6 עקרונות שהמגזר הציבורי חייב להפנים

רשימה התחלתית של הצעות והמלצות, שחלקן הועלו בעבר אך לא יושמו

יאיר בר-קול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר בר-קול

לאור נקודות התורפה הרבות בשירות הציבורי, שעלו באחרונה על סדר היום הציבורי, מן הראוי לנקוט צעדים מתקנים. להלן רשימה התחלתית של הצעות והמלצות, שחלקן הועלו בעבר אך לא יושמו - במידה רבה מכיוון שלא נמצא הגוף הממלכתי שייקח על עצמו את האחריות.

חוק יסוד: שירות המדינה

סוגיות שונות בתחום שירות המדינה זכו לחקיקה מבלי שניתנה הדעת על המכלול. מאחר שהחוקים אינם מייצגים השקפה ברורה ועקבית על מהותו של שירות המדינה ועל דפוסי הפעולה הרצויים לו, ראוי לחוקק חוק יסוד לשירות המדינה, שישמש מסגרת לחוקים הקיימים וישלים את החסר, ייצור תשתית אחידה ויאפשר הנהגת רפורמה ושינויים במשרדי הממשלה. החוק יגדיר ויפרט את חזון שירות המדינה וינבעו ממנו נורמות של מחויבות, אחריות, נאמנות לשירות, התמדה ושקיפות. כמו כן, ראוי לתת את הדעת על עדכון ורענון התקשי"ר (תקנון שירות המדינה) והפיכתו לכלי עבודה ברור וידידותי יותר וביורוקרטי פחות.

סגל בכיר על-משרדי

נדרשת מסגרת של סגל בכיר מקצועי על-משרדי, שיורכב מארבע הדרגות הבכירות וישתייך לשירות המדינה ולא למשרדי הממשלה. הדבר יבטיח זיקה כלל-שירותית ברמה הלאומית ויבטל אפשרויות של נאמנות משרדית צרה. כינון סגל בכיר במתכונת זו יאפשר עיצוב ומימוש תוכניות לאומיות בין-משרדיות, תכנון כולל רב-שנתי ועבודת מטה משולבת בתחומים שונים. הסגל הבכיר יפעל להקמתם ולחיזוקם של מוקדי תכנון רב-תחומיים במערכת הממשלתית ולהעצמתם.

קידום ופיתוח הסגל הבכיר

בשירות המדינה קיימות כיום מסגרות ותוכניות שונות להכשרת מנהלים, ויש להבטיח כי הן יהיו מתואמות ביניהן ויפעלו לפי תפישה כוללת ובהתאם לראייה מערכתית. ההכשרה צריכה להבטיח איזון הולם בין המרכיב העיוני-אקדמי למרכיב היישומי-ביצועי המותאם לשירות המדינה. יש להבטיח את ליווי בוגרי התוכניות לפיתוח מנהלים ואת רתימתם כקבוצת איכות ערכית ומגובשת להשבחת השירות.

מינויים תקינים

יש למנוע מהלכים שנועדו לקדם מינויים בלתי תקינים, כמו שינוי דרישות התפקיד והתאמתן לנתוני מועמד מסוים, מינויים זמניים שלא על פי התקשי"ר, הרכבת ועדות בחירה שלא על בסיס מקצועי מובהק או ועדות של בעלי עניין, הפעלת כלים חלופיים לאיתור ובחירת מועמדים וכן הלאה. חייבת להיות הקפדה על שמירת כללי חוק שירות המדינה (מינויים), אכיפת החוק ותגובה מיידית וחריפה על כל חריגה מהכללים המחייבים - בגיבוי מלא של השרים ובפעולה עקבית ונחושה של נציבות שירות המדינה ומבקר המדינה. כמו כן יש לתת את הדעת על היקף רשימת משרות האמון במשרדי הממשלה וברשויות הסטטוטוריות ולצמצמה למשרות לאומיות הכרחיות בלבד.

השבחת תהליך התקצוב

במגמה לקדם ניהול יצירתי בשירות הציבורי ולעודד חדשנות במדיניות החברתית-כלכלית בישראל, יש לבטל את הבלעדיות של אגף התקציבים בתהליך התקצוב ולהגביר את השקיפות בו. מניעת חריגות תקציביות תיעשה באמצעות חיזוק שליטת המשרדים בסעיפי התקציב ושינוי מהותי בשיטות הפיקוח על התקציב. כמו כן, יש להעמיק את הדיון בממשלה בחלופות למדיניות החברתית כלכלית המגולמות בתקציב.

טוהר המידות ומינהל תקין

יש לפעול לטיפוח נורמות וסטנדרטים אתיים ולהטמעת תרבות של טוהר מידות ומינהל תקין בשירות הציבורי. לצורך זה, חשוב לבסס ולחזק את מעמדן ותפקודן של יחידות הביקורת הפנימית במשרדי הממשלה ולהבטיח תיקון ליקויים בעקבות דו"חות מבקר המדינה. יש לקוות כי שרי הממשלה והסגל הבכיר ישמשו דוגמה אישית להגינות, יושר, שקיפות ויוזמה ויובילו צעדים לשיפור המגזר הציבורי והממשלתי.

-

הכותב הוא יו"ר עמותת הסגל הבכיר בשירות הציבורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker