"מס חברות דיפרנציאלי יכניס 3 מיליארד שקל - פי 2 מהקיצוץ"

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, לשר האוצר: "בעלי העסקים הקטנים, כמו מכולות וחנויות, משלמים מס חברות מלא, ואילו חברות ענק כמו אורנג', שופרסל ואחרות משלמות שיעורי מס נמוכים בהרבה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, קראה במכתב לשר האוצר יובל שטייניץ לאמץ את הצעת החוק שהגישה לקביעת מס חברות דיפרנציאלי - ולבטל את הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה.

גלאון הסבירה כי "אימוץ מס חברות דיפרנציאלי כחלופה לקיצוץ הרוחבי צפוי לייצר הכנסה של כ-3 מיליארד שקל - פי שניים מסכום הפגיעה המתוכננת בתקציב משרדי הממשלה ולחסוך את הפגיעה הקשה בשכבות המוחלשות, שהן הנהנות העיקריות מהשירותים הציבוריים".

ח"כ זהבה גלאוןצילום: עופר וקנין

גלאון הוסיפה: "מדובר באלטרנטיבה ישימה, שנהוגה ברבות מהמדינות המפותחות. אנחנו מציעים רפורמה צודקת, שמגדילה את חלקם של המסים הישירים בישראל ובו זמנית מיטיבה עם בעלי העסקים הקטנים וההכנסות הנמוכות. הרפורמה המוצעת תסייע להקטנת אי-השוויון בישראל ותמריץ את הפעילות הכלכלית".

על פי הצעת החוק שהגישה גלאון, שיעור המס לחברות שהכנסותיהן החייבות קטנות מ-1.2 מיליון שקל בשנה יפחת מ-25% ל-20%, ושיעור המס על הכנסות בסכומים גבוהים יותר יעלה ל-30%.

לדברי גלאון, "במצב הקיים כיום החברות בישראל לכאורה משלמות מס בשיעור אחיד של 25%. בפועל, שיעור המס שמשלמות החברות בעשירון העליון עומד על כ-19% ובמאיון העליון על 17.5% בלבד, כאשר מספר קטן של חברות ענק, הנהנות מהטבות לפי חוק עידוד השקעות הון, משלמות בממוצע שיעור מס מזערי בגובה 3.3% בלבד".

גלאון הסבירה: "בעלי העסקים הקטנים, כמו מכולות וחנויות, משלמים מס חברות מלא, ואילו חברות ענק כמו אורנג', שופרסל, ואחרות משלמות שיעורי מס נמוכים בהרבה. לכן יש היגיון רב באימוץ ההצעה שלי הקוראת להעלות את שיעור המס על אותן חברות שממילא מוצאות דרכים לקבל פטורים, ולהוריד את השיעור אותו משלמים עסקים קטנים, שאין להם אפשרות למצוא פתרונות מתחמקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום