגיה, הכימיקלים והנדל"ן בעל השליטה: יוסי מימן מקום התאגדות: ארה"ב שווי שוק: 30 מיליון שקל חוב לבעלי אג"ח: 850 מיליון שקל הכנסות ינואר-יוני: 1.02 מיליארד שקל רווח נקי ינואר-יוני: -1.3 מיליארד שקל

מה המשמעות של הליך פשיטת הרגל של אמפל?

1. העברת המאבק המשפטי לזירה האמריקאית

2. דחייה של כמה חודשים לצורך גיבוש הסדר משופר ושיקום החברה

3. ניהול הסדר החוב תחת מטריית בית המשפט האמריקאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker